صفحه نخست | سفر به کول چپ پلدختر ؛ سفری به اعماق تاریخ

سفر به کول چپ پلدختر ؛ سفری به اعماق تاریخ

کول چپ پلدختر ؛  تابلویی از صخره های سخت و طبیعتی زیبا با  آب و هوایی مطبوع و  تخته سنگ هاییست  که گویا  به دست هنرمندی برش داده شده و شما را با خود به دل تاریخ شکل گیری این شکوه و عظمت خواهد برد.
 آبشاری زیبا در قلب  کول چپ پلدختر به اسم آبشار کول چپ  نهفته که صدای ریزش آبش از روی صخره ای بزرگ و صیقل خورده ؛بسیار زیبا و گوشنواز می باشد. شدت برخورد و تلاقی قطره های زلال آب با تخته سنگ ها بسیار زیاد است و چشم نواز.آب این آبشار شفاف و بلورین است و حوضچه های متعددی در اطراف آن وجود دارد که زیبایی بی نظیری به  این ناحیه بخشیده است.
برای رسیدن به کول چپ از سمت پلدختر که حرکت می کنیم با طی کردن 47کیلومتر به روستای  پاعلم می رسیم و از آنجا تا دو راهی آزاد راه حدود 8 کیلومتر ادامه می دهیم. 
وارد آزاد راه که می شویم ؛ اولین تونل «هرندی یک» با طول 693 متر را رد میکنیم و بعد «هرندی 2 » که هزار و پانصد و 12 متر طول دارد؛ در ادامه‌ی  مسیر تونل های زال با هزار و چهارصد و 91 متر ، چارتایک با هزار و چهارصد و 28 متر ، چارتا دو با نهصد و 20متر و ماهور با سیصد و 52 متر را پشت سر گذاشته و پس از طی کردن 18 کیلومتر تا به سر مسیر اصلی کول چپ می رسید.

از ابتدای مسیر تابلوی آبشار کول چپ قابل  مشاهده است. از کنار تابلو تا آبشار حدود 5 کیلومتر پیاده‌روی دارد . جاده خاکیست و مقداری از مسیر بیشتر به کوهپیمایی  می ماند و در برخی نقاط نیازمند عبور از رودخانه می باشد. به همین دلیل بایستی کفش مناسب کوهنوردی و کفشی برای عبور از آب به همراه داشته باشید . زمان پیاده روی در قسمت خاکی بستگی به خود شما دارد اما معمولاً از یک ساعت و نیم تا  2ساعت  طول خواهد کشید.
این منطقه زیست گاه سمندر لرستانی است و دارای  غارها و دره های شگفت انگیزی می باشد.

خیلی ها بر این باورند که با سفر به کول چپ می توان به اعماق تاریخ سفر کرد . دره های عمیق و صخره های  پر از کنده کاری آن به تابلویی با نقش و نگارهای زیبای  می مانند.


درواطراف این منطقه نشانه هایی از غار نشینی دارد  بنا ها و آسیاب هایی تاریخی این منطقه نشان می دهد که مردمان  زیادی در طول تاریخ در این منطقه سکونت داشته اند. وجود باغ‌های انار و انگور زیبایی کول چپ را دو چندان کرده است.

کول در زبان لری  هم به معنای پشت و هم به معنی  عمیق به کار می‌رود؛ کول چپ منطقه‌ای عمیق است که صخره‌ها آن را احاطه کرده‌ و به علت ریزش کوه، چپ کرده و شکل گرفته است.

آبشار کول چپ پس از بارش باران  و در  اواخر زمستان و بهار دیدنییست و در این هنگام از سال خودنمایی‌های دل‌فریبش بعد از باران بیشتر به چشم می آ ید.

در تقسیمات کشوری کول چپ جزء حوزه شهرستان پلدختر «جلوگیر» بوده  و طوایف بالاگریوه، از جمله میردریکوند، کول چپی و رشنو در آن سکونت دارند.

منطقه‌ی بکر و دیدنی کول چپ در دل کوههای میانکوه شرقی چون بهشتی رؤیایی اما دست یافتنی و ناب با پوشش گیاهی بلوط ، تمشک ، بنه و بسیاری از گیاهان خودروی  متناسب با آب و هوای منطقه می باشد. اگر قصد لذت بردن از بکرترین هوا و طبیعت را دارید حتماً به کول چپ پلدختر سر بزنید.

یادداشت و عکس: زینب کلانتری
14 فروردین 1403, 16:44
بازگشت