به جرم کدامین گناه، قوم لر مورد توهین قرار میگیرد؟!

تاریخ انتشار : 24 خرداد 1398, 20:01
در حالی که مقام معظم رهبری تاکید بسیار زیادی بر ایجاد وحدت و همبستگی ملی بین آحاد ملت ایران داشته اند و در زمانی که تهدید عمده نظام اسلامی به تشخیص تمام کارشناسان سیاسی و امنیتی،  تحریک اقوام ایرانی به جدایی و افتراق از هم است، متاسفانه شاهدیم که یکی از متدین ترین، ولایی ترین، و انقلابی ترین اقوام مورد توهین و حقارت قرار میگیرد. روز گذشته یکی از کانال‌های کاریابی در استان یزد مطلبی را منتشر کرد مبنی بر عدم اشتغال کارگران لُر.

این موسسه تحت عنوان کاریابی کارآفرینان یزد در اقدامی ناپسند و در قالب یک آگهی استخدام، قوم لر را آماج توهینی آشکار قرار داد. این موسسه در بخش توضیحات آگهی کاریابی جهت شرکت فولاد، نوشته است  که کارگران متقاضی لزوماً نباید لر باشند.

جغرافیای لرستان بزرگ، فراتر از یک استان و در پهنه لرستان، ایلام، خوزستان، همدان، کرمانشاه، چهارمحال بختیاری، هرمزگان، بوشهر، کهکیلویه ی بویر احمد، فارس، اصفهان، قزوین و...گسترده است.

ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺯﻣﯿﻦ ﺷﺠﺎﻋﺖ ﻭ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﻭ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﮔﯽ ﻗﻮﻡ ﻟُﺮ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﻣﺎﯾﻪ ﻓﺨﺮﻣﺎﻥ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﺎﺭﯼ ﺩﺭ ﭼﺸﻢ ﺩﺷﻤﻨﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺯ ﻭ ﺑﻮﻡ .نیازی نیست یادآوری کنم شهادت و جانفشانی در راه میهن،امتحانی است که لر همیشه در آن نمره ی 20 گرفته اند.

سال های سال است قوم لر که وفادارترین سرباز برای ایران بوده است، بدور از حاشیه در محرومیت شدید روزگار می گذراند. چرا با وجود این همه پتانسیل که در استان ها و شهرهای لرنشین وجود دارد همچنان در لیست محروم ترین ها هستیم؟ سرزمین‌های لرنشین ثروت‌های مثل نفت، اراضی کشاورزی پویا، رود‌ها در خود دارند که سالانه بخش زیادی از درآمد‌ها کشور را به خود اختصاص می‌دهند اما خود در فقر و بیکار به سر می‌برند.  فقر، بیکاری و فلاکت موج می زند.

حتی مراکز استان ها با بی امکاناتی دست به گریبان هستند چه رسد به بخش ها و روستاها! بارها اتفاق افتاده است که بیماری به دلیل نبودن امکانات به فلان بیمارستان فوق تخصصی در فلان استان اعزام می شود ولی در راه جان می سپارد. 

قوم لر در کدام برهه از زمان، مکان و تاریخ نسبت به کشور خیانت کرده است که سزوار چنین پاداشی است؟    

ﺁﯾﺎ مسئولان موسسه کارافرینان یزد ﺑﻪ ﺧﻮﻥ ﻏﻠﺘﯿﺪﻥ ﺟﻮﺍﻧﺎﻥ ﺑﺮﻭﻣﻨﺪ ﻟﺮ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﮔﻠﻮﻟﻪ ﻫﺎﯼ ﺭﮊﯾﻢ ﻣﻠﻌﻮﻥ ﺻﺪﺍﻡ ﺭﺍ از یاد برده اند ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﻋﻨﺎﺻﺮ ﺧﻮﺩ ﻓﺮﻭﺧﺘﻪ ﻭ ﻭﻃﻦ ﻓﺮﻭﺵ ﺩﺭ ﺍﺳﺘﻘﺒﺎﻝ ﺍﺯ متجاوزین ﮐﻞ شادی ﻣﯽ ﺯﺩﻧﺪ ﻭ ﺑﻪ ﭘﺎﯾﮑﻮﺑﯽ ﻣﯽ ﭘﺮﺩﺍﺧﺘﻨﺪ؟!

چه باید می کردیم که نکردیم؟! کجا راه را اشتباه رفتیم که سالهاست آماج توهین و تحقیریم!ا گناه لر چیست که زبان و فرهنگش بارها و بارها از رسانه ی ملی و موسسات کاریابی و...  به سخره گرفته می شود و باز سکوت و سکوت و سکوت؟

مهم‌ترین ویژگی منفی لرها نداشتن اتحاد و نگاه‌های فاقد مسئولیت می‌باشد. از دل همین نگاه‌های فاقد مسئولیت تریبون نمایندگان ما در مجلس در دفاع از هم تباران خویش خاموش میباشد. از دل همین نگاههای فاقد مسئولیت است که پطروس نوجوانی که اصالتاً وجود خارجی هم نداشته به درسی در کتاب‌های ابتدایی قدیم تبدیل می‌شود و ریزعلی خواجوی به قهرمان اسطوره‌ای ما تبدیل می‌شود اما حماسه شوراب و کاظم صفرزاده در بستر زمان فراموش می‌شود.

در دل همین نگاه‌های فاقد مسئولیت است که محور توسعه ما به عزل و نصب‌های مدیریتی تبدیل شده است و  برای عزل و نصب بست نشینی میکنند. همین نگاه‌های فاقد مسئولیت است که سالانه چندین میلیارد مترمکعب آب از خروجی‌های لرستان به استان‌های دیگر سرازیر می‌شوند ولی از حق آبه خبری نیست، همین نگاه‌های فاقد مسئولیت است که با وجود ۱۲ درصد منابع آبی کشور، از 800 هزار هکتار زمین کشاورزی در لرستان کمتر از 200 هزار هکتار آبی می‌باشند. 

از این همه توهین غرورمان خمیده است!!! کمرمان خرد شد از زیر بار این همه توهین ! دلم گرفته، قلم عاجز از بیان درد هایی است که سال هاست بغض شده در گلویمان  .ﻧﺠﺎﺑﺖ ﺫﺍﺗﯽ ﻭ ﺗﺮﺑﯿﺖ ﺷﺪﻩ ی خانوادگی و محیطی ﻣﺎ ﺍﺟﺎﺯﻩ ﻧﻤﯽ ﺩﻫﺪ ﺑﻪ ﮐﺴﯽ ﺗﻮﻫﯿﻦ ﮐﻨﯿﻢ.!

قوم لر دیگر به هیچ وجه ﺗﺨﺮﯾﺐ، ﺗﻮﻫﯿﻦ، ﺳﯿﺎﻩ ﻧﻤﺎﯾﯽ، فقر و ﻫﺠﻤﻪ ﻫﺎﯼ ﺑﯽ ﺍﺳﺎﺱ را بر نمی تابد.

ما که انتظاری فراتر از حذف محرومیت و فلاکت و بیکاری از استان های لرنشین را نداریم چرا باید محروم، همنشین همیشگی واژه ی لر باشد؟!

مجتبی پسند


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=861

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود