رییس میراث فرهنگی پلدختر مطرح کرد: وضعیت سه پل تاریخی پلدختر،کلهر معمولان و افرینه بحرانی است!

تاریخ انتشار : 7 فروردین 1398, 11:13
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، علی محمد عزیزی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: بارش های اخیر و بروز سیلاب سه پل تاریخی پلدختر ،کلهر معمولان و همچنین پل افرینه که قدمت آن به پهلوی اول می رسد را در وضعیت بحرانی قرار داده است.

او با بیان اینکه پایه های پل کلهر معمولان با طول 150 متر و 26 متر ارتفاع  که  بلندترین پل کشور محسوب می شود به مدت 14 ساعت زیر آب بوده است، افزود: البته  پایه های پل  کلهر معمولان  هنوز جابجا نشده اند ولی به خاطر بی سابقه بودن سیلاب احتمال دارد آسیب های جدی دیده باشند

عزیزی با بیان اینکه پل افرینه که قدمت آن به عهد پهلوی اول می رسد کاملا زیر آب رفته است ،تصریح کرد: چون زیر پایه ها ماسه وجود دارد به خاطر شسته شدن ماسه ها توسط سیلاب احتمال آسیب دیدگی جدی به بدنه سنگها در پایه پل ها وجود دارد.

عزیزی در خصوص پل باستانی پل دختر نیز گفت: این پل با طول 270 متر وارتفاع 18 متر برروی رودخانه کشکان قرار دارد که بالا آمدن سیلاب به طرف پایه های آن نیز کشیده شده است .

او با تاکید بر اینکه وضعیت پل های باستانی در صورت تداوم بارندگی ها بحرانی است وسیلاب آنها را تهدید می کند ،عنوان کرد: مرمت این پل ها در سال 97 در دوفصل باعث شد که با تخریب جدی ناشی از این سیلا ب مواجه نشوند.

علی محمد عزیزی همچنین یادآورشد: بارش ها همچنین آثاری مثل کاروانسراها، قلعه های تاریخی مانند قلعه نصیر در ضلع جنوبی ،قلعه میشوند و راه دسترسی به غار کوگان را تهدید می کند که به دهیاران بررسی آسیب های احتمالی به این آثار را اعلام کرده ایم.

این مسئول با بیان اینکه بررسی میزان خسارت ها منوط به پایین آمدن سطح آب  است ،گفت: مردم تا روز چهارشنبه از بازدید آثارتاریخی مورد تهدید سیلاب دوری کنند/برنالینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=740

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود