امروز: جمعه، 31 شهریور 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اقتصادی » معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خبر داد: واحدهای کوچک صنفی در مناطق سیل‌زده احیا شود/ بیمه بیکاری برای کسانی که قبلاً بیمه بوده‌اند پرداخت می‌شود

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار:

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خبر داد: واحدهای کوچک صنفی در مناطق سیل‌زده احیا شود/ بیمه بیکاری برای کسانی که قبلاً بیمه بوده‌اند پرداخت می‌شود

کد خبر: 810
  • 0
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، عیسی منصوری ظهر امروز در جلسه شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری استان لرستان که در  سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: در دوره بعد از بحران اصلی که دوره اسقرار موقت است کمک‌هایی شده، برای مرحله سوم که بازگشت و استقرار دائم در زندگی، اقتصاد و کسب‌وکار است هلال‌احمری در کشور نداریم و معمولاً این قسمت قضیه دچار اعوجاج  شده، آرام آرام دچار لختی می‌شویم و با تأخیر کارها انجام و گله‌مندی نیز حاصل می‌شود.

وی در ادامه افزود: آن قسمتی از کار که از جنس پیمانکاری را اگر نگاه کنید، بلافاصله راه می‌افتید، حالا این پیمانکار می‌تواند «خاتم»، بخش خصوصی و یا هر کسی باشد،  نظام اجرایی ما خیلی خوب با پیمانکار قرار می‌بندد و پیمانکار هم پای کار است اما اینها قسمت‌های سخت‌افزاری قضیه است، زیرساخت پیش‌نیاز اشتغال است اما این کافی نیست و برای قسمت نرم‌افزاری قضیه معمولاً  ما برنامه‌ای به‌صورت فراگیر نداریم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار عنوان کرد: سندی را برای اشتغال به تفکیک شهرستان آماده کرده‌ایم اما باید داده‌ها را به‌روز کرد، این سند باعث می‌شود که ما یکپارچه اقدام کنیم، اگر قرار است طبق قاعده‌ای که قبل از سیل کار می‌کردیم و منتظر دستور از بالا باشیم به‌جایی نمی‌رسیم.

وی با اشاره به وجود داده دقیق و اشراف فنی در لرستان بیان کرد: هم‌چنین  ظرفیت مدیریتی در استان وجود دارد به‌همین دلیل توافق کنیم تا کار در منطقه انجام شود.

منصوری گفت: ما به هر کسی که می‌خواهیم کمک کنیم می‌گوییم وام می‌دهیم شک نکنید که وقتی وام را اختصاص می‌دهیم اولویت متقاضی این است که مهاجرت کند، ما باید زندگی و اشتغال او را برگردانیم، ما باید مسئولیت کارهای خود را بپذیریم و اشتباه خودمان را گردن مردم نیندازیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خاطرنشان کرد: داستان سیل باید برای ما فرصت باشد تا مسائل را جبران کنیم، در این فضا که وجود دارد گام‌های بعدی را اصلاح‌شده برداریم.

منصوری اظهار داشت: همه زحمت کشیدند، از موضع منتقد نمی‌خواهم حرف بزنم، بخشی از این ماجرا نیز برعهده من است، علت با تأخیر آمدن ما نیز این بود که مانع کار شما نشوم من روز دوم تماس گرفتم اما وقت مداخله‌ام نبود و مزاحم کسی نباید می‌شدم، ما باید از اینجا به بعد مسئولیت را قبول کنیم و به مهاجرت افراد نباید دامن بزنیم.

وی با بیان اینکه برنامه‌های ما در دو بازه است، افزود: در مورد برنامه‌های در بازه فوری با هم توافق و از هم‌اکنون شروع کنیم؛ اولین حوزه‌ای که راجع به آن کار می‌کنیم حوزه اشتغال عمومی بوده منظور ما از اشتغال عمومی فعالیت‌های عام‌المنفعه و جمعی است، به‌عنوان مثال برای لایروبی مزارع بخشی باید با تجهیزات انجام شود که در برنامه وزارت کشاورزی هست، اولویت در این رابطه می‌تواند مزارع، راه‌های دسترسی به مزارع، اصلاح مسیرها باشد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار تصریح کرد: پس از سیل در همه جای دنیا انحراف در هدف‌گیری وجود دارد به‌طور متوسط ما 30درصد انحراف داریم و هنر ما باید این باشد که انحراف را به حداقل بیاوریم.

وی با تأکید بر اینکه هدف این است کسانی که بیکار هستند و شغلی ندارند به‌کار گرفته شوند بیان کرد: بعضی شغل خود را از دست داده و همین الان کشاورزان بیکار شده‌‌اند، از آنان می‌توان برای اصلاح کشاورزی منطقه با محوریت سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده کرد، پرداخت حقوق را ما به‌مدت 100 روز انجام می‌دهیم، تعداد آن‌ها را برآورد کنید تا همین لحظه شروع کنیم؛ اما در برنامه‌های درازمدت مصوبه داده و منتظر هستیم تا در دولت به تصویب برسد.

منصوری گفت: بیمه بیکاری برای کسانی که قبلاً بیمه بوده‌اند پرداخت می‌شود، تعداد ثبت‌نامی‌ها با وجود اطلاع‌رسانی‌ها آن گونه‌ای نبود که انتظار می‌رفت، عملاً به نظر می‌رسد بخشی از فعالیت ما از نظر رسمی لابد مشکلی ندارند و یا پوشش بیمه‌ تأمین اجتماعی ما کامل نبوده‌است، حداقل کسانی که بیمه بوده‌اند را می‌توانیم استفاده کنیم، در کنار آن پیشنهاد ما به دولت این است که برای کسانی که قبلاً بیمه نشده و اشتغال آنها غیررسمی بوده هم سه ماه بیمه بیکاری را پرداخت کنیم اگر به تصویب برسد، انجام می‌شود.

وی افزود: ما قاعده‌ای که برای سال 97 شروع کردیم را امسال نیز ادامه می‌دهیم، در مورد مشوق بیمه‌ای در لرستان هیچ مشکلی نداریم و در مورد یارانه دستمزد نیز مشکلی نداریم. یارانه دستمزد را برای استان‌های پر بیکار در نظر گرفته بودیم، بسم‌الله! شروع کنید و به ما با مشخصات لیست بدهید تا کار انجام شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خاطرنشان کرد: در حوزه مشاغل خانگی سه بحث را ما داریم، یک مورد بحث وام مشاغل خانگی بود که ادامه خواهد داشت، یک بحث هم الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی بوده که خیلی مبتنی بر وام هم نیست و در استان شروع شده، یکی هم به‌صورت خاص منابعی را برای زنان و زنان سرپرست خانوار را در توافق با معاونت زنان اختصاص دادیم. در حوزه مشاغل خانگی ظرفیت خوبی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد.

منصوری اظهار داشت: به‌نظر می‌رسد دوستان در مورد احیای تعاونی‌های آسیب‌دیده برآوردی  داشتند و پیشنهادهایی هم به‌عنوان مصوبه دولت داشته‌ایم، در حوزه وام روستایی اولین آیتمی که در نظر گرفتیم یک سال تنفس برای تسهیلات است. «آشتاب» و دوستان گفتند که این میزان کم است، واقعیت این است که آنچه که عرض کردم در اختیار من است و در کارگروه ملی آن را به تأیید می‌رسانم، دوستان نگران نباشند هفته آینده کارگروه است، من قول یک سال را می‌دهم و نیز پیشنهاد یکسال را 2 تا سه سال می‌کنم، ان‌شاءالله که تصویب بشود.

وی افزود: در مورد طرح‌هایی که شروع شده و بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و صدمه دیده‌اند، می‌توانیم جبرانی بدهیم. برای فردی که کمتر از 80درصد و 20درصد است برنامه‌های جداگانه‌ای داریم که با بحث بخشودگی فرق دارد، به آنان وام مکمل می‌دهیم. این کار مستندسازی شود و کمیته فنی استان آن را انجام بدهد. داده‌ها و مستندات کامل باشد تا بعد از موضع ملی دفاع کنیم و یقه ما را نگیرند، برای اینکه پاسخگو باشیم هر کاری نیازمند کار نظارتی دقیق است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار  در رابطه با رسته‌ها عنوان کرد: ما در 27 آذر ابلاغی داشتیم که بعضی رسته‌ها را ممنوع‌ و محدود کردیم، این ممنوعیت و محدودت در چارچوب قانون بوده و ما چیز اضافه‌ای را نیاوردیم، الان با توجه به صدمات وارده در مناطق سیل‌زده در کل استان ما آمادگی داریم که محدودیتی که مثلاً در مورد دام داشته‌ایم را برداریم.

وی با بیان اینکه در مورد رسته‌هایی که هم می‌گوییم ما محدودیت ایجاد نکردیم ما خودمان پیشنهادمان از اول این بود که صنایع کوچک مشمول این طرح باشند اما لحاظ نشد، بیان کرد: پیشنهاد جدیدی که به سران قوا دادیم و در اصلاحیه قانون، صنایع کوچک و خدمات کشاورزی را اضافه کرده‌ایم، ما محدودیتی برای مناطق سیل‌زده قائل نمی‌شویم، هدف این قانون تولید، سرمایه‌گذاری و ارائه خدمات بانکی نیست، هدف اشتغال است.

وی در رابطه با افزایش هزینه طرح‌ها بیان کرد: فعلاً در واقع 30درصد را به بانک‌ها و کمیته فنی اختیار دادیم که افزایش هزینه لحاظ و تا جلسه آینده کارگروه ما به تصویب برسانیم، همین جلسه بعدی ان‌شاءالله نهایی و نامه را ارسال می‌کنیم.

منصوری در خصوص استفاده از نهادهای بین‌المللی گفت: ما مذاکراتی را در این مورد داشته‌ایم سعی می‌کنیم که مبلغی کم‌وبیش بیاید مشکل ما در انتقال پول است، جدولی دقیق برای ما فراهم شود تا بتوانیم کمک کنیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با تأکید بر اینکه در مورد نهادهای حمایتی در نشستی که همراه با آقای وزیر با استاندار داشتیم این قول را داد که کوشش کنیم نهادهای حمایتی در استان هم وارد شود، خاطرنشان کرد: ما موافق هستیم و به‌تدریج هم اگر ظرفیت‌سازی شد تا سقف 15میلیاردی که وام می‌دهیم را قبول کردیم تا در استان تصمیم گرفته شود اگر چه کاملاً در بانک‌ها اتفاق نیفتاد، به‌هر حال در بخش اجرا تفویض شد، خود کمیته امداد تمایلی به این کار ندارد و می‌گویند ما هم‌چنان تمایل داریم که در سطح ملی تصمیم‌گیری شود و می‌گویند برای اینکه دوباره فرایند جدیدی شروع شود ما نگرانیم.

منصوری با اشاره به ایجاد صنایع کوچک روستایی گفت: برای منابع روستایی لرستان ما در جلسه گذشته 100میلیارد قول دادیم و با وزیر نیز رایزنی می‌کنیم که 50میلیارد را هم برای مناطق سیل‌زده اضافه کنیم. 

وی در پایان یادآور شد: الان یک‌سری از طرح‌ها متناسب با نیازهای منطقه است و اول باید پس از بحران‌‌های این‌گونه سراغ واحدهای کوچک صنفی مانند نانوایی برویم تا احیا شوند، مسئول اینکه اگر در این شرایط به مردم رسیدگی نکنیم تا کارشان راه بیفتد ما هستیم؛ ما از قبل می‌دانستیم مهاجرت در لرستان بالا بود الان یک آیتم می‌تواند باعث شود مردم برگردند یا مهاجرت سرعت پیدا کند/ تسنیم

دسته بندی: اخبار / اخبار اقتصادی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید