نشستی که باید در تاریخ ثبت شود! دعوت گزینشی خبرنگاران و عدم دعوت از خبرنگاران منتقد در نشست خبری فرماندار پلدختر

تاریخ انتشار : 3 دی 1397, 20:50
رسانه ها به عنوان زبان گویا، چشم بینا، گوش شنوا و پل ارتباطی مردم و مسئولان وظیفه اطلاع رسانی به موقع و شفاف به مردم را بر عهده دارند و از این رو دعوت از خبرنگاران در جلسات به معنای اهمیت قائل شدن مسئولان برای اطلاع رسانی به مردم در مورد تصمیمات اتخاذ شده است.

رویکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی در حوزه اطلاع رسانی، آگاهی بخشی به جامعه به صورت شفاف و به موقع است اما همچنان نگاه بسته در حوزه اطلاع رسانی در شهرستان پلدختر وجود دارد و خبرنگاران منتقد به جلسات و نشست ها دعوت نمی شوند و تاکنون هیچگاه مسئولان به صورت شفاف چرایی عدم دعوت از اصحاب رسانه را اعلام نکرده اند

خبرنگاران و اصحاب رسانه نقش موثر و تعیین‌کننده‌ای در اطلاع‌رسانی شفاف و صحیح به مردم را عهده دار هستند که متاسفانه هنوز برای برخی مدیران در شهرستان پلدختر این مسئله به خوبی تفهیم نشده است. مهمترین رسالت های فعالین عرصه خبر و اطلاع رسانی که به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می شود بیان واقعیت ها و بیان حق و حقیقت است، رسالت خبرنگاران رسالت بس سنگینی است که علاوه برنشر خدمات اثر بخش مسئولین به مردم، سهل انگاری ها، تخلفات، کم کاری ها و نیز ضعف ها و مشکلات را باید در راستای کمک به توسعه شهرستان و استان بیان کنند.

دیروز در حرکتی عجیب نعمت اله دستیاری فرماندار پلدختر با دعوت از تنها هفت نفر( که شش نفر از آنها از یک خانواده بودند) اقدام به برگزاری نشست خبری کرده بود. در این نشست از خبرنگاران منتقد مدیران ناکارآمد دعوت بعمل نیامد تا از تیغ سوالات چالشی رهایی یابد.

در حالی نشست خبری  نعمت اله دستیاری صورت گرفته که او در تصمیمی عجیب و بدون هیچ دلیلی از رسانه های مطالبه گر شهرستان پلدختر نظیر خبرگزاری ها، پایگاههای خبری و روزنامه های پلدخترنیوز، ایلنا، بالاگریوه، برنا، گفتار ما، بلوطستان، تسنیم، بیان روز، جمهوری اسلامی، اسرار و ... برای حضور در این نشست دعوت نگرفته و جالب تر  این است که افرادی که به این نشست دعوت نشده اند غالبا از افرادی هستند که منتقد جدی مدیریت وی در مسند فرمانداری پلدختر هستند.

این اولین بار نیست که فرمانداری پلدختر مبادرت به برخوردهای تبعیض آمیز با رسانه ها می کند. برخی رفتارها از جمله عدم دعوت از همه رسانه ها برای حضور در جلسات، تبعیض بین خبرنگاران، بی اطلاعی رسانه ها از حضور مدیران استانی در شهرستان و… در دوره مدیریت دستیاری در پلدختر را باید برای همیشه در تاریخ ثبت کرد.

مسئولین برخی از ادارات و دستگاه های اجرایی در سطح شهرستان با دعوت های گزینشی خبرنگاران به جلسات تلاش می کند تا ضعف ها و کاستی های خود را بپوشانند و عملکردی قابل قبول از خود به نمایش بگذارند که این خود عواقب بدی را درجامعه به همراه خواهد داشت.

حقیقت تلخ است و تحملش برای طرف مقابل بسیار سخت، پس این امر باعث شده تا برخی از مسئولان شهرستان تصمیم بگیرند به جای اینکه زیر سؤال بروند و کم کاری ها آن ها نمایان شود، بهتر است که اصلاً خبرنگاران منتقد به را به جلسات و نشست ها دعوت نکنند. شاید دلیل انتخاب گزینشی  ترس از افشای نقاط ضعف و پاسخگویی در برابر سوالات چالشی است.

خبرنگار باید تریبون مردم و نظام باشد و واقعیت ها را ببیند، اما متاسفانه برخی از خبرنگاران  هم سوی این مدیران هستند و بیشتر در جایگاه یک روابط عمومی قرار گرفته اند تا در جایگاه یک خبرنگار. متاسفانه هستند افرادی که عنوان خبرنگار را یدک می کشند اما  امروز "میرزا بنویس" بسیاری از مسئولین شده اند. یک خبرنگار باید قلم را رسانای درد مردم کند و رسالت خود را به لوح تقدیر و کارت هدیه نفروشد

عدم احترام به اصحاب رسانه و دعوت های گزینشی خبرنگاران و این نوع برخورد و عملکرد، شایسته یک مسئول نیست که امیدواریم مسئولین با همدلی و تعامل بیشتر و نیز با دعوت از تمامی خبرنگاران در نشست ها و جلسات سعی درانعکاس هرچه بیشتر اخبار در جهت تقویت نقاط قوت و نیز رفع مشکلات استانمان گام بردارند


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=423

نظرات :

  1. User Avatar
    شهروندپلدختر  ـ  در تاریخ : 5 دی 1397 09:23
    جای تاسف بسیار است که نماینده دولت در شهرستان خود به جای نمودی برای عدالت محوری و رسیدگی بی طرفانه به حل مشکلات مردمی ،با رفتاری این گونه ،زنگ بی اعتمادی و گزینش محوری بر اساس افکار وخطوط شخصی به صدا درآورده ..بی طرف بودن از اساسی ترین خصوصیات برای این جایگاه ویژه می باشد. جانب داری از حق بایستی سر لوحه کارشان باشد.نه سرپوش گذاشتن بر نقاط ضعف عده ای خاص ،که اتفاقا عدم رشد منطقه هم همین سرپوش گذاشتن ها و بستن راه نقد منصفانه وعاقلانه شده است.نقدهاییکه چه بسا سازنده تر از عملکرد این مسند نشینان تاثیر گذار خواهد بود در پیشرفت منطقه ای و شهرستان.

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود