امروز: پنج شنبه، 3 فروردین 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اقتصادی » سرگردانی سهام‌دارانی که سهام‌دار شناخته نمی‌شوند؛ پول فروش ۳۰ درصد سهام افراد پرداخت نشد

سرگردانی سهام‌دارانی که سهام‌دار شناخته نمی‌شوند

سرگردانی سهام‌دارانی که سهام‌دار شناخته نمی‌شوند؛ پول فروش ۳۰ درصد سهام افراد پرداخت نشد

کد خبر: 1769
  • 5
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز؛ این روزها سهام عدالت یکی از موضوعاتی است که مردم در کوچه و بازار از آن حرف می‌‌زنند و سوال‌‌های زیادی راجع به این سهام ذهن مردم را مشغول کرده است و سوالات زیادی در این زمینه دارند.

سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم از طریق شرکت‌‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار شد دولت، هدف از عرضه این سهام را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده است. بنا بر طرح «سهام عدالت» بخشی از سهام شرکت‌ های دولتی معین و به قشرهای کم‌ درآمدتر فروخته می‌‌شود.

حسین امینی خواه ظهر روز چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۱ در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره دستور مقام معظم رهبری در موافقت با آزادسازی سهام عدالت اظهار داشت: بر اساس دستور مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه امسال مردم مختار بودند یکی از دو روش مستقیم و غیر مستفیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کنند.

وی افزود: پس از آزاد سازی سهام عدالت از میان بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر سهامداران استان لرستان 54 درصد افراد روش مستقیم و 46 درصد روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، هر فرد در 36 شرکت بورسی و 13شرکت غیر بورسی سهام دار است.

مدیرعامل اتحادیه سهام عدالت لرستان عنوان کرد: ارزش سهام در هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم فعلا برابر است ولی در آینده به طور یقین عملکرد شرکت‌های استانی می‌تواند ارزش افزوده بیشتری را نصیب افرادی کند که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند.

پول 30 درصد فروش سهام عدالت کجاست؟

وی ضمن انتقاد از مصوبات شورای عالی بورس در آزاد سازی سهام عدالت بیان کرد: با توجه به دستور فروش 30 درصد از افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند زیر ساخت‌های لازم برای این اقدام آماده نبود و بدون ایجاد فرهنگ سهام داری و تبلیغ بیشتر جهت آشنایی مردم، معامله گری سهام با تعجیل آغاز شد و افرادی که نیاز آنی داشتند می‌توانستند 30 درصد سهام خود را بفروشند ولی متاسفانه با گذشت چند ماه افرادی که اقدام به فروش 30 درصد سهام خود کرده اند هنوز پولی دریافت نکرده و یا اینکه مبالغ خرد در زمان های متفاوت دریافت می‌کنند.

امینی خواه گفت: تعجیل در فروش 30 در صد سهام از طرف مردم و مسئولان از دیگر ایرادات وارد شده به انتخاب روش مستقیم است و مردم به خودشان فرصت ندادند با کد معاملاتی خودشان نوع سهام و تاریخ فروش سهام را انتخاب کنند و سهام خودشان را دست بانک‌ها دادند که هر نوع سهم و تاریخی که بانک انتخاب می‌کند به فروش برسد که با مالکیت و مدیریت مستقیم مغایرت دارد چراکه فرد در تصمیم گیری برای تاریخ و نوع فروش سهام خود دخالت ندارد.

وی تصریح کرد: متاسفانه افرادی که روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت را انتخاب و اقدام به فروش 30 درصد سهام خود کرده‌اند با گذشت چند ماه بین دفاتر پیشخوان، بانک‌ها و شرکت های سهام عدالت سرگردان شده‌اند و هدفی که مردم باید از سهام عدالت بیشترین نفع را ببرند با فروش 30 درصد سهام محقق نشد.

مدیرعامل اتحادیه سهام عدالت لرستان خاطرنشان کرد: مردم در هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم باید صبر کنند پس از ایجاد زیر ساخت‌ها خودشان انتخاب کنند که چه سهامی درچه تاریخی و با چه قیمتی را بفروشند که بیشترین نفع را ببرند.

سهام عدالت وثیقه خواربار می‌شود

وی اظهار داشت: با توجه به اعلام وزارت اقتصاد مبنی بر اینکه از هفته آینده زیر ساخت‌های بانک‌ها برای قبول سهام عدالت به عنوان وثیقه کارت‌های اعتباری آماده می‌شود مردم باید توجه کنند وثیقه قرار دادن سهام عدالت برای کارت‌های اعتباری اجباری نیست و با آگاهی و شنیدن کلیه جزئیات طرح تصمیم به استقاده از این طرح بگیرند.

امینی خواه افزود: استفاده از سهام عدالت به عنوان وثیقه کارت‌های اعتباری یکی دیگر ایراداتی است که به شورای عالی بورس وارد است که چرا این طرح که جز مصوبات شورای عالی بورس بوده با تاخیر اجرا شده است؟ این در حالی است که شنیده می‌شود ممکن است کارت‌های اعتباری محدود شوند به خرید خواربار در فروشگاه‌های بزرگ زنجیرهای که جای سوال است اگر هدف از صدور این کارت‌ها کمک به مردم است چرا به فروشگاه‌ها و کالای خاص محدود شوند؟

دارایی هر استان به سهام داران همان استان تعلق دارد

مدیرعامل اتحادیه سهام عدالت لرستان با بیان اینکه براساس تبصره 2 ماده 4 آیین نامه اجرایی آزاد سازی سهام عدالت شورای عالی سیاست گذاری بورس دارایی‌های در اختیار سرمایه گذاری استانی باید به هلدینگی تحویل داده شود که بابت 13 شرکت غیر بورسی تشکیل می‌شود عنوان کرد: موضوع مطرح شده از طرف شورای عالی بورس یکی از مواردی است که به آن به عنوان نماینده سهام داران استان معترض هستیم که چرا درآمد و دارایی که مدیریت سهام عدالت استان لرستان توانسته کسب کند و ارزش آن بیشتر از استان‌های دیگر است باید وارد هلدینگی شود که مشترک با سایر استان‌ها است و ممکن است برخی استان‌ها دارایی پایین تری از استان لرستان داشته باشند.

وی بیان کرد: سهام هر استان متعلق به همان استان است و نباید وارد هلدینگی شود که همه استان‌ها ازآن بهره‌مند شوند به ویژه استان‌هایی که عملکرد ضعیف و دارایی کمتری دارند در همین راستا از نمایندگاه مجلس و نماینده ولی فقیه انتظار داریم به این موضوع ورود پیدا کنند چراکه دارایی هر استان به سهام داران همان استان تعلق دارد وبر این انتقال و جابجایی ایراد شرعی وارد است.

امینی خواه با اشاره به تعیین تکلیف سهام عدالت افراد فوت شده گفت: جهت تعیین تکلیف سهام فوتی ها هنوز سامانه‌ای که شرکت سپرده گذاری مرکزی بورس قول داده بودند راه‌اندازی نشده و در حال آماده شدن است که پس از راه اندازی این سامانه سهام افراد فوت شده خانواده به وراث منتقل می‌شود.

سرگردانی 3 هزار لرستانی صاحب سهام عدالت که سهام دار شناخته نمی‌‌شوند

وی در رابطه با افرادی که مشمول سهام عدالت شده‌اند ولی به دلیل ایرادات نرم افزاری اطلاعات آنها در سامانه جدید خصوصی سازی ثبت نشده است تصریح کرد: حدود 2 میلیون سهام دار در کشور که از این تعداد حدود 3 هزار نفر متعلق به استان لرستان است که کارت سهام عدالت دارند و در تعاونی‌های شهرستانی استان و کشور به ثبت رسیده‌اند ولی مشخصات آنها در سامانه جدید سازمان خصوصی سازی وجود ندارد و در واقع سهام دار شناخته نمی‌شوند بر همین اساس از نمایندگان مجلس انتظار داریم این موضوع را پیگیری کنند که حق این تفراد ضایع نشود.

مدیرعامل اتحادیه سهام عدالت لرستان خاطرنشان کرد:متاسفانه تعدادی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، رزمندگان بدون شغل، مددجویان بهزیستی و روستاییان تخفیف 50 درصدی برای آنها اعمال نشده و به جای سهام یک میلیون تومانی سهام 532 هزار تومانی برای آنها آزاد شده که در این زمینه نیز نمایندگان مجلس باید ورود کنند و حق این دهک پایین جامعه را بازگشت بدهند.

وی اظهار داشت: از مهمترین تخلفات سازمان خصوصی سازی در بحث آزاد سازی و صدور صورت حساب سهام عدالت این است که بابت سودهای پرداختی برای عملکرد سنوات سال های 85و 86 این سودها که ارزش بیش از 30 یرابری دارند از اصل سهام مردم بدون اجازه آنها کسر شده است.

شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تا شهریور وارد تابلو بورس می‌شوند

امینی خواه از آماده سازی مقدمات تعیین تکلیف سهام افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند خبر داد و افزود: تا پایان شهریور ماه تلاش می‌شود کلیه شرکت‌های سرمایه گذاری استانی از جمله استان لرستان وارد تابلو بورس می شوند و کلیه افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند از مالکیت و معامله گری سهام خود بهره‌مند می‌شوند.

مدیرعامل اتحادیه سهام عدالت لرستان با اشاره به ارزش سهام عدالت عنوان کرد: در حال حاضر ارزش سهام یک میلیون تومانی بیش از 38 میلیون تومان، سهام 532 هزار تومانی به بیش از 20 میلیون و سهام 492 هزار تومانی به بیش از 18 میلیون و 700 هزار تومان رسیده است که با توجه به اینکه سهام‌هایی که به سهام عدالت تعلق گرفته سهام‌های خوبی هستند به طور یقین در آینده ارزش این سهام‌ها روند روبه رشدی خواهد داشت/ تسنیم

دسته بندی: اخبار / اخبار اقتصادی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید