امروز: شنبه، 29 اردیبهشت 1403
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اقتصادی » سرمایه انسانی خارجی جذب کنیم

جذب سرمایه خارجی؛

سرمایه انسانی خارجی جذب کنیم

کد خبر: 421
  • 2
قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان با تمام نواقصی كه داشت به اجرا درآمد و به‌یک‌باره نسلی از مدیران اجرایی كشور را از میزهایشان جدا ساخت.

اینكه چرا در طول دهه‌های اخیر مفهوم پشتوانه سازی از طریق تربیت نسل‌های جوان برای مدیریت كلان كشور، نادیده گرفته شد و حالا حفره‌ای بزرگ در كادر مدیریتی به وجود آمده، موضوعی است كه باید با مرور رفتار مدیران و سیاست‌گذاران موردبررسی قرار گیرد اما سؤالی كه باید فوراً برای آن پاسخی یافت شود، این است كه در حال حاضر نسل جدید مدیران روی كار آمده چگونه باید اداره امور را به دست بگیرند؟

آیا باید به‌مانند مدیران نسل نخست انقلاب، كارها را با سعی و خطا پیش ببرند؟ آیا باید به بهانه عدم پشتوانه سازی و آموزش نامناسب نسل‌های دوم و سوم مدیران، از بهره‌وری مطلوب و مدیریت كارآمد صرف‌نظر كرد؟

می‌دانیم كه دیگر فرصتی برای خطا كردن و بیراهه رفتن وجود ندارد. در شرایط فعلی، معامله خرید تجربه به بهای خطا؛ مصداق بارز غبن فاحش است. دیگر نه مردم، همچون سال‌های ابتدایی پس از انقلاب، بی‌تجربگی را به‌عنوان عذر موجه بروز خطا از مدیران خواهند پذیرفت و با صبوری از کنار سختی‌ها و مشکلات ناشی از اشتباهات مدیریتی عبور خواهند کرد و نه شرایط بین‌المللی،‌ این اجازه را به سیاستمداران می‌دهد که در سیاست‌های داخلی دچار لغزش شوند؛ بنابراین باید روش‌هایی را طراحی کرد که نسل جدید مدیران با بهره‌گيري از آن بتوانند كمترين خطا را در اداره امور داشته باشند. به‌خصوص در حوزه اقتصادی که وضعیت شکننده کسب‌وکارهای ایرانی تحمل آن‌ها در برابر آشفتگی ناشی از تصمیمات غیر کارشناسی و اشتباه را به حد نهایی خود نزدیک کرده است.

امروز که حضور نسلی نو از مدیران، فصلی نو در نظام مدیریت کشور را می‌گشاید؛ بسیار مناسب است که در شیوه‌های مدیریتی نیز راهی نو گشوده شود. نسل جدید مديران باید علاوه بر تجربه‌آموزی از اسلاف، به مخزن دانش و تجارب همتایان بین‌المللی خود نیز به‌عنوان منبعی ارزشمند برای یافتن راه‌حل مشکلات کشور نظر داشته باشند. 

رئيس‌جمهور در ديداري كه با مديران وزارت راه و شهرسازي و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشت گفت: وقتي مربي ورزشي می‌تواند به تيم ملي ما كمك كند چرا از سرمایه‌گذار و دانشمند خارجي براي پيشرفت استفاده نشود. وقتي بالاترين مقام اجرايي كشور در جمع مدیران اقتصادی به‌صراحت استفاده از دانشمند خارجي را براي پيشرفت كشور را مجاز مي‌شمارد؛ چرا بايد با تنگ‌نظری و سوءظن‌های بي‌مورد خود را از چنين امكاني محروم ساخت.

مديران جديد مي‌توانند دانش روز و شيوه‌هاي نوين مديريتي را با استفاده از كارشناسان بين‌المللي، به كار ببندند تا تغيير نسل مديران فراتر از يك تغيير شكلي، آثار خود را در محتواي تصميمات مدیریتی آشکار سازد.

با خروج آمريكا از برجام، شرايط براي حضور سرمايه‌گذاران خارجي در ايران دشوار شده است و به‌این‌ترتیب يكي از دوگزینه‌ای كه رئیس‌جمهور استفاده از آن‌ها را براي پيشرفت كشور پیشنهاد داده‌اند عملاً در دسترس نيست؛ اما دانشمند خارجي را به‌عنوان سرمايه انساني مي‌توان به بدنه كارشناسي كشور اضافه كرد و اختراع دوباره چرخ را در بسياري از امور كنار گذاشت.

امروز بسیاری از موانع کسب‌وکار، به چارچوب‌هاي اداري و مقررات دست و پاگيری بازمي‌گردد كه برای فعالان اقتصادی حکم تحریم‌های داخلی را پیداکرده‌اند.

مدیران نسل نو می‌توانند با استفاده از دانش و تجارب بین‌المللی در زمینه مدیریت نظام‌های اقتصادی، کیفیت فضای کسب‌وکار را بیش‌ازپیش بهبود دهند و بند تحریم‌های داخلی را از دست و پای فعالان اقتصادی بگشایند تا آن‌ها بتوانند با فراغ بال بر جنگ با تحریم‌های بین‌المللی متمرکز شوند.

 حسین سلاحورزی/ نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران 

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید