امروز: سه شنبه، 25 مرداد 1401
پلدخترنیوز » بهداشت، درمان، سلامت » آماده باش لرستان برای پیشگیری از شیوع کرونا/ کمبود اعتبار برای ساخت و تجهیز اتاق ایزوله استان

پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

آماده باش لرستان برای پیشگیری از شیوع کرونا/ کمبود اعتبار برای ساخت و تجهیز اتاق ایزوله استان

کد خبر: 1415
  • 5
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، ستاد مدیریت بحران در لرستان شامگاه گذشته تشکیل جلسه داد تا ضمن هم‌اندیشی با متخصصان و پزشکان لرستانی و بررسی وضعیت استان، تمهیداتی در رابطه با کنترل و جلوگیری از شیوع کرونا بیاندیشد.

در این جلسه به مردم اطمینان خاطر داده شد که هیچ مورد مثبتی از کرونا در استان مشاهده نشده و تا چند روز آینده مشکل کمبود ماسک و ژل ضدعفونی‌کننده هم برطرف می‌شود همچنین همه نیروها در لرستان آماده‌باش هستند.

با توجه به اینکه زیرساخت‌های لازم در لرستان فراهم نیست مردم باید بحث پیشگیری از ویروس کرونا را جدی بگیرند چون در صورت اپیدمی این بیماری، امکانات استان جوابگوی نیاز بیماران نخواهد بود.

در این جلسه مصوب شد که مدارس لرستان فعلاً تا پایان هفته تعطیل شود که البته هدف از تعطیلی را هشدارهای هواشناسی برای وقوع سیل اعلام کرده‌اند.

هشدار مستقیم سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کرونا

سیف مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری لرستان در این جلسه اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی برای کرونا هشدار داده درحالیکه برای آنفولانزا هشدار نداده بود چون ویوس کرونا به شدت مسری است.

وی افزود: با توجه به زیرساخت‌های ضعیفی که در لرستان داریم حتی اگر یک نمونه مثبت در استان داشته باشیم ساماندهی وضعیت بسیار سخت می‌شود در نتیجه باید به طور جدی‌تری به این ویروس نگاه کنیم.

این متخصص با بیان اینکه بعضاً ویروس کرونا شوخی گرفته می‌شود که به نظر من این کار اشتباهی است، عنوان کرد: برخی می‌گویند نباید مردم را نگران کرد ولی ما چه بخواهیم چه نخواهیم مردم از طریق فضای مجازی از این بیماری اطلاع پیدا کرده‌اند و نگران شده‌اند.

وی تصریح کرد: تمام داروخانه‌های اطراف را گشته‌ام حتی یه عدد ماسک، دستکش و ژل بهداشتی پیدا نمی‌شود، با این وضعیت چطور نباید مردم نگران باشند؛ باید تا قبل از اینکه کرونا شیوع پیدا کند تمهیداتی بیاندیشیم و کمبود امکانات را جبران کنیم.

سیف خاطرنشان کرد: برای جشن پیروزی کاندیداها، کارناوال‌هایی در حال برگزاری است و حجم زیادی از مردم تجمع می‌کنند که باید در صدور مجوز برای این تجمع‌ها دقت بیشتری شود.

وی در رابطه با پادگان‌ها و سربازخانه‌ها، بیان کرد: سربازهایی که به مرخصی می‌روند و به استان برمی‌گردد ممکن است ناقل این ویروس باشند و باید این مسئله کنترل شود کمااینکه قبلاً هم در این مورد هشدارهایی داده شده ولی گویا توجهی صورت نگرفته است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری لرستان گفت: راهداری باید بر اتوبوس‌هایی که از استان‌های آلوده می‌آیند نظارت کنند تا حداقل توقف کمتری در قم داشته باشند و تا زمانی که موج این بیماری فروبنشیند سفرها و اردوهای غیرضروری را کاهش دهند.

تاکنون هیچ مورد مثبتی از کرونا در لرستان ثبت نشده

نیکبخت رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز در این جلسه اظهار داشت: گفت: کرونا یک بیماری تنفسی است که فقط دو درصد مرگ و میر دارد آن هم برای بیمارانی است که نقص سیستم ایمنی داشته باشند یا بیمار دیالیزی، دیابتی یا سرطانی باشند وگرنه به این شکل نیست که هر کس به کرونا مبتلا شود بمیرد.

وی افزود: تاکنون در لرستان هیچ گونه مورد مثبتی نداشته‌ایم و هر فردی که این روزها با مشکل انسداد تنفسی، آنفولانزا یا آسم شدید به ما مراجعه کند از او نمونه می‌گیریم که تاکنون همه نمونه‌هایی که فرستاده‌ایم منفی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه به طور کلی شش یا هفت مورد مشکوک به کرونا در لرستان داشتیم ولی نتیجه آزمایش هیچکدام مثبت نشد، افزود: همه مردم نیاز نیست که ماسک بزنند فقط برای فردی که مشکلات تنفسی و عطسه و سرفه مکرر دارد الزامی است.

جلوگیری از تجمع در محدود کردن بیماری کرونا مؤثر است

نیکبخت با بیان اینکه جلوگیری از تجمع در محدود کردن بیماری کرونا مؤثر است، خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت فردی را جدی بگیریم و اگر خانواده‌ای فرزندی دارد که عطسه و سرفه می‌کند نباید اجازه بدهد که به مدرسه برود.

وی بیان کرد: 15 متخصص عفونی در لرستان داریم امسال هم 86 متخصص وارد استان شد، به درمانگاه‌ها اعلام کردیم که هر کس با علائم کرونا به شما مراجعه کرد به متخصص عفونی ارجاع داده شود تا تست بدهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه تا یکی دو روز آینده ماسک تمام داروخانه‌های دولتی تأمین می‌شود، گفت: دو بالگرد در خرم‌آباد و الیگودرز آماده باش هستند و ماشین‌های اورژانس ما هم در حالت آماده باشند همچنین دارو و امکانات را در بیمارستان‌های پلدختر و کوهدشت تقویت می‌کنیم و نیز همه متخصصان مورد نیاز را در همه شهرستانها مستقر می‌کنیم.

وی افزود: همه مادران باردار نزدیک به زایمان در نزدیکی بیمارستانها مستقر شوند، بیماران دیالیزی، صعب‌العلاج و خاص نیز خودشان را به مراکز شهری برسانند. براساس سیاست‌های وزارت بهداشت چند بیمارستان انتخاب شده که در صورت اپیدمی کرونا، مورد استفاده قرار بگیرند.

نیکبخت تصریح کرد: انتخاب آن بیمارستانها برعهده ما نبوده و دستورالعمل کشوری است که در حال حاضر بخش عفونی بیمارستان عشایر تخلیه شده و آماده پذیرش است اما برخی دوستان در بیمارستان ارتش ممانعت کرده‌اند که دستورالعمل کشوری است و باید اطاعت کنند.

فقط 5 اتاق ایزوله در لرستان داریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به کمبود اعتبارات، خاطرنشان کرد: به طور کلی پنج اتاق ایزوله در سطح استان داریم و حداقل 10 اتاق دیگر نیاز داریم که چهار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی بیان کرد: از روزی که بحث کرونا به میان آمده ما سه میلیارد هزینه کرده‌ایم بنابراین مشکل ما با 500 میلیون حل نمی شود چون هر یک اتاق ایزوله‌ 400 میلیون خرج دارد و ما در این زمینه مشکل اعتباری و نیاز به کمک داریم. از اول سال بارها گفته‌ایم که پنج میلیارد به ما کمک کنید تا یک اورژانس در استان بسازیم تا در چنین روزی به کار بیاید.

زینی‌وند مدیرکل آموزش و پرورش لرستان نیز در این جلسه اظهار داشت: وقتی که این موضوع در کشور مطرح شد، تمهیداتی جدی در سطح آموزش و پرورش اندیشیده‌ایم و جلسات فوق‌العاده‌ای را برگزار کردیم و به رؤسای ادارت و مناطق شهرستانها هم اعلام کردیم که این جلسات را برگزار کنند. حدود 300 نفر از کارشناسان بهداشت و درمان و مراقبت سلامت مدارس را آموزش دادیم که دانش‌آموزان و معلمان و اولیا را آموزش دهند.

وی عنوان کرد: صدها پیام از طرف اولیا و همکاران به ما رسیده که برخی استانها مثل قم و مرکزی و همدان به‌خاطر ویروس کرونا به تعطیلی کشانده شده و درخواست تعطیلی داشته‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان تصریح کرد: با توجه به اینکه دو مورد کرونا در اراک مشاهده شده که یک مورد آن هم منجر به مرگ شده، شورای تأمین دستور داده که مدارس اراک تعطیل شود و اگر صلاح می دانید مدارس ما هم در استان تعطیل شود.

اصول بهداشتی در مدارس رعایت نمی‌شود

زینی‌وند با بیان اینکه امکانات بهداشتی و زیرساخت‌های ما در مدارس خیلی کم است، خاطرنشان کرد: تلاش کردیم از محل اعتباراتی که در اختیار داریم طی هفته گذشته صابون و مایع ضدعفونی برای مدارس تهیه کنیم که البته مایع به اندازه کافی پیدا نمی‌شد.

وی بیان کرد: واقعیت این است که موارد بهداشتی لازم در مدارس رعایت نمی‌شود از طرفی هم تعطیلی مدارس باعث وحشت جامعه می‌شود؛ من شخصاً موافق تعطیلی مدارس نیستم ولی نباید صبر کنیم تا اتفاقی بیفتد بعد تصمیم بگیریم و باید پیشگیری کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: تمام دانش‌آموزانی که سرماخوردگی یا بیماری خاص دارند تا پایان دوره بیماریشان در مدرسه حضور پیدا نکنند ما برای آنها غیبت لحاظ نمی‌کنیم.

وی افزود: اگر بشود سازمان برنامه و بودجه مساعدتی داشته باشد تا بتوانیم مایع ضدعفونی و صابون برای مدارس تهیه کنیم چون حدود 350 هزار دانش‌اموز و 28 هزار فرهنگی داریم که اگر بتوانیم از سلامت این افراد مراقبت کنیم بخش عمده‌ای از سلامت جامعه تضمین خواهد شد.

صفی‌خانی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز اظهار داشت: مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور در خصوص اینکه ماسک به صورت انبوه در اختیار علوم پزشکی قرار دهیم را گرفته‌ایم و نرخ آن هم برای ماسک سه لایه 410 تومن مصوب شده ولی چند روزی طول می‌کشد که این تولیدات به بازار برسد.

واحدهای تولیدی لرستان ژل ضدعفونی و الکل استریل شده تولید می‌کنند

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: در استان شروع به تولید ژل ضدعفونی و الکل استریل شده و قرار است که برحسب نیاز استان، واحدهای تولیدی ما تولید داشته باشند و مقداری هم دپو کنیم.

موسی خادمی، استاندار لرستان نیز در پایان در جمع خبرنگاران علام کرد: با توجه به اینکه هیچ مورد مثبتی از کرونا در لرستان مشاهده نشده، جای هیچ نگرانی وجود ندارد و اقداماتی که در پیش گرفته‌ایم صرفاً به منظور پیشگیری و حفظ سلامت مردم است.

وی افزود: البته بسیاری از کارشناسان اعتقادی به تعطیلی مدارس ندارند و آن را ضروری نمی‌دانند ولی با توجه به هشدارهای هواشناسی در رابطه با ورود سامانه‌ بارش‌زا و احتمال وقوع سیل فعلاً تا پایان هفته مدارس را تعطیل اعلام می‌کنیم. قطعاً اگر مشکلی در زمینه شیوع کرونا ایجاد شود، از طریق مراجع رسمی اعلام می‌کنیم/ تسنیم

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید