استاندار لرستان خبر داد: خسارت سیلاب در بهمن ماه به 4030 واحد مسکونی لرستان/ جبران خسارت به تنهایی توسط دولت قابل تامین نیست!

تاریخ انتشار : 17 بهمن 1397, 20:44
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، سیدموسی خادمی استاندار لرستان روز چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران در محل استانداری اظهار کرد: به طور کلی یک‌هزار و 130 واحد شهری و 2 هزار و 900 واحد روستایی دچار مشکل شده‌اند.

وی افزود: از مجموع واحدهای شهری، 110 واحد نیازمند بازسازی و یکهزار و 30 واحد تعمیری هستند و واحدهای روستایی نیز شامل یکهزار و 100 واحد با نیاز بازسازی و یکهزار و 800 واحد تعمیری است.

وی ادامه داد: در خرم آباد نیز 20 واحد مسکونی نیازمند بازسازی و 645 واحد نیز نیازمند تعمیرات هستند و 165 واحد تجاری نیز علاوه بر خسارت به ساختمان، در اموال نیز متضرر شده اند.

استاندار لرستان تصریح کرد: جبران حجم بالای خسارت توسط دولت به تنهایی قابل تامین نیست بنابراین باید تلاش کرد بخش عمده ای از نیازمندی ها توسط خیران تامین شود.

وی در خصوص دلایل وقوع سیلاب خرم اباد نیز گفت: علاوه بر حجم بالای سیلاب و بارش شدید باران، ساخت و سازهای غیرمجاز، زیرگذرها، پل های موقت و پل های در دست ساخت نیز بی تاثیر نبوده است.

دکتر خادمی بیان کرد: خروجی آب استان از پلدختر عبور می کند و توپوگرافی منطقه هم این شهرستان را مستعد بروز سیلاب کرده است.

وی با اشاره به اینکه سیلاب اخیر بیشترین تاثیر را در خرم آباد داشته است گفت: به دلیل اینکه رودخانه در این شهرستان از حوزه های نزدیک شهر است و وسعت و شیب زیادی دارد بارش شدید باران موجب بروز سیلاب بزرگی شد که مناطق شهری را در بر گرفت.

استاندار لرستان با بیان اینکه نوع منطقه خرم آباد به نحوی است که سیلاب به سرعت شکل می گیرد افزود: در 100 سال اخیر دبی رودخانه 540 متر مکعب در ثانیه بوده اما در سیل اخیر به 570متر مکعب بر ثانیه رسید.

وی اضافه کرد: در این سال ها تاسیسات بسیاری در کنار رودخانه احداث شده است از جمله زیرگذر و پل ها موقت که باعث تشدید حجم سیلاب شدند.

مقام عالی رتبه استان با اشاره به اینکه طغیان رودخانه کشکان و سیلاب موجب قطع لوله آبرسانی به شهر پلدختر شد ادامه داد: 40 ساعت ابرسانی سیار برای مردم این شهرستان انجام شد و علیرغم برقراری شبکه آب آشامیدنی شهر، اما لوله انتقال اصلی همچنان در معرض خطر است.

گفتنی است سیلاب از مهرماه امسال تاکنون سه هزار و 100 میلیارد ریال خسارت به لرستان وارد کرده است /اقتصادایرانلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=618

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود