امروز: چهارشنبه، 6 مهر 1401
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » تکریم ارباب رجوع حلقه گم شده ی فرهنگِ مسئولیت پذیری برخی مسئولین پلدختر!

ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست

تکریم ارباب رجوع حلقه گم شده ی فرهنگِ مسئولیت پذیری برخی مسئولین پلدختر!

کد خبر: 483
  • 4
یکی از پایه ها و اصول مردم داری که ائمه اطهار (علیهم السلام) تأکید ویژه ای بر آن داشته اند "حُسن خلق در برخورد با مردم" است.

همان طور که خداوند اخلاق نیکوی رسولش را علت استحکام حکومت و جذب توده مردم دانسته و فرموده است: (فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللّهِ لِنْتَ لَهُم وَ لَوْ کُنْتَ فَظّا غَلیظَ الْقَلْبِ لانْفَضّوا مِنْ حَوْلِکَ)

از آنجایی که ارباب رجوع ها یکسان و از قشر خاصی نیستند، بلکه از نظر ویژگیهای انسانی و اخلاقی با هم متفاوتند، به همین لحاظ، مسئولان و کارکنان ادارات و نهادها نیز نه تنها باید از سعه صدر، صبر، عطوفت و توانایی پاسخگویی و اقناع برخوردار باشند، تا بتوانند با ارباب رجوع برخورد توأم با احترام، رضایت مندی و در خور نمایند، بلکه همواره باید به مطالبات و توقعات قانونی و شرعی شان، نیز توجه داشته باشند.

چنانچه مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان می فرمایند: یکی از چیزهایی که خیلی مهم است، برخورد مسئولان رده‌های مختلف دستگاه‌ها با مردم و با مراجعین است ؛روی خوش، روی خوش، گفت؛

 چون وا نمیکنی گرهی خود گره مباش‌،
ابرو گشاده باش چودستت گشاده نیست‌ 

گاهی یک مسئول نمیتواند توقعی را که از او هست، انجام دهد. دستگاهی اعتباراتش کم است، امکاناتش کم است؛ مانعی ندارد؛ اگر چنانچه به قدر توان اما با روی خوش، با ابروی گشاده، با آغوش باز و صمیمانه با مردم برخورد شود، مردم خشنود میشوند، راضی میشوند...

موضوع تکریم ارباب رجوع یا مشتری‌ مداری در مراکز و بنگاه‌های خصوصی، خواه ناخواه مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد زیرا سود آوریشان به طور مستقیم از رضایت ارباب رجوع است، در حالی که این امر در ادارات دولتی به دلیل آنکه کارمندان و حتی مدیران در پایان ماه حقوق ثابت خود را دریافت می‌کنند، مصداق ندارد و تکریم ارباب رجوع مستقیماً سود شخصی را متوجه آنان نمی‌سازد. 

چنانچه احدی از کارکنان دستگاه دولتی نیز به این مهم توجه ویژه‌ای کند، به عنوان یک مساله کاملاً شخصی به آن نگاه خواهد شد. اگر فرد دارای وجدان کاری و صاحب حُسن خلق باشد، با ارباب رجوع رفتاری شایسته و صحیح خواهد داشت.

پیشنهاد می شود مدیران و مسئولین در مجموعه های تحت نظر خود بیشتر تدبیر به خرج دهند و در این راه با استفاده از افراد متخصص و مجرب، بدون در نظر گرفتن سلیقه و نگرش سیاسی، پیش بینی ضمانت‌های اجرایی مناسبی که در ضمن اصولی که برای هر سازمان تهیه می‌شود، مطرح ودر نظر گرفته شود تا سازمان مورد اشاره به اجرای مناسب آن بپردازد چرا که فقدان ضمانت‌ اجرایی برای مواد قانونی، ارزش ماده قانونی را تا حد توصیه‌های اخلاقی تنزل می‌دهد.

مورد دیگری که از امور پایه‌ای به حساب خواهد آمد، موضوع استقرار دولت الکترونیک  و آموزش و آگاه‌سازی مردم و کارکنان هست که تا حد زیادی اصطکاک و سوءتفاهم های احتمالی را کاهش داده و در جهت بهره وری بالاتر و حاکمیت قانون و اخلاق در محیط های اداری خدماتی جامعه کمک میکند و البته عمل به منشورهای اخلاقی و تکریم ارباب رجوع داخل ادارات و نهادها به عنوان یک اصل و نه یک دکور خاک خورده و فراموش شده باید مورد توجه قرار گیرد.

تلخند:

وقتي ارباب رجوع کاري را دير تمام ‌کند، کُند هست (وقتي مدیر کار را طول دهد، او دقيق و کامل است) 

وقتي ارباب رجوع کاري را انجام ندهد، تنبل است (وقتي مدیر کاري را انجام ندهد، او مشغول است )

وقتي کاري را بدون اينکه از ارباب رجوع خواسته شود انجام دهد، قصد داشته خود را زرنگ جلوه دهد (وقتي مدیر اين کار را کند، او ابتکار عمل به خرج داده است.)

وقتي ارباب رجوع سعي در جلب رضايت مدیر داشته باشد، چاپلوس است (وقتي مدیر، مدیرش را راضي نگاه دارد، او همکاري مي‌کند) 

وقتي ارباب رجوع اشتباهي کند، نادان هست (وقتي مدیر اشتباه کند، او مانند ديگران يک انسان است)

وقتی ارباب رجوع در فضای مجازی خواسته و نظر خود را مطرح کند این فضا برای او مسموم و غیرقانونی است (وقتی مدیر برای هر حرکت بدن خود در فضای مجازی خبرسازی کند این فضا برای او محل تبیین خدمات اداره متبوع و جزئی از وظایف روابط عمومی آنهاست)

وقتی ارباب رجوع انتقاد کند مورد غضب و تهدید و شاید تطمیع قرار میگیرد (وقتی مدیر از او انتقاد کند مصداق ارشاد وامربه معروف است البته تحت لوای تحکم)

به امید روزی که خدمت برای ارباب رجوع باشد نه خوشایند ارباب

 مهدی باقرپور/ دبیر شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان پلدختر

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید