امروز: سه شنبه، 8 اسفند 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » محرومیت ارتباطی در روستاهای پلدختر؛ ۱۰۷ روستا فاقد هرگونه آنتن‌دهی!

محرومیت ارتباطی در روستاهای پلدختر!

محرومیت ارتباطی در روستاهای پلدختر؛ ۱۰۷ روستا فاقد هرگونه آنتن‌دهی!

کد خبر: 498
  • 1
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، 107 روستای شهرستان پلدختر در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات فاقد آنتن‌دهی تلفن همراه، 190 روستا فاقد آنتن‌دهی همراه اول، 173 روستا فاقد موبایل بی‌سیمیWLL " ۱۹۷روستا فاقد اینترنت همراه، 229 روستا فاقد تلفن ثابت و 238 روستا نیز فاقد ADSLاست.

نبود آنتن‌دهی تلفن و اینترنت تنها منحصر به روستاهای پلدختر نیست، بلکه برخی از مناطق شهری این شهرستان مثل کوی جهاد و مسکن مهر پلدختر نیز فاقد تلفن ثابت و اینترنت خانگی هستند.

تجهیزات برای افزایش باند اینترنت با اعتبارات زیادی در سال 96 در روستاهای پرجمعیت پلدختر مثل سراب‌حمام، مورانی، چشمه‌شیرین واشیان، تنگ فنی، جلوگیر، پاعلم و بابازید نصب‌شده، اما روستاهای کوچک و با تعداد خانوارهای کم هم‌چنان در عصر حجرِ ارتباط به‌سر می‌برند.

آب‌ و هوای مناسب و شغل کشاورزی مردم پلدختر را در روستاها نگه داشته‌است، برای بهره‌مندی روستاییان از زیرساخت‌های ارتباطات و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهر باید امکانات مناسب در این مناطق فراهم شود. فقدان آنتن‌دهی تلفن همراه، تلفن ثابت و اینترنت مشکلاتی را برای ساکنان روستاهای این شهرستان ایجاد کرده‌است.

تماس‌های مکرر مردم روستاهای مختلف پلدختر سبب شد تا پای درد و دل مردم در برخی از روستاها بنشینیم و  گفت‌ و گوهای زیر حاصل شنیدن این درد و دل‌هاست.

محسن علایی‌پور یکی از اهالی منطقه واشیان گفت: بیش از 17روستای منطقه واشیان مشکل آنتن‌دهی دارند و با توجه به اینکه عصر ارتباطات است، اهالی و جوانان این منطقه  از نبود پوشش اینترنت رنج می‌برند که امیدوارم مسئولان این مشکل را برطرف کنند، هرچند این مشکل از طریق شوراها و دهیاران بارها به بخشداری، مخابرات و فرمانداری منعکس شده، ولی هنوز اقدامی انجام نشده‌است.

امین جودکی، دهیار تخت‌شیر واشیان اظهار داشت: روستای تخت‌شیر واشیان بیش از 30خانوار و140نفر جمعیت دارد که در عصر ارتباطات فاقد هرگونه آنتن‌دهی تلفن همراه است و از لحاظ زیرساخت‌های ارتباطی وضعیت اسف‌باری در این روستا حاکم است، به‌طوری که برای کوچک‌ترین برقراری ارتباطی در سرما و گرما باید رهسپار کوه‌ها و پشت بام خانه‌ها شویم.‌

علی سلیمانی، دهیار روستای تپه‌واشیان گفت: روستای تپه‌واشیان 114خانوار جمعیت دارد بیش از سه سال برای آنتن‌دهی روستا در حال پیگیری هستیم، اما تاکنون به‌هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم، در مواقع بحرانی و حوادث مثل سیلاب و آتش‌سوزی امکان هیچ‌گونه برقراری ارتباط با شهر به‌دلیل عدم پوشش آنتن‌دهی تلفن همراه وجود ندارد.

قربانی یکی از ساکنان روستای آبپده پلدختر است در این مورد می‌گوید: نبود آنتن‌دهی تلفن همراه در روستای ما به یک معضل تبدیل شده، به‌طوری که برای یک تماس ساده با شهر مجبوریم کیلومترها از روستا دور شویم و یا سر در دامان کوه‌ها بنهیم.

وی افزود: در نبود خط تلفن ثابت و تلفن همراه مجبور هستیم بسیاری از امور شخصی خود را تا رفتن به شهر پلدختر به‌حال خود رها کنیم، واقعاً نمی‌دانم چرا مسئولان مخابرات هیچ‌اقدامی برای حل مشکل ما انجام نمی‌دهند.

میرزایی ساکن روستای برافتاب غزال نیز در مورد فقدان آنتن‌دهی در روستاهای پلدختر گفت: چندین بار به مسئولان مربوطه  مراجعه کرده‌ام، ولی هر بار بدون‌نتیجه به خانه برگشتم، چرا در عصر ارتباطات روستاهای پلدختر باید فاقد آنتن‌دهی تلفن همراه باشد و ما مجبور باشیم برای یک کار ساده که با تلفن انجام آن امکان‌پذیر است، چندین کیلومتر جاده ‌ای ناایمن روستا را طی کنیم و به پلدختر برویم؟

وی افزود: ما اینترنت نمی‌خواهیم همین که آنتن‌دهی تلفن همراه را برای ما درست کنند، کفایت می‌کند. سؤالم از متولیان مخابرات لرستان این است که ما تا چه زمانی باید در این وضعیت زندگی کنیم؟ ما برای رفع مشکل خود باید به چه کسی مراجعه کنیم؟ بر طرف‌کردن این مشکلات وظیفه مسئولان مخابرات است، اما چرا این مشکلات را برطرف نمی‌کنند ما نمی‌دانیم!

احمدی یکی از اهالی روستای چولهول گفت: جالب است که عنوان می‌شود در عصر ارتباطات هستیم، اما هنوز خیلی از روستاهای پلدختر و روستاهای منطقه چولهول فاقد آنتن‌دهی تلفن همراه هستند.

وی افزود: از عصر ارتباطات فقط یک نام نصیب مردمان روستا شده، هیچ‌گونه نشانه‌ای از این عصر در روستاهای پلدختر دیده نمی‌شود و تلفن‌های ما فقط زمانی که به شهر مراجعه می‌کنیم همراه ما هستند.

کولیوند یکی از اهالی روستای میدان‌بزرگ نیز اظهار داشت: روستای ما فاقد آنتن‌دهی همراه اول است و خطوط تلفن ثابت هم نداریم، همین مسئله مشکلات فراوانی را برای ما به‌وجود آورده، مگر متولیان مخابرات لرستان خودشان خبر ندارند که برخی مناطق روستایی پلدختر فاقد آنتن‌دهی همراه اول و خط تلفن ثابت است؟ چرا این موضوع را پیگیری نمی‌کنند؟ تاکنون همه پیگیری‌های ما بدون‌نتیجه رها شده‌است.

وی افزود: بارها به مسئولان مراجعه کردیم ولی تاکنون گوش شنوایی برای رفع مشکل ما وجود نداشته، بسیار جالب است که بدانید برخی روستاهای اطراف ما دارای آنتن‌دهی عالی هستند و اینترنت هم دارند، اما روستای میدان‌بزرگ فاقد امکانات و زیرساخت‌های لازم برای ماندگاری در روستاست.

احمدآقا دیناروند دهیار روستای میدان‌بزرگ گفت: روستای میدان‌بزرگ در 18کیلومتری شهرستان پلدختر قرار دارد و یکی از معدود روستاهای این شهرستان با جمعیت جوان و تحصیل‌کرده است، این روستا با200خانوار و هزار نفر جمعیت برای بهره‌مندی از فناوری و ارتباطات فوق‌العاده ضعیف بوده و فقط یک آنتن روستایی در روستا وجود دارد، دکل آنتن‌دهی موبایل در این روستا نصب نشده و خط‌های همراه اول و ایرانسل آنتن‌دهی ندارند، آنتن‌دهی بسیار ضعیفی از استان خوزستان  دریافت می‌کنیم که در بین مکالمات ما تلفن  قطع‌ووصل شده، اینترنت هم که نداریم.

وی با اشاره به اینکه بارها به مسئولان اجرایی شهرستان و مخابرات برای حل این مشکل مراجعه کردیم، ولی تاکنون هیچ اقدامی انجام‌نشده، افزود: ارتباطات یک‌بخش زیربنایی برای توسعه هر منطقه است، ما از این نعمت محروم هستیم و کسی هم نیست که مشکل ما را حل کند.

پیران‌پور یکی از اهالی روستای وره‌زرد اظهار داشت: حضرت علی(ع) خطاب به مالک‌اشتر نخعی می‌فرمایند: در بین مردم حضور پیدا کن، مشکلات مردم را از زبان خودشان یا سخنگوی آنها بشنو و در همان‌جا و همان محل مشکلات‌شان را حل‌وفصل و برطرف کن، مسئولان ما هم باید این روش مناسب را به تأسی از ائمه معصومین یاد بگیرند.

وی افزود: به‌عنوان نماینده و سخنگوی مردم روستای وره‌زرد و منطقه چولهول اعلام می‌کنم که یکی از بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین مشکلات این مناطق نبود آنتن‌دهی و گیرنده مخابراتی بوده که سبب بروز مشکلات فراوانی برای مردم شده‌است.

پیرا‌ن‌پور عنوان کرد: زمانی که ما بیماری داشته باشیم و بخواهیم با بیمارستان یا اورژانس تماس بگیریم، با مشکل مواجه هستیم و از مسئولان انتظار داریم این مشکل را هر چه سریع‌تر برطرف کنند.

فلاح‌پور یکی دیگر از اهالی چولهول گفت: منطقه چولهول با بیش از 30 روستا و حدود 3هزار نفر جمعیت فاقد آنتن‌دهی تلفن همراه و تلفن ثابت است و به‌علت نداشتن زیرساخت‌های توسعه در این مناطق خیلی از مردم به شهر مهاجرت می‌کنند و جوانان تمایلی برای زندگی در این روستاها ندارند‌.

وی افزود: این مناطق همواره در کنار انقلاب و نظام بوده و هستند، انتظار دارند مسئولان صدای‌شان را بشنوند و مشکل آنها را برطرف کنند.

مهدی باقرپور رئیس شورای تپه‌واشیان و دبیر شورای اسلامی بخش مرکزی بیان کرد: دهستان واشیان با 24روستا و جمعیتی بالغ بر 2هزار نفر مشکلات فراوانی از جمله نبود آنتن‌دهی تلفن همراه، اختلالات شبکه تلفن همراه و عدم پوشش اینترنت دارد؛ این مشکلات را از سال‌های گذشته که عضو شورا بودم و از سال 92 به‌صورت کتبی، شفاهی و حضوری به مدیران شهرستانی، استانی، منطقه غرب کشور و تهران به‌اطلاع رساندم ولی باوجود قول‌های متعدد هنوز اقدام خاصی برای رفع مشکل نشده‌است.

وی با اشاره به اینکه کلیه کارشناسانی که از منطقه بازدید کردند، تنها راه رفع این مشکل را نصب آنتن bts در روستا می‌دانند افزود: آنتن bts شرکت نفت تنگ‌فنی نزدیک منطقه است، ولی به‌علت بُعد مسافت جوابگوی منطقه دشت واشیان نیست، در منطقه آنتن wllروستایی وجود دارد که به‌دلیل اینکه این توانایی پشتیبانی اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و اینترنت را ندارد این آنتن هیچ‌گونه خدمات‌رسانی ندارد، تقاضای مردم نصب یک آنتن با توانایی ارائه خدمات ارتباطی است.

دبیر شورای بخش مرکزی پلدختر عنوان کرد: سیم‌کارتهایی که مردم دارند سیم‌کارتهای اپراتورهای معروف از جمله همراه اول و ایرانسل است و نمی‌توانند دوباره سیمکارت‌های روستایی را خریداری کنند، این سیم‌کارتها هم تا یک‌کیلومتری روستا جوابگوست، اما برای هرگونه کاری در سطح دشت و روستاهای هم‌جوار با مشکل آنتن‌دهی روبه‌رو هستیم. 

وی افزود: این مشکلی که در سطح دهستان واشیان وجود دارد در روستاهای هم‌جوار از جمله کلک‌بیشه قهرمانی، باغ گل‌گل، کلک‌بیشه صادق، گل‌گل، کلک‌بیشه گنجی هم وجود دارد و آنتن‌های روستایی که برای استفاده هر دو روستا نصب کردند هیچ‌گونه استفاده برای مردم ندارد.

باقرپور بیان کرد: تقاضای ما از مسئولان این است که آنتن‌های bts را در روستا نصب کنند تا مشکل مردم در زمینه آنتن‌دهی و اینترنت حل شود، کارشناسان و مسئولان استانی می‌گویند مسئولان ارشد شهرستان پیگیر حل این مشکل نیستند، چون نیاز است باوجود پیگیری مردم و مسئولان حوزه روستایی مسئولان ارشد شهرستان هم پیگیر باشند.

دبیر شورای بخش مرکزی پلدختر خاطرنشان کرد: در مواقع رعدوبرق، سیلاب، وزش بادهای شدید و حوادث که زیاد هم اتفاق می‌افتد متأسفانه قطعی کامل آنتن‌های موبایل را داریم و تلفن های ثابت هم دچار اختلال می‌شوند.

سیدحمیدرضا کاظمی، نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: منطقه پلدختر کوهستانی است، برای مشکلات آنتن‌دهی این روستاها از وزیر ارتباطات دعوت کرده‌ایم، 2تا3 هفته است سفر او بنا به دلایلی به‌تاخیر می‌افتد. در اولین فرصت «آذری جهرمی» را به پلدختر می‌آوریم، پوشش‌دهی موبایل و همین‌طور اینترنت پرسرعت در مناطق پرجمعیت را در دستور کار قرار خواهیم داد، ولی ما مسئول حل مشکلات 40ساله انقلاب نیستیم، در حد وظیفه خودمان آنچه را در توان داریم به‌کار می‌گیریم تا مشکلات را حل بکنیم.

وی افزود: سؤالی هم از گذشتگان بکنید اگر راه  مشکل دارد، اگر آنتن‌دهی مشکل دارد، اگر آب‌وبرق هم نیست از مسئولان 20 سال قبل، 15 سال، 8سال و7سال سوال کنید، من هم در این 3سال پاسخگو هستم و در خدمت مردم و خبرنگاران خواهم بود.

نعمت‌الله دستیاری فرماندار پلدختر اظهار داشت: به‌علت کوهستانی‌بودن استان لرستان و شهرستان پلدختر بخش عمده‌ای از روستاهای این شهرستان فاقد آنتن‌دهی تلفن همراه بوده و دهیاران و بخشداران  درحال جمع‌بندی کلی روستاهای بدون آنتن و اینترنت هستند.

وی افزود: به‌احتمال زیاد در آینده‌ای نزدیک وزیر ارتباطات سفری به استان لرستان و شهرستان پلدختر خواهد داشت، با پیگیرهای نماینده پلدختر در مجلس وزیر ارتباطات قول مساعد برای برطرف کردن مشکلات آنتن‌دهی این شهرستان را داده و ما هم مکاتباتی را با حوزه زیرساخت‌ها انجام داده‌ایم که بخشی از مشکلات برطرف شده‌است.

فرماندار پلدختر عنوان کرد: آنتن‌دهی این شهرستان به‌علت کوهستانی‌بودن دارای شرایطی سخت است، ولی پیگیر هستیم که مشکلات مردم برطرف شود.

مرتضی کائیدی‌فرد بخشدار مرکزی پلدختر نیز گفت: بخش مرکزی پلدختر 143روستا دارد که از این میزان 64روستا فاقد هرگونه آنتن‌دهی و پوشش تلفن همراه است و 93روستا هم فاقد اینترنت هستند.

باوجود اظهارنظر مسئولان برای سفر وزیر ارتباطات به پلدختر و قول مساعد برای رفع مشکلات آنتن‌دهی در مناطق روستایی این شهرستان باید به انتظار نشست که آیا آرزوی دیرینه مردمان پلدختر برای دستیابی به آنتن‌دهی تلفن و اینترنت که کوچک‌ترین مظهر عصر ارتباطات است به‌ثمر خواهد نشست یا خیر؟

گزارش: فیروزه حاتمی/خبرگزاری تسنیم
دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید