امروز: جمعه، 31 شهریور 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار حوادث » استاندار لرستان مطرح کرد؛ روند تخصیص اعتبار برای جبران خسارت سیل لرستان بسیار طولانی است!

استاندار لرستان؛

استاندار لرستان مطرح کرد؛ روند تخصیص اعتبار برای جبران خسارت سیل لرستان بسیار طولانی است!

کد خبر: 589
  • 1
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، سید موسی خادمی امروز در  جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان که با حضور واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور برگزار شد، اظهار داشت: بخشی از مردم ما به دلیل نعمت بارندگی و آثار ناخواسته ناشی از بارندگی زیاد دچار مشکلاتی شده بودند، خسارت‌های مالی زیادی ایجادشد ولی خوشبختانه خسارت جانی نداشته‌ایم.

وی افزود: با توجه به اینکه ارتباط خوبی با مردم برقرار شد و آن‌ها در این شرایط تنها نبودند، این مسئله کمک زیادی به کاهش آلام مردم خواهد کرد و در این راستا از حضور مسئولان کشوری در استان تقدیر و تشکر می‌کنیم.

استاندار لرستان عنوان کرد: بر اساس آمارهای هواشناسی در سال زراعی جاری تاکنون نزدیک به 500 میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم که بعد از استان ایلام، لرستان دومین استان کشور ازنظر بارندگی بوده‌ است.

وی بیان کرد: میزان بارندگی بلندمدت استان حدود 520 میلی‌متر است درحالی‌که سال قبل میزان بارندگی بلندمدت لرستان، کمتر از 150 میلی‌متر بود که این افزایش بارندگی برای کشاورزی ما اثربخش خواهد بود.

خادمی تصریح کرد: متأسفانه در طول چند ماه اخیر چند مورد سیل به‌صورت جدی داشتیم که سبب خسارات زیادی شد؛ اولین سیل‌ حدود یک ماه پیش بود که در پلدختر اتفاق افتاد که اقدامات اولیه و میزان برآورد آن‌ نیز انجام شد؛ موقعیت شهرستان پلدختر به گونه‌ای است که تمام خروجی آب استان از این شهرستان عبور می‌کند.

وی در ادامه افزود: دومین مورد بارندگی شدید مربوط به پلدختر و الیگودرز بود که سبب شد جاده یک بخش به‌طور کامل قطع شود و هنوز نیز آن جاده وصل نشده و به خاطر زمین‌لغزش شدیدی که داشتیم بخشی از جریان رودخانه مسدود شد، در آستانه خطری بودیم که نزدیک بود تأسیسات آب‌رسانی قمرود و تعدادی از پرورش ماهی‌های پایین‌دست دچار مشکل شود.

استاندار لرستان گفت: مرحله آخر سیلی بود که بیشترین اثر آن در شهر خرم‌آباد مشاهده شد و به طغیان رودخانه خرم‌آباد انجامید؛ این رودخانه شیب زیادی دارد و دربالادست آن نیز برف‌های زیادی وجود دارد که بر اثر گرم شدن هوا در چند روز اخیر، آب‌شده بود که بارندگی حدود 2 ساعت و نیم با حجم نزدیک به 70 میلی‌متر نیز مزید بر علت شد و این سیل مخرب شکل گرفت.

وی اظهار داشت: جریان هیدرولوژیکی منطقه به شکلی است که زمان تمرکز بسیار کم است و جریان آب خیلی سریع شکل می‌گیرد که این جریان بالای 710 مترمکعب بر ثانیه بالاتر از میانگین 100 سال اخیر بوده است.

خادمی افزود: میزان جریان آب، بالاتر از تمام محاسباتی است که برای این سازه‌ها داشته‌ایم چون معمولاً این سازه‌ها با برآورد حداکثر 50 ساله احداث می‌شوند ولی این سیل حتی رکورد صد ساله را نیز شکسته بود.

وی عنوان کرد: در چند سال اخیر تأسیسات زیادی در کنار رودخانه ایجادشده که بخشی از مسیر این رودخانه با توجه به‌ضرورت، تبدیل به زیرگذر و محل عبور شده بود که بخشی از فضای رودخانه را گرفته و همه این موارد سبب شده بود که سیل با شدت بیشتری عبور کند، آب از دیواره‌های رودخانه نیز بگذرد و به درون منازل مردم نفوذ کند.

استاندار لرستان بیان کرد: فاصله دبی ماکزیمم و مینیمم این رودخانه خیلی متفاوت است یعنی در تابستان نزدیک 3 یا 4 مترمکعب است که از یک کانال 1 متری عبور می‌کند و اطراف آن خشک است که البته ما طرح ساماندهی رودخانه را آماده کردیم و در شورای عالی شهرسازی نیز به تصویب رسیده ولی به‌هرحال همه موارد دست‌به‌دست هم داد که این اتفاق برای بخشی از عزیزان ما بیفتد بنابراین باید مساعدت شود تا بخشی از مشکلاتی که برای این مردم پیش‌آمده، حل شود.

وی  تصریح کرد: مدیریت بحران هشدارهای لازم را قبل از وقوع سیل به مناطق داد و حتی در هنگام زیادشدن بارندگی با مراجعه حضوری و اطلاع‌رسانی از طریق بلندگو از مردم خواستند که منازل خود را تخلیه کنند و یکی از دلایلی که تلفات جانی نداشتیم به خاطر همین پیشگیری‌هایی بود که انجام شد.

خادمی گفت: البته مدیریت بحران تجهیزات و امکانات خاصی در اختیار نداشت و در سال‌های اخیر نیز منابعی برای تأمین این امکانات در نظر گرفته نشده است، دستگاه‌های سنگین نیز در اختیار بخش خصوصی است که نمی‌توان به‌سرعت آنها را بسیج کرد.

وی اظهار داشت: ما در لرستان هیچ امکاناتی نداریم که در صورت وقوع حوادث بخواهیم به سرعت تصمیم بگیریم، تأمین مالی کنیم و وارد عمل شویم. این مسئله یک سیکل خیلی طولانی دارد به طوری که باید خسارت را اول به مدیریت بحران کشور اعلام کنیم و ازآنجا به وزارت کشور اعلام و پس‌ازآن به اطلاع سازمان مدیریت رسانده شود سپس در هیئت دولت تصویب شود، هیئت دولت نیز به‌تدریج با این شرایط مالی آن‌ها را تخصیص دهد که این‌یک فرایند بسیار طولانی است و اثربخشی خود را از دست می‌دهد.

استاندار لرستان در پایان خاطر نشان کرد: باید یک بودجه بلوکه‌شده کاملی برای مدیریت بحران در اختیار خود مجموعه مدیریت بحران کشور قرار داده شود و صرفاً نیز در شرایط بحران هزینه شود تا در این شرایط معطل نشویم و در صورت نیاز به‌سرعت بودجه لازم در اختیار استان‌ها قرار گیرد/تسنیم

دسته بندی: اخبار / اخبار حوادث
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید