معاون کل وزارت بهداشت مطرح کرد: بیش از 90 درصد تبلیغات حوزه پزشکی و دارویی فاقد مجوز هستند/ تمام داروهایی که از طریق شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شوند تقلبی است

تاریخ انتشار : 5 مرداد 1398, 13:18
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در خصوص نحوه نظارت بر تبلیغات پزشکی در رسانه ها و فضای مجازی با اشاره به اینکه، قریب به اتفاق تبلیغات پزشکی و دارویی کذب و یا غیر قانونی هستند، اظهار داشت: تبلیغ داروها و ذکر خواص درمانی در تبلیغات هر نوع مواد و محصول در رسانه های عمومی که مخاطب آنهـا عمـوم مـردم می باشند، طبق قانون ممنوع است.

وی در ادامه افزود: بیش از ۹۹ درصد تبلیغات در حوزه پزشکی و دارویی فاقد مجوز هستند در حالیکه طبق آیین نامه بند ب ماده ۳ سازمان نظام پزشکی همه این تبلیغات باید شماره اخذ مجوز داشته باشند، آیا شما تبلیغی پیدا می کنید که شماره مجوزش را ذکر کنند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: منظور از تبلیغات پزشکی و دارویی هرگونه پیام یا اطـلاع رسـانی اسـت کـه منجر به ترغیب دریافت یا مصرف خدمات و محصولات می شود چرا که مشتری کافی ندارد و یا  تبلیغات برخی پزشکان که اکثرا هم پزشکان مطرح و برجسته ای نیستند به اشکال مکتوب، شنیداری،  گزارش و ... صرفا برای برای جلب مشتری صورت می گیرد.

حریرچی با تاکید بر اینکه، تمامی تبلیغات فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای کذب هستند، گفت: تخلفات مذکور در رسانه‌های رسمی هم به میزان قابل توجهی وجود دارند، ولی در فضای غیر رسمی خصوصا شبکه های ماهواره‌ای و فضای مجازی شدت بسیار زیادی دارند.

وی خاطرنشان کرد: تمام داروهایی که از طریق شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شوند تقلبی است و از شبکه‌های غیر رسمی و قاچاق وارد شده که اصلا معلوم نیست در چه شرایطی نگهداری شده‌اند، و مصرف آنها ممنوع است.

به گفته حریرچی، اکثریت جامعه پزشکی به طور سالم خدمات خود را ارائه می دهند و  انجام تبلیغات گران قیمت توسط تعداد اندکی از پزشکان می‌تواند نشانه کمبود مشتری آنها و احتمالا کیفیت عملکرد آن‌ها باشد.

معاون کل وزارت بهداشت یادآور شد: سازمان نظام پزشکی که مسؤولیت قانونی نظارت بر تبلیغات پزشکی را بر عهده دارد، اخیرا اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده  است/ فارسلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=942

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود