دبیر شورای صنفی مرکزی وزارت بهداشت مطرح کرد: از همه اعضای شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی دعوت می‌کنم به پویش بهار همدلی بپیوندند

تاریخ انتشار : 5 اردیبهشت 1398, 01:34
محمد جودکی با بیان این مطلب اظهار داشت: پویش ملی دانشگاهیان ایران اخیر توسط فعالان نهادهای دانشجویی وزارت بهداشت با عنوان بهار همدلی تأسیس شد و بنده به عنوان دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و یکی از مؤسسان این پویش، از همه کارمندان، دانشجویان و اساتید و جامعه علوم پزشکی کشور درخواست می‌کنم تا ضمن ملحق شدن به این پویش ملی، در احداث خانه‌های مسکونی به آسیب دیدگان و امدادرسانی به آنها، سهمی داشته باشند.

دبیر شورای صنفی مرکزی وزارت بهداشت گفت: به صورت ویژه از دبیران و اعضای شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور دعوت می‌کنم به این پویش ملی دانشگاهی بپیوندند و با الحاق خود به این پویش ملی، دیگر دانشجویان و اعضای هیأت علمی، اساتید و کارکنان را به این فراخوان ملی دانشگاهی دعوت کنند تا بتوان در مدت کوتاه، با جمع آوری مبالغ و کمک‌های نقدی دانشگاهیان، در احداث خانه‌های مسکونی نیازمندان شریک شویم تا شاید بتوانیم گوشه‌ای از درد و آلام آسیب دیدگان را التیام بخشیم.

جودکی افزود: البته برخی از اعضاء و فعالان شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بعد از وقوع سیل اخیر ، با حضور در مناطق حادثه دیده، در قالب‌های مختلف از جمله تأمین تغذیه، اسکان موقت حادثه دیدگان، ارائه خدمات بهداشتی، درمانی وجهادی به سیل زدگان، اقدامات سازنده‌ای انجام دادند اما نیاز اصلی و مبرم این حادثه دیدگان اسکان دائمی آنهاست که قطعا با تقویت این پویش دانشگاهی، در مدت زمان کوتاه می‌توان در جمع آوری کمک‌های دانشگاهیان برای احداث خانه‌های مسکونی اقدام کرد. قطعا تقویت پویش ملی بهار همدلی و پیوستن دانشگاهیان علوم پزشکی به این کمپین ملی ، باعث همدلی، اتحاد و مشارکت بیشتر افراد خواهد شد. خوشبختانه بسیاری از فعالان و اعضای شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی، نسبت به ورود به این پویش ملی دانشگاهی اعلام آمادگی کرده‌اند و حمایت خود را برای این مشارکت ملی، اعلام کرده‌اند. به عنوان دبیر شورای صنفی مرکزی وزارت بهداشت از تمامی دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی دعوت می‌کنم به این پویش ملی بپیوندند و بعد از ورود خود، دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه‌ها را نیز به این پویش فراخوانند.

وی گفت: خوشبختانه فعالان دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بعد از وقوع سیل اخیر، فارغ از هر گونه گرایش متفاوت فرهنگی، اجتماعی،سیاسی و با یک وحدت ملی، بلافاصله نسبت به ایجاد این پویش ملی دانشگاهی اقدام کردند. امیدوارم راه‌اندازی این پویش ملی دانشگاهی، بتواند در دعوت از دانشگاهیان و جامعه پزشکی کشور و جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای ساخت خانه‌های مسکونی برای آسیب دیدگان، نقش موثری ایفاء کند.

جودکی با اشاره به اینکه میزان خسارات وارد شده به آسیب دیدگان سیل اخیر بسیار بالاست، گفت: بسیاری از مردم، منازل مسکونی و همه دارایی‌های خود را در این حادثه از دست داده‌اند و تعداد زیادی ار مردم فقط با لباسی که بر تن دارند، توانستند جان خود را نجات بدهند و همه زندگی خود را در سیل از دست‌داده‌اند، حتی خیلی از خانواده‌ها در کوه‌ها زیر چادر زندگی می‌کنند و برخی افراد با توجه به اینکه شغل‌شان دامداری، کشاورزی و دامپروری است، کار خود را از دست داده و منابع درآمدی برای ادامه زندگی و معیشت ندارند، از این رو باید دست به دست هم دهیم و با دعوت از همه دانشگاهیان و جامعه علوم پزشکی به این پویش ملی، در راستای جمع آوری وجوهات و کمک‌های نقدی برای احداث خانه‌های مسکونی، اقدامات مؤثری انجام دهیم چرا که اگر به آنها کمک نشود، با توجه به اینکه خیلی از افراد فرصت شغلی ندارند یا از کار افتاده هستند و قدرت ساخت یا اجاره واحد مسکونی ندارند، ناچار خواهند شد مابقی عمرشان را در چادر سپری کنند که همین مورد باعث می‌شود نتوانند حتی به فعالیت‌های عادی و قبلی‌شان بپردازند.

دبیر شورای صنفی مرکزی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اسکان وسرپناه یکی از نیازهای اولیه بشر است و اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: ارائه خدماتی مثل تأمین البسه، تغذیه، کمک‌رسانی به سیل‌زدگان، خدمات جهادی و بهداشتی و درمانی به سیل زدگان مقعطی است و در مدت زمان مشخص، می‌توان این نیازها را برای خسارت دیدگان فراهم کرد اما نیاز دائمی و ماندگاری که می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات سیل زدگان را مرتفع کند، تأمین مسکن است.

وی با اشاره به آیه ۱۱ سوره شریف حدید « من ذا الذی یقرض الله قرضا حسنا فیضاعفه له وله اجر کریم» گفت: در قرآن کریم آیات  متعددی راجع به کمک رسانی و حمایت از نیازمندان و اهمیت احسان و نیکوکاری مشاهده می‌کنیم و در احادیث مختلف از پیامبران و معصومین(ع) نیز توصیه‌های زیادی مبنی بر کمک به نیازمندان شده است. همچنین در فرهنگ اسلامی و ایرانی نیز همواره به احسان به نیازمندان و کمک‌کردن به هم‌نوعان توجه ویژه‌ای شده است و مصداق این سخن، بیت معروف شیخ اجل سعدی شیرازی است که می‌گوید: بنی‌آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند. چون عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار.

جودکی با بیان اینکه مسیر شفاف و روشنی برای جمع آوری کمک‌های نقدی دانشگاهیان ترسیم شده است، و جامعه دانشگاهی کشور از جمله دانشجویان، اساتید، کارکنان و اعضای هیأت علمی، یقین بدانند که کمک‌های نقدی‌شان، قطعا مصروف احداث خانه‌های مسکونی برای آسیب دیدگان واقعی که خانه‌هایشان کاملا تخریب شده است، خواهد رسید، گفت: در هر دانشگاهی یک حساب بانکی مشخص و جداگانه توسط رئیس  و دو نفر از معاونان دانشگاه افتتاح خواهد شد که کمک‌های نقدی دانشگاهیان به این حساب‌ها واریز خواهد شد. این پویش در کمال شفافیت واریزی وجوه هر دانشگاه را در هر مقطعی اعلام می‌کند و خانه‌های ساخته شده توسط هر دانشگاه، در معرض دید همه شرکت کنندگان در پویش قرارخواهد گرفت. و شماره حساب مربوطه هر دانشگاه به طور شفاف و قابل دسترس برای همه دانشگاهیان است. ضمن اینکه افراد نیازمند به مسکن و خانواده‌هایی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، شناسایی خواهند شد، بنابراین کاملا شفاف و مشخص است بنابراین، هیچ نقطه ابهامی برای رسیدن کمک‌های نقدی برای احداث خانه‌های مسکونی، وجود ندارد و جامعه علوم پزشکی و دانشگاهیان به راحتی می‌توانند وجوهات خود را به حساب‌های تعیین شده واریز کنند.

وی با اشاره به اینکه در آیین بهره‌برداری و افتتاح خانه‌های مسکونی در مناطق سیل زده، از دانشجویان و فعالان نهادهای دانشجویی و مؤسسان و اعضای این پویش ملی بهره‌مند می‌شویم، گفت: با توافق‌های به عمل آمده مقرر شد، کلید این خانه‌ها، توسط دانشجویان به عنوان اعضا و  مؤسسان این پویش ملی به صاحبانشان اهداء شود و قطعا با این کار، علاوه بر اینکه روح مشارکت وهمدلی در بین آنها تقویت می‌شود و باعث خانه‌دار شدن بسیاری از آسیب دیدگان می‌شود.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: به عنوان یکی از اهالی پلدختر از تمامی نهادها بویژه هم‌وطنان عزیز و گرانقدری که طی این مدت در کنار مردم سیل زده سراسر کشور بودند، تشکر کنم و امیدوارم که سیل همدلی و مهربانی مردم کماکان ادامه داشته باشه و بتوانیم با کمک رسانی به مردم محروم مناطق سیل زده در قالب ساخت مسکن که نیاز مهم و اساسی تعداد زیادی از این عزیزان هست، بخشی از آلام مردم را کاهش دهیم و در این راستا به سمت تمامی دانشگاهیان از جمله اساتید، اعضای هیات علمی و دانشجویان ، دست یاری دراز می‌کنیم .از افرادی که به این پویش ملی دانشگاهی پیوستند درخواست می‌کنم بقیه همکاران و اقشار دانشگاهی را به  عضویت در این کمپین دعوت کنند/ مفدالینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=794

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود