توصیه پلیس در چهارشنبه سوری

تاریخ انتشار : 24 اسفند 1397, 12:06
حادثه براي هرکسي اتفاق مي افتد، در برخي حوادث افرادي کشته شده يا به شدت آسيب مي بينند اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوري مي توان جلوگيري کرد

مردم ايران اسلامي مانند ساير ملل كهن داراي رسوم و سنت هاي خاص خود مي باشند و با تاريخي طولاني و گذشته اي سرشار از فراز و نشيب، گنجينه ارزشمندي از فرهنگ و تمدن را حفظ كرده كه يكي از اين سنت ها مراسم چهارشنبه آخر سال است.

هرگونه بي توجهي به نکات ايمني و سهل انگاري در برپايي مراسم چهارشنبه سوري زيان هاي جاني و مالي سنگين و غير قابل جبراني را در پي دارد، ممکن است موضوع ايمني و پيشگيري از حوادث چهارشنبه سوري براي گروه سني نوجوانان زياد جالب نباشد ولي مي توان با نشان دادن اين موضوع که اين امر با زندگي آنها مرتبط است، آموزش در اين زمينه را براي آنها جالب تر کرد.

مردم با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال با شور و شوق خاصی خود را برای استقبال از بهار طبیعت آماده می کنند اما در این بین عده ای با ترقه و مواد منفجره باعث داغدار شدن خانواده ها می شوند.

بیشترین قربانیان چهارشنبه آخر سال کودکان و نوجوانان هستند لذا والدین باید فرزندان خود را از خطرات مواد منفجره و آتش زا آگاه کنند و آنان را از بازی با چنین موادی برحذر دارند.

حادثه براي هرکسي اتفاق مي افتد، در برخي حوادث افرادي کشته شده يا به شدت آسيب مي بينند اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوري مي توان جلوگيري کرد ضمن اين كه در برقراي امنيت چهارشنبه سوري بايد نهادها و سازمان هاي ديگر مشاركت داشته و براي برگزاري اين رسم ديرينه و باستاني بايد نگاه همدلانه به اين آئين داشت.

به استناد قانون مجازات اسلامی هرگونه قاچاق، خرید و فروش مواد منفجره و محترقه به طور غیرمجاز جرم است و با متخلفان طبق قانون برخورد می شود.

با توجه به اینکه دانش آموزان بیشترین فعالیت را در این قبیل مراسم دارند؛ لازم است در مدارس آموزش های لازم و تذکرات ایمنی به آنها گوشزد شود و کسبه و بازاریان در صورت مشاهده فروش مواد محترقه این مساله را به مرکز فوریت های ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند.

توصيه هاي پليس:

1) توصيه پليس برگزاري مراسم و شادي متعارف در كنار نظم و امنيت و آرامش است وپليس با متخلفان به جد برخورد مي كند.

2) از نگهداري و حمل مواد محترقه، تهيه و ساخت وسايل آتش بازي به خصوص در منزل، زير زمين، محل کار، جيب لباس و کيف جداًً خودداري کنيد.

3) مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را به طرف افراد ديگر پرت نکنيد و هيچ گاه مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را در ظروف شيشه اي يا فلزي قرار ندهيد، زيرا در صورت انفجار ذرات شيشه يا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جاني خواهد شد.

4) از آتش زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال آن در واحدهاي مسکوني و  معابر، کوچه و خيابان و پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه روي درخت ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزي است جداً خودداري کنيد.

5) از ريختن مواد اشتعالزا مانند نفت، بنزين و غيره روي مواد آتش گير و قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپري، حشره کش ها و غيره بر روي آتش خودداري شود.

6) استفاده از مواد آتش بازي هرگز به طور کامل ايمن نيست ، حتي در صورتي که مراقبت کامل صورت گيرد، حوادث نه تنها ممکن است براي کساني که از آن استفاده مي کنند به وجود آيد، بلکه براي کساني که اين مواد را درست مي کنند ممکن است اتفاق بيفتد پس از مکان هايي که از مواد محترقه در آن استفاده مي شود دوري کنيد.

7) در صورت بروز هرگونه حريق و يا حادثه ضمن حفظ خونسردي در اسرع وقت با شماره تلفن 110 تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيد.

8) مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار افـراد بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشت نیروی انتظامی  اطلاع دهید.

9) با توجه به اینکه دانش آموزان بیشترین فعالیت را در چهارشنبه سوری دارند باید تذکرات ایمنی در مدارس به آنها گوشزد شود .

10) صدای ناشی از انفجار برای نوزادان، بیماران و سالمندان  خطرناک است، با تفریحات ناسالم و ترقه بازی موجب ترافیک و شلوغی خیابان ها نشویم.

11) شهروندان در روزهای نزدیک به سال نو، بیش از پیش با درایت و عقلانیت، قبل از هر کاری به عواقب آن بیاندیشند و رفتارها و تصمیم های مسئولانه داشته باشند.

12) پلیس با شادی مردم مخالف نیست ولی با رفتارهایی که مخل نظم باشد و آزار و اذیت همسایگان و مصدومیت و خسارات به همراه داشته باشد خط قرمز پلیس است و شدیداً با آنها برخورد می‌کنیم.

13) هر کس به طور غیرمجاز اقلام یا مواد تحت کنترل را خریداری، نگهداری یا حمل كند و یا به توزیع یا فروش آنها اقدام کند و یا هر گونه معامله دیگری با آنها انجام دهد به مجازات تعزیری محکوم می‌شود

پليس برای پاسداشت حقوق شهروندان و در راستای کاهش حوادث احتمالی چهارشنبه آخر سال از شهروندان و خصوصا تمامی والدین می خواهد تا در چهارشنبه پایانی سال در کنار فرزندان خود و با نظارت و کنترل دقیق آنها از بروز حوادث تلخ و ناگوار پیشگیری کنند.

امیدواریم امسال نیز همچون سال های گذشته با همکاری و همیاری شهروندان با پلیس و در سایه امنیت و آرامش، روزهای پایانی سال را با کمترین حوادث سپری کنیم.


گردآورنده: سرتيپ دوم ستاد پاسدار حاجي محمد مهديان نسب فرمانده انتظامي لرستان


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=716

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود