مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در جلسه شورای آموزش و پرورش استان مطرح کرد: اجرای همایش کنکور برای مناطق محروم لرستان/ سهمیه مناطق سیل‌زده برای داوطلبان کنکور ۹۸ لحاظ شد

تاریخ انتشار : 1 تیر 1398, 14:43
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، رضازینی‌وند صبح امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان لرستان با اشاره به عدم توسعه متوازن رشته‌ها و گرایش شدید به رشته تجربی در استان، گفت: ما برای دانش‌آموزان پایه 12 مناطق سیل زده با ظرفیت 400 نفر کلاس آموزشی رایگان برگزار کردیم و این سبب شد که میانگین معدل این مناطق رشد چشمگیری داشته باشد.  

وی افزود: قرار شده که به ازای هر 30 نفر ظرفیت پذیرش در دانشگاه، پنج نفر هم برای مناطق سیل زده اضافه شود که این طرح شامل پلدختر و معمولان و بخشی از چگنی است، علاوه‌براین یک همایش کنکور برای مرور مطالب کنکور در شهرستانهای پلدختر، خرم‌آباد، نورآباد و چگنی در حال اجراست و حدود هزار نفر از دانش‌آموزان مناطق محروم از 30 خرداد تا چهارم تیر ماه در این کلاسها شرکت می‌کنند. 

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به تهیه و توزیع کتابهای درسی و کمک درسی، عنوان کرد: داوطلبان کنکور امسال که چهل هزار و 926 نفر رشته است آمار شرکت کنندگان کنکور در رشته تجربی نسبت به سال گذشته 9.27 درصد کاهش داشته ولی در رشته ریاضی 9.84 درصد رشد داشتیم. 

وی تصریح کرد: امسال آمار شرکت‌کنندگان رشته انسانی، 26.43 درصد رشد داشته همچنین در رشته هنر 21.55 درصد و در زبان خارجه 24.96 درصد رشد داشته است. 

زینی‌وند با بیان اینکه مجموع شرکت‌کنندگان کنکور امسال 32 هزار و 751 نفر است، خاطرنشان کرد: تقریبا سال گذشته 28 درصد دوره های متوسطه به فنی و حرفه ای و کار و دانش گرایش داشتند که این آمار امسال به 33 درصد رسیده است هرچند با میانگین کشوری که بیش از 40 درصد است فاصله داریم و ما برنامه داریم که تا سال 1400 این آمار را به 50 درصد برسانیم. 

وی بیان کرد: رتبه لرستان در مجموع کل رشته‌ها، 31 کشور بوده اما در برخی رشته‌ها رتبه‌های استان خوب بوده، مثلاً در رشته ریاضی 57 درصد قبولی داشتیم و و رتبه 28 بودیم و یا در رشته استانی همین تعداد قبولی داشتیم و رتبه 27 کشور بودیم. 

مدیرکل آموزش و پرورش گفت: سال گذشته بیش از 60 درصد شرکت‌کنندگان تجربی بودند که از این تعداد فقط 16 درصدشان قبول شدند و متأسفانه رتبه 32 کشوری را در این رشته داریم. 

وی افزود: سال گذشته از مجموع 26 هزار و 802 نفر داوطلب رشته تجربی، چهار هزار و 278 نفر قبول شدند در حالیکه استان یزد با شش هزار و 525 داوطلب رشته تجربی و سه هزار و 58 نفرقبولی، رتبه اول را به دست آورده است. 

زینی‌وند عنوان کرد: سال 96، 144 رتبه زیر هزار داشتیم که سال 97 به 271 رتبه افزایش پیدا کرد و آمار رتبه های 2 رقمی هم 32 نفر بوده است. 

وی با بیان اینکه میانگین قبولی در رشته‌های کل کشور 32.4 درصد بوده که سهم استان 21.6 درصد بوده است، تصریح کرد: متأسفانه غیر از سال 93 که 2 تک رقمی داشتیم، طی سالهای بعد از انقلاب هیچ‌گونه تک رقمی نداشتیم/تسنیملینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=877

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود