روشن شدن زودرس تنور انتخابات و آسیب های آن!

تاریخ انتشار : 27 دی 1397, 18:17
از گوشه و کنار شهرستان اخبار بسیاری پیرامون تبلیغات برخی شخصیت ها  به گوش می رسد با اینکه هنوز چندماه دیگر تا موعد ثبت نام نامزدها باقی مانده است

اما در بسیاری از موارد مسئله به همین جا ختم نمی شود و در موارد بسیاری دیده می شود که نامزدها از هم اکنون و حتی بیشتر به روشهای گوناگون در تلاش برای معرفی خود به افکار عمومی حوزه، هدف و همراه کردن آن با خود هستند حتی در پاره ای از موارد رفتارهای شگفت انگیز و بعضا خنده دار نیز از آنها سر می زند که به هیچ نحوی قابل توجیه نیست! 

هشدارهای متعدد مقامات وزارت کشور و همچنین مقامات استانداری و فرمانداریها درباره برخورد با تبلیغات زودرس برای انتخابات به دلیل  فراوان بودن این دست فعالیتها محسوب میشود.

از این گونه فعالیتها می توان به حضور به ظاهر سرزده در مجالس مختلف و معرفی شدن و اعلام نامزدی شخص در مجلس توسط گردانندگان مجلس و سخنرانی در خلال مراسم مذهبی و غیر مذهبی تا ارسال پیامک ها به عناوین گوناگون توسط نمایندگان مستقر اشاره کرد.

گروهی مختلف در تلاش و تکاپو برای حضور موثر در انتخابات هستند.هر چند انسجام، یکپارچگی و هماهنگی جریان های گوناگون باعث بهتر و هدفمندتر برگزار شدن انتخابات می شود اما تبلیغ  زودتر از موعد می تواند آسیب های بسیاری نیز به همراه داشته باشد.

نخستین آسیب این امر که روشنترین آن نیز است صرف هزینه های شگفت بوده چرا که افزایش مدت زمان تبلیغات به طبع هزینه های آن را افزایش می دهد.

در واقع هر لحظه ای که تنور رقابت ها بیشتر ادامه پیدا کند مبالغ نجومی برای آن صرف خواهد شد. به علاوه چون تبلیغات زودهنگام قانونی نبوده به اجبار از راه های فرعی بهره ای بیشتری ببرند و روی آن تمرکز می کنند که اکثر این روش ها هزینه های بیشتری در برخواهد داشت.

برای مثال نامزدها تلاش می کنند تا به بهانه های گوناگون در همه مناسبتها با برگزاری مراسم و جشنها یا عزاداری ها در حوزه انتخابیه مربوطه خود را بیشتر در کانون توجه قرار دهند بدیهی است که چنین مراسمی همواره هزینه های سرسام آوری به همراه دارد که البته در بیشترموارد نیز هیچ فایده ای و اثر ماندگاری در محیط نداشته جز نشان دادن دست و دلبازی و سفره داری فلان نامزد نماینده در همین راستا برای تبلیغات غیر مستقیم می توان آسیب دیگری را بر شمرد و آن اینکه نامزدها برای زمینه سازی در ذهن رای دهندگان ممکن است در زیر پوشش استفاده و دلسوزی دست به تخریب رقیب یا رقبای احتمالی بزنند از این دسته می توان به زیر سوال بردن عملکرد نماینده مستقر ، نامید جلوه دادن فعالیتهای نامزد رقیب در سِمت پیشین و مواضعی به ظاهر خیرخواهانه بزنند.

مورد دیگر که بسیار مهم به نظر می رسد این است که فعالیتهای پیش از موعد در حالی انجام می گیرد که هنوز ثبت نام و تایید صلاحیتی از سوی وزارت کشور و شورای نگهبان صورت نگرفته و هر یک از نامزدها ممکن است به عمل مختلف از حضور در میدان رقابت انتخاباتی باز بماند.

این مورد در درجه نخست باعث گمراهی افکارعمومی شده و از سوی دیگر انتظارات و حقوق کاذبی در ذهن خود داوطلبان و هواداران آنها ایجاد می کند که می تواند منجر به بداخلاقی ها و حتی برخوردها ی شدیدتر شود.تبلیغات زودرس همچنین می تواند بر عملکرد نامزدها ی احتمالی در مقام و منسب کنونی آنها موثر واقع شود و آنها را وسوسه کند تا از امکانات در دسترسی خود برای پیشبرد اهداف انتخاباتی بهره گیرند.

به بیان دیگر کارکرد مقام خود را در راستای انتخابات باز تعریف کند. هرچند انتخابات و مبارزات انتخاباتی در جامعه نشاط و جنبش ایجاد می کند اما زودتر از موعد بودن آن می تواند باعث ایجاد اختلال در روند عادی امور حکومتی و اداره درست در سطح شهرستان  و همچنین اشتغال بیش از اندازه اذهان عمومی به خود شود که ممکن است منجر به پیش آمدن سوءتفاهمات و رویاروی های نالازم و اصطحکاک نیروهای مفید اجتماعی و هدر رفت انرژی با ارزش جامعه شود

ابراهیم رهامی/ فعال اجتماعی


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=540

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود