تازه ها
امروز : سه شنبه، 30 مهر 1398

دال پلو تلفیقی از نشاط و جذابیت/ بازی محلی با قابلیت جهانی شدن

تاریخ انتشار : 23 اسفند 1397, 10:08
  • +2
از دیرباز تاکنون جامعه عشایری و روستایی به بازی‌های بومی و محلی تمایل  داشته‌اند، یکی از این بازی‌ها دال پلو است؛ دال در زبان لری به معنای سنگ ایستاده و پل نیز در زبان لکی به معنای سنگی است که پرتاب می‌شود.

تماشای بازی دال پلان در ایام تعطیل به ویژه ایام نوروز و سیزده بدر برای مسافران جذابی خاصی دارد، نکته جالب در بازی دال پلو حضور افراد در سنین مختلف است؛ یعنی این بازی مختص به سن خاصی نیست و همین خود هیجان بازی را دو چندان می‌کند.

یکی از نکات جالب در دال پلو قدرت نمایی افراد در پرتاب و نشانه‌گذاری سنگ است؛ بحث و جدل‌های طرفین در خصوص فاصله دال‌ها با هم یا فاصله افراد برای پرتاب سنگ نیز به بازی جذابیت خاصی می‌بخشد، همچنین تمرکز افراد برای ضربه زدن به دال‌ها درجای خود تماشایی است.

از دیگر مواردی که دال پلو را به یک بازی پرطرفدار تبدیل کرده گروهی بودن آن است که نشان از تمایل به کارهای گروهی میان افراد در سنین مختلف است.

مشاهده چنین صحنه‌هایی در دامان طبیعت انسان را به وجد می‌آورد و شاید افراد تنها چند ساعتی در دنیای ماشینی امروز احساس زنده بودن داشته باشند.

 به نظر می‌رسد احیا بازی‌های بومی و محلی مانند دال پلان می‌تواند علاوه برایجاد سرگرمی و گذراندن اوقات فراغت بستری برای معرفی این بازی‌ها در سطح ملی و حتی جهانی باشد. 

دال پلو بازی پر هیاهو

یکی از شهروندان که حدود 60 سال سن دارد، با هیجان از بازی دال پلان صحبت کرد و گفت: از گذشته‌های دور مردم روستا و عشایر پس از اینکه کار روزانه را تمام می‌کردند ساعتی را به دال پلو روی می‌آوردند تا علاوه بر رفع خستگی با هیاهوی پرتاب سنگ به آرامش دست پیدا کنند.

میرحسین یاراحمدی افزود: این بازی برخلاف بسیاری از بازی‌ها و رسوماتی که به فراموشی سپرده شده‌اند همچنان مخاطبان خاص خود را دارد.

وی عنوان کرد: هیجان و هیاهوی ناشی از پرتاب سنگ و زمین خوردن دال‌ها جذابیت خاص خودش را دارد و همین سبب شده در ایامی مانند عید نوروز که خانواده‌ها به صورت گروهی به دامان طبیعت پناه می‌برند به این بازی روی بیاورند.

دال پلو و قدرت نمایی افراد

علی عزیزی مهر نیز در این راستا عنوان کرد: مردم لرستان در پرتاب سنگ مهارت خاصی دارند و شاید به همین دلیل رغبت به سمت بازی دال پلان فراوان است و به نوعی توانایی خود را در نشانه‌گیری به معرض نمایش می‌گذارند.

وی افزود: تماشای این بازی نیز برای افراد جذابیت خاص خودش را دارد واقعا دال پلان یکی از بازی‌های مهیج و شاد است که باید روی آن کار شود، تا مبادا این بازی نیز مانند رسم و رسومات و آئین‌هایی که گذشت زمان آنها را کمرنگ کرده به فراموشی سپرده شود.

دال پلو بازی جذاب میان استان‌های زاگرس نشین

رئیس هیات روستایی و ورزش‌های بومی و محلی لرستان نیز با اشاره به اینکه دال پلو یکی از بازی‌های جذاب و مهیج و پرطرفدار میان استان‌های زاگرس نشین از جمله لرستان است، گفت: این بازی میان جامعه روستایی و عشایری مخاطبان زیادی را به خود اختصاص داده است.

علی خاوری افزود: روستاییان و عشایر همواره به ویژه هنگام فراغت از کارهای دامداری و کشاورزی به دال پلون می‌پردازند.

وی ادامه داد: دال پلون بین زنان و مردان و در سنین مختلف رواج دارد همچنین این بازی به صورت انفرادی و  گروهی انجام می‌شود.

دال پلو و تقویت نشانه‌زنی

رئیس هیات روستایی و ورزش‌های بومی و محلی لرستان در ادامه با اشاره به اینکه دال همان سنگی است که به صورت مستقیم ایستاده و پل سنگی است که پرتاب می‌شود، تصریح کرد: قدیم الایام عشایر و روستاییان به دلیل نبود اسلحه گرم از سنگ برای دفاع از احشام و حریم زندگی خود استفاده می‌کردند بنابراین نیاز بود نشانه زنی خود را تقویت کنند و با مرور زمان این کار به صورت بازی درآمد.

 خاوری اظهار کرد: لرستان به دلیل اینکه از اقوام مختلفی تشکیل شده این بازی نسل به نسل انتقال پیدا کرده به طوری که هم اکنون نیز در حاشیه شهرها و درایام تعطیل مردم هنگام مراجعه به طبیعت به دال پلان روی می‌آورند زیرا ابزار خاصی نیاز ندارد.

وی تاکید کرد: البته توصیه می‌کنیم افرادی که قصد بازی دال پلان را دارند قبل از شروع حرکات نرمشی انجام دهند زیرا ممکن است هنگام پرتاب سنگ دچار آسیب شوند.

دال پلو علمی شده است

رئیس هیات روستایی و ورزش‌های بومی و محلی استان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به علمی کردن بازی دالان اشاره و گفت: در حوزه روستایی و بازی‌های بومی محلی سال 85 توانسته‌ایم این بازی را علمی و به فدراسیون روستایی و عشایری ارائه کنیم.

خاوری افزود: این بازی توانسته جایگاه خود را میان تمام قومیت‌ها پیدا کند به طوری که در تمام جشنواره‌های رسمی فدراسیون، دال‌پلان به عنوان یکی از بازی‌های اصلی و کلیدی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه سال 85 به صورت علمی قوانینی را در سه رده سنی نوجوانان ،جوانان و بزرگسالان برای دال پلان تعریف کردیم، گفت: این بازی به صورت گروهی متشکل از تیم «الف» و «ب» تعیین و آغاز کننده بازی نیز با استفاده از چوب‌تر و خشک یا همان قرعه کشی به صورت سنتی انتخاب می‌شود.

رئیس هیات روستایی و ورزش‌های بومی و محلی عنوان کرد: فاصله دو دال اول برای نوجوانان 6 متر، جوانان 8 و بزرگسالان ده متر مشخص شده، همچنین فاصله هر دال یک متر تا یک متر ونیم و طول دال 25 سانتی‌متر و عرضآن ده سانتی‌متر است به جای سنگ از چوب نیز استفاده می‌کنیم و زمان هر مسابقه نیز 9 دقیقه است.

وی ادامه داد: در مسابقات رسمی فدراسیون سنگ باید مستقیم به دال بخورد تا قدرت نشانه زنی فرد بازیگر بالا برود اما در بازی‌های محلی سنگ به زمین  هم بخورد و دال بیفتد امتیاز را در نظر می‌گیریم.

دال پلو قابلیت جهانی شدن را دارد

خاوری در ادامه با اشاره به اینکه سبک‌های وارداتی غالبا ورزش‌های سنتی کشورهای دیگر بوده‌اند، افزود: به عنوان نمونه ورزش‌های رزمی ورزش سنتی کشورهای چین،کره و ژاپن بوده اما به قدری روی آن کار کارشناسی و علمی انجام و قوانینی را برای آنها مشخص کرده که جهانی شده و صاحب فدراسیون شده‌اند.

رئیس هیات روستایی و ورزش های بومی و محلی استان با تاکید بر اینکه ما نیز به راحتی می‌توانیم مسابقات دال پلان را که در فدراسیون به نشانه زنی با سنگ مشهور است جهانی کنیم، تصریح کرد: این بازی از چنان جذابیتی برخوردار است که می‌شود روی آن سرمایه‌گذاری کرده و در سطح ملی و جهانی آن را معرفی کرد/ گزارش: نسرین صفربیرانوند


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=713

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی شود