وزیرنیرو در آئین کلنگ‌زنی سد مخزنی مخملکوه مطرح کرد: دولت برای عملکرد ضعیف در حوزه سدسازی لرستان بایستی جبران مافات کند/ در لرستان چهار سد با ظرفیت نیم میلیارد مکعب وجود دارد

تاریخ انتشار : 6 تیر 1398, 19:16
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، رضا اردکانیان ظهر امروز در آئین کلنگ‌زنی سد مخزنی مخملکوه این شهرستان با اشاره به پیشرفت دنیا در زمینه سدسازی، اظهار کرد: نیمی از سدهای حال حاضر جهان پس از جنگ جهانی دوم ساخته شدند.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای توسعه یافته همچون آمریکا و چین در این زمینه پیشتاز هستند و برای اهدافی همچون تأمین آب شرب، فراهمی موادغذایی و کنترل سیلاب‌ها از ظرفیت سدها بهره می‌برند.

وزیر نیرو با بیان اینکه در ایران اما در صنعت سدسازی ضعیف عمل شده است، افزود: در حال حاضر ۱۷۹ بزرگ در کشور در مرحله بهره‌برداری قرار دارند.

اردکانیان تصریح کرد: بیش از ۵ میلیارد مترمکعب آب از لرستان در جریان بوده و تنها چهار سد با ظرفیت نیم میلیارد مکعب در این استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه سدسازی پس از انقلاب شتاب خوبی به خود گرفت، بیان داشت: چنانچه در این حوزه مطالعات درستی صورت بگیرد می توان سد را عاملی برای توسعه مناطق عنوان کرد.

وزیر نیرو ادامه داد: لرستان در شرایط نرمال ۲ برابر میانگین کشور بارندگی دارد و سال‌های قبل با وجود این همه ظرفیت می‌بایست فکری برای احداث سد در این استان می‌شد تا اکنون شاهد خسارت بالای سیل به لرستان نشویم.

اردکانیان با تأکید بر اینکه دولت برای عملکرد ضعیف در حوزه سدسازی لرستان بایستی جبران مافات کند، گفت: علت اصلی اغلب مشکلات اجرا نشدن بیش از ۴۰ ساله طرح آمایش سرزمین در کشور است چرا که با تحقق این مهم ظرفیت هر یک از استان ها نیز مشخص می گردید.

وی اجرای طرح آمایش سرزمین را وظیفه دولت، مجلس شورای اسلامی و البته جامعه دانشگاهی بیان کرد.

وزیر نیرو از اختصاص ۴۵ میلیارد تومان برای مهندسی رودخانه های لرستان توسط وزارت نیرو خبر داد و گفت: این اختصاص اعتبار جهت پیشگیری از وقوع سیلاب در سال‌های پیش رو است/وارک نیوزلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=885

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود