رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست پلدختر خبر داد: مدیریت زیست‌بومی تالاب‌های ۱۱ گانه پلدختر در دست تدوین است

تاریخ انتشار : 14 بهمن 1397, 20:44
به گزارش  پایگاه خبری پلدخترنیوز، همایش بزرگ روز جهانی تالاب‌ها عصر امروز با حضور مدیران شهرستانی، سازمان‌های مردم‌نهاد و جوامع محلی در محل تالاب‌های شهرستان پلدختر برگزار شد.

علی الشتری‌نژاد رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان پلدختر در حاشیه این مراسم اظهار داشت: جشنواره بازی‌های بومی و محلی به‌مناسبت روز جهانی تالاب‌ها همزمان با جشن‌های انقلاب در تالاب‌های ولی‌عصر پلدختر برگزار شد، با توجه به اینکه هدف از برگزاری این جشنواره مشارکت حداکثری و همه اقشار جامعه بود از ظرفیت، مدارس، دانشگاه‌ها، بسیج، انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد، سازمان‌های دولتی و نیروهای نظامی استفاده کرده و یک جشنواره‌ای را با حضور مردم برگزار کردیم.

وی افزود: شعار امسال این است که ما در مواجه با تغییر اقلیم ناتوان نیستم و تالاب‌ها به کمک ما می‌آیند تا بهتر بتوانیم کارکردهای اکولوژیکی آن را در سیلاب‌ها و جذب کربن حفظ کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست پلدختر با بیان اینکه از بین‌رفتن تالاب‌ها سبب جذب کربن شده و نیز سبب می‌شود که گرم‌شدن کره زمین سرعت بیش‌تری داشته باشد، عنوان کرد: دوم فوریه هر سال به‌عنوان روز جهانی تالاب‌ها نام‌گذاری شده که ما هم در شهرستان پلدختر با توجه به اینکه یکی از بیش‌ترین تعداد تالاب‌ها را در کشور داریم این روز را گرامی داشتیم.

وی بیان کرد: تالاب‌های پلدختر در کوهستان قرار دارند و در بستر سازند ناشی از زمین‌لغزش سیمره تشکیل شده‌اند، این تالاب‌ها اهمیت اکولوژیکی زیادی دارند و با توجه به اینکه درمسیر کریدور تردد پرندگان مهاجر هستند اهمیت این تالاب‌ها را دوچندان کرده‌است.

الشتری‌نژاد با بیان اینکه ما به‌جهت معرفی و اهمیت این تالاب‌ها جشنواره برگزار کردیم، گفت: امیدوارم با کمک همه ذی‌نفعان طرح مدیریت زیست‌بومی تالاب‌ها که در دست تدوین است اگر اجرایی شود شاهد شکوفایی بیش‌ازپیش منطقه خواهیم بود، هدف از مدیریت زیست‌بومی تأمین معیشت جوامع محلی‌ست، اجرای این طرح می‌تواند افراد و جوامع را در بحث نگهداری تالاب‌ها دخیل کند که این قدمی برای حراست از تالاب‌ها به‌عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های کره زمین است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست پلدختر تصریح کرد: تالاب‌ها یکی از زیستگاه‌های حساس هستند که در برابر تغییرات محیطی به‌شدت آسیب‌پذیر هستند و اگر بهره‌برداری‌های خردمندانه نداشته باشیم سبب خسارت خواهد شد و در نهایت سبب از بین‌رفتن تالاب‌ها می‌شود.

الشتری‌نژاد اظهار داشت: در شهرستان پلدختر 11تالاب وجود دارد که با توجه به بارش‌های خوبی که در شهرستان داشتیم شاهد آبگیری تالاب‌ها بودیم که طی 30سال گذشته بی‌نظیر است، در تالاب آب تاف تنگ فنی آب از تالاب یک و دو سرریز کرد که به‌خاطر دستکاری‌ای که در بستر این تالاب انجام‌شده خطر از بین‌رفتن تالاب وجود داشت که با کمک مسئولان شهرستان خندقی که ایجاد شده‌بود را با مصالح موجود منطقه پر کردیم تا از خطر تخلیه و از بین‌رفتن تالاب جلوگیری کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست پلدختر در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت زیست‌بومی تالاب‌های11گانه در دست تدوین است، امیدوار هستیم با کمک جوامع محلی و حفظ آن‌ها بتوانیم در راستای ایجاد کارکردهای معیشتی قدم‌هایی برداریم و این طرح را داریم که هم معیشت مردم تأمین شده و هم تالاب‌ گری‌بلمک را بتوانیم به‌شکل قابل بهره‌برداری داشته باشیم/ تسنیملینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=603

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود