امروز: جمعه، 31 شهریور 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار حوادث » مدیرکل آموزش‌ و پرورش لرستان در شورای اداری آموزش‌ و پرورش استان مطرح کرد: تخصیص ۳۰ میلیارد تومان برای نوسازی مدارس‌/ مدرسه ۳۵ هزار دانش‌آموز لرستان در سیل تخریب شد

مدیرکل آموزش‌ و پرورش لرستان در شورای اداری آموزش‌ و پرورش استان مطرح کرد: 

مدیرکل آموزش‌ و پرورش لرستان در شورای اداری آموزش‌ و پرورش استان مطرح کرد: تخصیص ۳۰ میلیارد تومان برای نوسازی مدارس‌/ مدرسه ۳۵ هزار دانش‌آموز لرستان در سیل تخریب شد

کد خبر: 967
  • 0
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، رضا زینی‌وند مقدم در شورای اداری آموزش‌وپرورش استان لرستان با اشاره به اینکه در بحث بازسازی، تعمیر و تجهیز مدارس آسیب‌دیده از سیل اخیر خیرین برجسته کشوری در پلدختر و معمولان حضور پیدا کردند، اظهار داشت: خیرین از نزدیک مدارس، شرایط شهر و مردم سیل‌زده را مشاهده کردند که همان منجر به تشکیل همایش 9 اردیبهشت با حضور خیرین سراسر کشور در سالن اجلاس صداوسیما شد.

وی با بیان اینکه در همان جلسه 214 میلیارد تومان برای مناطق سیل‌زده در نظر گرفته شد و تلاش ما این بود که همه نگاه‌ها را به شرایطی که پیش آمده معطوف کنیم و بتوانیم با پشتیبانی خیران بخشی از مشکلات‌مان را حل کنیم، افزود: جذب اعتبار 86 میلیارد تومانی از همان محل 214 میلیارد تومانی نسبت به استان تخصیص داده شد البته 70 میلیارد تومان تخصیص و 16 میلیارد دیگر را نیز برای تخصیص قول داده‌اند.

مدیرکل آموزش‌ و پرورش لرستان با بیان اینکه 30 میلیارد تومان برای نوسازی مدارس تخصیص و 13میلیارد هم جذب برای استانداردسازی شده، عنوان کرد: 2 و نیم میلیارد تجهیزات را اختصاص داده‌اند، علاوه بر آن تلاش‌ها در شورای برنامه‌ریزی و جلسات ستاد مدیریت بحران این استان سهم عمرانی مدارس آموزش‌وپرورش از اعتبارات استانی تا سال 96 فقط 2 ونیم درصد بود، در حالی که در کشور میانگین حدود 8 درصد است و با تلاش‌ها ارتقا پیدا کردیم و به 6 درصد رسیده‌ایم، از 18 میلیارد تومان ارا به 57 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام گرفته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه استاندار لرستان 2 میلیارد و 400 میلیون تومان تجهیزات کمک کرد و تحت‌عنوان مناطق حاشیه‌ای و در جلسه آسیب‌های اجتماعی نیز یک میلیارد و 200 میلیون تحت‌عنوان تعمیرات کمک کرده‌بود، بیان کرد: تعمیرات در حدود 216مدرسه از 310 مدرسه‌ای که در سیل آسیب جدی دیدند تقریباً  نهایی و کار انجام شده‌است، جای نگرانی نیست در حدود 41 پروژه کار شروع ساخت‌وساز آنها آغاز، قرارداد منعقد شده و در حال انجام است.

زینی‌وند با بیان اینکه بسیاری از مدارس ما برای مهر آماده نمی‌شود و ناچار ما باید به سراغ پروژه‌های نیمه‌تمام برویم، گفت: در پلدختر و معمولان بیش‌ترین مشکل را داریم، 2 پروژه مهم نیمه‌تمام که یکی 6 کلاسه و دیگری 12 کلاسه را داریم که در واقع زمان می‌خواست قول داده‌اند 2 پروژه بزرگ در مناطق سیل‌زده تکمیل و تا اول مهر تحویل دهند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش لرستان با اشاره به تعمیر مدارس خاطرنشان کرد: نزدیک به 35 هزار دانش‌آموز در سیل مدرسه آن‌ها تخریب شده‌است، 113مدرسه تخریبی، 310 مدرسه دچار آسیب جدی و 179 مدرسه نیز تجهیزات‌شان را از دست دادند. حدود 35 هزار دانش‌آموز در این مدارس تحصیل می‌کردند.

زینی‌وند مقدم با بیان اینکه نزدیک به 60 کلاس پیش‌ساخته که برای شهر امکان استفاده از کانکس وجود ندارد ما درخواست داده‌ایم، اظهار داشت: بخشی از آن‌ها مستقر شده و در حال انجام کار است، ان‌شاءالله تا اول مهر کار را به نحو احسن انجام دهیم و هیچ دانش‌آموزی بدون کلاس درس در آن زمان نباشد.

وی با تأکید به اینکه حدود 700 فرهنگی خانه‌های‌شان بین 50تا صددرصد در سیل آسیب جدی دید و از بین رفته‌است، افزود: در حدود یک میلیارد و 400میلیون تومان کمک مالی از استان‌های قم، مرکزی، تهران و همدان دریافت کرده‌ایم و  حدود 134کامیون اقلام از همان اوایل سیل  از این استان‌ها به لرستان اعزام و برای فرهنگیان و دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده ارسال کردیم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش لرستان با اشاره به اینکه 15 بسته لوازم‌خانگی از بنیاد برکت اخذ کرده و یک تعداد از طرف خیرین و سایر استان‌ها نیز در حال انجام است تا خانه‌های همکاران سامان پیدا کند، خطاب به سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش عنوان کرد: ما یک وام 10 تا 20 میلیونی از دکتر الهیار قول برای فرهنگیان قول گرفتیم که محقق نشده و بخشی از مشکلات حل شود.

وی با بیان اینکه 20 میلیون را به‌صورت بلاعوض یا کم‌بهره از طریق صندوق ذخیره پیگیری کردیم و بنا شد که مساعدت شود که مساعدت نشده‌است، بیان کرد: پرداخت مطالبات سیل‌زده به نتیجه نرسیده و مساعدت داشته باشید.  ما در استان لرستان تنها اداره کلی هستیم که هیچ وسیله نقلیه کمک‌دار نداریم و با توجه به وضعیتی که سیل ایجاد کرد این هزار روستا برای مقطعی به خدمت راه برقرار شده و با اولین بارندگی دچار مشکل خواهند شد، در ساماندهی نیروی انسانی و بازدید از این مناطق با مشکل جدی مواجه هستیم.

زینی‌وند مقدم با درخواست از سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش برای در اختیار قرار گرفتن 2 وسیله نقلیه کمک‌دار به آموزش‌وپرورش استان لرستان گفت: ما  25منطقه‌ای که داریم هیچ‌کدام یک وسیله نقلیه ندارند و 33 وسیله نقلیه که در اختیار مناطق بود را اسقاط کردیم  و هنوز جایگزین نشده‌است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش لرستان با اشاره به اینکه در بحث سرانه آموزشی مدارس ما عنایت ویژه‌ای را انتظار داریم در این استان  سرانه فصل 2 مساعدت شود، خاطرنشان کرد: حدود 8 سال است که نیروی خدماتی وارد بدنه آموزش‌وپرورش نشده‌است، یک‌سری نیروی خدماتی گرفتیم سه  ماه استفاده کردیم اما به‌دلیل عدم تأمین اعتبار در حال پیگیری مناقصه هستیم که بتوانیم بخشی از مشکلات را پوشش بدهیم.

زینی‌وند مقدم اظهار داشت: در بحث تجهیزات هنرستان همان‌طور که در چشم‌انداز 20 ساله کشور و برنامه توسعه پیش‌بینی شده‌است آموزش‌های دوره متوسطه به‌صورت هدفمند تا 50 درصد به آموزش فنی در کشور 36 درصد و در استان لرستان 28 درصد است، به‌دلیل عدم زیرساخت‌هایی که وجود دارد ما از میانگین کشور عقب هستیم.

وی افزود: در زمینه هنرستان‌های کشاورزی، دامپروری کارهایی را انجام دادیم و در بحث توسعه هنرستان‌های دامپروری و گیاهان دارویی نیز در شورای عالی آموزش‌وپرورش یک ردیف اعتباری با کمک استاندار برای تجهیز این امر اختصاص داده‌ایم که هنوز اعتباری به ما ندادند و انتظار داریم در این زمینه و ساماندهی نیروی انسانی مساعدت شود/ تسنیم

دسته بندی: اخبار / اخبار حوادث
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید