مدیرکل محیط زیست استان لرستان مطرح کرد:  سیاست ما احیاء تالاب های از دست رفته و تغییر کاربری داده شده است/ تالاب ‌های لرستان نقش مهمی در کاهش ریزگردها، تنظیم آب و هوا دارند

تاریخ انتشار : 15 بهمن 1397, 20:45
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز؛ مراسم گرامی داشت روز جهانی تالاب ها (دوم فوریه) با شعار تالاب ها و تغییر اقلیم با حضور مدیران استانی و شهرستانی، اصحاب رسانه، سازمان های مردم نهاد محیط زیستی، مشاور تدوین طرح مدیریت تالاب بیشه دالان بروجرد و جوامع محلی در محل سالن همایش های مجموعه نساجی بروجرد و تالاب بیشه دالان این شهر برگزار شد.

در این مراسم مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ضمن تسلیت ایام فاطمیه و همچنین تبریک فرا رسیدن ایام الله دهه مبارک فجر، بر حفاظت از تالاب ها به عنوان یکی از مهمترین اکوسیستم های کره زمین تاکید کرد و گفت: تالاب ‌های لرستان نقش مهمی در کاهش ریزگردها، تنظیم آب و هوا و مسائلی از این دست دارند؛ این تالاب‌ها کریدور پرندگان مهاجر از شمال به جنوب هستند که لازم است از ظرفیت ‌های آن ها مانند پرنده نگری، پروش ماهی، اکوتوریسم و... برای حمایت از جوامع محلی استفاده شود.

مهرداد فتحی بیرانوند افزود: متاسفانه به علت بی مهری ها و اعمال سیاست‌ های غلط در سنوات گذشته، برخی از تالاب ‌ها به اراضی کشاورزی تبدیل شده‌اند تا جایی که حتی بسیاری از ساکنان حاشیه این تالاب ‌ها سند رسمی اراضی اطراف این تالاب ‌ها را نیز اخذ کرده‌اند.

وی با اشاره به کارکردهای مختلف تالاب ها گفت: تالاب ها با در اختیار داشتن 3 در صد سطح کره زمین، نقش 30 درصدی را در ترسیب کربن این سیاره مسکون ایفا می کنند.

فتحی بیرانوند با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته توسط این اداره کل برای حفاظت و احیاء تالاب های استان  بیان کرد: سیاست این اداره کل حفظ تالاب های موجود و احیاء تالاب های از دست رفته و تغییر کاربری داده شده است؛ به طوریکه جلسات و کارهای خوبی جهت احیاء این تالاب ها با مشارکت جوامع محلی و لحاظ نمودن منافع این جوامع برگزار شده است و این اداره کل با تمام توان و ظرفیت خود و با کمک جوامع محلی و دوست داران و تشکل های مردمی در جهت حفاظت هر چه بیشتر و ا احیاء این تالاب ها اقدام خواهد کرد.

وی با اشاره به روند تخریب تالاب ها خاطر نشان کرد: سطح تالاب های تخریب شده به اندازه ده درصد سوخت فسیلی در دنیا ایجاد گاز گلخانه ای می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه ارتباط و همکاری متقابل بین محیط زیست و جوامع محلی موجبات حفاظت بهتر و موثرتر از محیط زیست را فراهم می کند، تاکید کرد: جوامع محلی حاشیه تالاب‌ های استان در سال‌ های اخیر همکاری‌ مناسبی با محیط زیست داشته‌اند و آموزش‌ها و برنامه ‌های مهمی نیز در این راستا به این جوامع ارائه شده است/بُرنالینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=610

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود