اسهال مسافرتی

تاریخ انتشار : 23 مهر 1398, 14:42
دلایل زیادی نشان می دهدکه بیشتر بیماریها و عفونت ها در ارتباط با روش زندگی می باشند. در چند قرن گذشته تغییر شرایط زندگی با کاهش فعالیت فیزیکی، استرس های زندگی مدرن امروزی، تصنعی شدن وضعیت زندگی انسان و به طور کلی فاصله گرفتن از زندگی طبیعی، استعداد ابتلا به بیماری های عفونی را در بشر افزایش داده است.

استفاده بی رویه و گسترده از عوامل ضد میکروبی باعث پیدایش مقاومت در بین عوامل عفونی شده است. یکی از قسمت های آسیب پذیر بدن نسبت به عوامل بیماریزا دستگاه گوارش می باشد و از عوارض شایع ناشی از این درگیری اسهال می باشد که با توجه به در پیش بودن سفرها بخصوص سفرهای نوروزی، در این نوشته به یکی از مهمترین بیماری های دستگاه گوارش بنام اسهال مسافرتی اشاره ای داریم.

اسهال مسافرتی شایعترین بیماری است که مسافرین را درگیر می سازد. همه ساله بین 5 تا 20% مسافرین دچار اسهال می شوند و از آنجا که می تواند به نحو قابل توجهی کارایی افراد را کاهش دهد، پیشگیری از آن در مسافرین از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

به طور کلی در دنیا، اسهال مسافرتی در افرادی که از مناطق با سطح بهداشتی بالا به مناطق با بهداشت کمتر دیده می شود و در نواحی مکزیک، آمریکای لاتین، خاورمیانه، آسیا و آفریقا سفر می کنندشایع است.

استفاده از آب یا غذای آلوده عامل اصلی عفونت می باشد.خوشبختانه این اسهال خوش خیم بوده و خود به خود محدود شونده، اما در صورتی که دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن) بیش از حد باشد می تواند برای فرد مخاطره آمیز باشد.

علائم:

در اکثر موارد ابتلا اسهال بطور ناگهانی شروع می شود.در طی بیماری دفعات، حجم ، وزن و آب مدفوع افزایش می یابد بطور معمول فرد مبتلا در طی حدود 4 تا 5 بار اسهال را تجربه می کند.

سایر علائم همراه و شایع عبارتند از تهوع، استفراغ، دل درد، نفخ، تب، تکرار ادرار. علائم معمولا 12 تا 72 ساعت پس از خوردن آبا یا غذای آلوده ایجاد می شود.

علائم در بچه ها نسبت به بالغین بیشتر است و این گروه در معرض خطر بیشتری برای دهیدراتاسیون و بیماری شدید هستند.

عوامل:

عوامل باکتریایی هم چون اکلای، کمپیلوباکتر، سالمونلا و شیگلا شایعترین (80%) عوامل ایجادکننده اسهال مسافران می باشند.البته برخی ویروس ها و انگل های بیماری زایی روده ای نیز مسبب بیماری می باشند.

راههای انتقال:

آب و غذای آلوده به مدفوع مخزن پاتوژن های هستند که سبب اسهال مسافرتی می باشند. غذاها و نوشیدنی ها نامطمئن شامل سالاد، میوه های که پوست آنها کنده نشده باشد، مواد لبنی غیر پاستوریزه، آب تصفیه نشده یا غذاهایی که توسط دستفروشان خیابانی عرضه می گردند، سس های سرد و غذای مانده که مجددا گرم می شود می باشند.

پیشگیری:

رعایت نکاتی هرچند ساده بسیار موثر می باشد در پیشگیری از ابتلا به اسهال مسافرتی که برای رعایت و کاربرد این موارد لذت سفر را صد چندان می سازد

1) هرگز آب ناسالم از شیر آب نامطمئن،چاه و یا رودخانه ننوشید.

۲)‌از مصرف یخ و نوشیدنی های خنک که ممکن است با اب غیر بهداشتی آلوده شده باشد خودداری کنید.

۳) از مصرف میوه پیش از شستن و پوست کندن خودداری نمایید.

۴) از مصرف گوشت یا ماهی خام یا نیم پز بپرهیزید.

5) کاهو یا برگ خام سبزیجات دیگر را نخورید.

6) محصولات لبنی و شیر غیر پاستوریزه استفاده نکنید.

۷) از خرید و مصرف غذاهایی که افراد دوره گرد در خیابان می فروشند خودداری نمایید.

جوشاندن آب به مدت 1 دقیقه سبب از بین رفتن عوامل مسبب اسهال می گردد یکی از نکات اشتباه رایج این است که آب موجو در یخچال هتل ها سالم در نطر گرفته می شود که باید در مصرف آن احتیاط نمود 
بطورکلی شعار جوشاندن،پختن و پوست کندن در طول سفر بسیار می تواند در جلوگیری از ابتلا به این عارضه موثر باشد.شست وشوی دست ها با آب و صابون قبل از غذاخوردن توصیه می شود.

اقدامات درمانی:

اسهال مسافرتی یک بیماری خود به خود محدود شونده است و اغلب بدون درمان خاصی بهبود می یابد با این وجود مایع درمانی بصورت خوراکی جهت جایگزینی مایعات و الکترولیت های از دست رفته بسیار سودمند می باشد.استفاده از مایعاتی مانند آب میوه تازه، دوغ و ماست پاستوریزه و هم چنین لیمو بسیار مفید فایده است.

در مسافرانی که بیش از 3 بار در روز دچار اسهال شده خصوصا توام با علائم دیگر استفاده از محلول ORS توصیه می شود.

در صورت بروز تب و خون در مدفوع با نظر پزشک می توان از آنتی بیوتیک ها و سایر داروها استفاده نمود.

توصیه می شود با بکارگیری اقدامات پیشگیرانه مناسب و بهره گیری از آب و غذای سالم و بهداشتی و رعایت نکات ساده بهداشت فردی از بروز این عارضه در طول سفر جلوگیری نماییم تا ثانیه ثانیه سفر همراه با خوشحالی و لذت سپری شود.

دکتر عمار خرم آبادی دامپزشک درمانگاه دامپزشکی پلدختر


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=654

نظرات :

  1. User Avatar
    یوسف علی پور  ـ  در تاریخ : 10 اسفند 1397 04:12
    تشکر ویژه از دکتر عمار خرم آبادی مرد زحمتکش و فعال درمانگاه دامپزشکی شهرستان پلدختر

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود