موسیقی معجزه ای در حوزه درمان

تاریخ انتشار : 24 دی 1397, 17:02
شنوایی انسان در روزهای نخستین تشکیل شدن در درون مادر، آغاز به کار می کند. بر اساس نظر محققان، صحبت کردن با جنین در دوران بارداری تاثیرات مستقیم در رشد  داشته و اُنس بین متکلم و جنین را به وجود می آورد. 

بعد از آنکه نوزاد متولد می شود، نخستین آرام بخش، برایش لالایی مادرانه خواهد بود و موسیقی یا صدای آهنگین ملایم، باعث رفع بیقراری هایش می شود. 

بر اساس تحقیقات انجام شده، موسیقی بر هر دو نیمکره چپ و راست اثر گذار می‌باشد و علم موسیقی بر پایه های ریاضی استوار بوده و همواره باعث پرورش ذهن و یادگیری سریع تر و دوری از استرس و اضطراب و افسردگی خواهد شد. 

موسیقی باعث افزایش اعتماد به نفس در شنونده، خواننده و نوازنده می شود. موسیقی برای کودکان رشد شخصیتی به همراه داشته و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت می باشد. 

تقویت دقت، بالا بردن هوش، رشد و پرورش استعداد، بهبود وضعیت تغذیه خواب، افزایش وزن از اثرات آن بر رشد شخصیتی کودک می‌باشد.

بسیاری از اندیشمندان بر اثرات مثبت موسیقی بر روح و جسم انسان معتقدند. از جمله این اشخاص ابو علی سینا و افلاطون می باشند. 

ابوعلی سینا اهمیت زیادی برای موسیقی قایل بوده است و آنچنانکه ابن سینا را بنیان‌گذار مكتب موسیقی شناسی اسكولاستیك ایرانی می نامند.

هم اکنون دو اثر عمده موسیقایی از ابن سینا بنام های یکی به فارسی در کتاب دانشنامه علائی و دیگری جوامع علم موسیقی در بخش ریاضیات کتاب شفا به عربی بر جای مانده است.

وی در القانون فی‌الطب که مشهورترین اثر پزشکی اوست کارکردهای درمانی موسیقی را مورد توجه قرار داده است. بعنوان مثال در مبحث کلیاتی درباره نبض از نسبت میان موسیقی و نبض و تاثیر نغمات و ریتم‌های موسیقی در تعادل نبض سخن گفته است  و نیز توضیحاتی در خصوص فوائد تکان دادن  و لالایی نوزاد، برای متعادل کردن وضعیت مزاجی  و پرورش صحیح و سالم آن داشته است.

افلاطون در مورد اثرات موسیقی  اینچنین گفته است: موسیقی برای زندگی بشری ضروری است، شما بیمارترین روح انسانی را در اختیار من قرار دهید. من قادرم با نیروی موسیقی، کسالت او را از درونش خارج کنم و انسانی هوشمند و سلحشور به شما تحویل دهم. 

موسیقی بعنوان یک رشته درمانی از قرن گذشته به صورت حرفه‌ای و تخصصی، شناخته شده است. 

از موسیقی برای درمان و داشتن روح و جسم سالم در عقب افتاده گان ذهنی، معلولان جسمی و روانی استفاده می شود. 

سایر مشکلات از جمله، فشار های روانی، درد های زایمان و ترشح اندورفین به هنگام زایمان، آلزایمر و بیهوشی در عمل جراحی نیز با کمک موسیقی انجام می پذیرد. 

 جالب است بدانید، موسیقی شاد و آرام، بر نیمکره چپ و موسیقی غمگین بر نیمکره راست اثر گذار است و موسیقی آرام، بر روی رشد نورون های  مغزی تاثیر می گذارد. 

ملودی آرامی که مادر در هنگام شیردهی، برای کودک می خواند، باعث افزایش وابستگی عاطفی به مادر، شکوفایی عشق و محبت بین مادر و فرزند می شود. 

موسیقی شاد و آرام با ایجاد روحیه آرام، باعث افزایش جذب سلولی و بهبود تغذیه و کیفیت رشد در کودکان خواهد شد. 

به این نکته بسیار مهم باید توجه داشت که هر موسیقی نمی تواند اثرات مطلوب به همراه داشته باشد. 

در انتخاب موسیقی بیشتر دقت کنیم

موسیقی می تواند جایگزین قرص های آرام‌بخش باشد، فشار خون را کاهش دهد، با افزایش ترشح سروتونین مانع افسردگی شود، اما موسیقی مضر ،می تواند اثرات بسیار مخرب داشته باشد. 

قساوت قلب، افسردگی، بالا رفتن فشار خون، ایجاد سکته قلبی، تشنج، حمله های عصبی و روانی از جمله اثرات منفی موسیقی منفی خواهد بود.

در حال حاضر فرقه های موسوم به شیطان پرستی با استفاده از موسیقی به کنترل ذهن افراد و جذب این افراد در فرقه های خود می باشند و با همین موسیقی ها قادر به انجام اعمال دور از تصور و وحشتناکی می شوند.

با توجه به آنکه ما در عصر، اثر بخشی موسیقی و فراگیری موسیقی در اجتماع و فرهنگ هستیم، در انتخاب موسیقی برای خود و فرزندانمان دقت کنیم، و از اثرات معجزه آسای مثبت و منفی آن بر سلامت روح و جسم غافل نباشیم

مهندس چراغی/کارشناس بهداشتی پایگاه خبری پلدخترنیوزلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=485

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود