امروز: سه شنبه، 7 آذر 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » فرود پرندگان مهاجر بر زیستگاه های آبی لرستان

فرود پرندگان مهاجر بر زیستگاه های آبی لرستان

کد خبر: 4077
  • 3

زیستگاه های غنی آبی لرستان با بهره مندی از اقلیم مناسب و شرایط آب و هوایی این سرزمین، خانه ای امن و منحصر به فرد برای گونه های متعددی از پرندگان مهاجر است.

به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، هر ساله با فرا رسیدن فصل سرما پهنه گسترده تالاب ها، سدها و دیگر منابع آبی غنی استان لرستان زیستگاه های امنی برای حضور و زمستان گذرانی پرندگان مهاجری است که پس از سپری کردن مسافت های طولانی در این زیستگاه ها فرود آمده اند.

پرندگان مهاجر علاوه بر جذابیتی که از مبحث پرنده نگری برای زیستگاه های آبی ایجاد می کنند در حقیقت راویان غنای زیستی منابع آبی هستند که در کنار این زیستگاه آرام گرفته و پس از مدتی به مسیر خود ادامه می دهند.

یکی از مهمترین مسیرهای عبور پرندگان مهاجر از کریدورهای شمال و جنوب زیستگاه ها و تالاب های لرستان هستند که حضور گونه های متفاوت پرندگان مهاجر با جمعیت های بالا حکایت گر غنای زیستی این منابع آبی است.

تالاب‌ها به عنوان غنی‌ترین اکوسیستم‌های طبیعی از زیستگاه های اصلی و حائز اهمیت پرندگان مهاجر محسوب می شوند که براساس بررسی های زمین شناسی، تالاب های ۱۱ گانه معروف پلدختر حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار سال پیش بر اثر وقوع زلزله ای به بزرگی بیش از هفت ریشتر به وجود آمده اند که موجب رانش لایه های سنگی یال شمالی طاقدیس کبیرکوه و مسدود شدن رودخانه های سیمره و کشکان شده است که اکنون پس از گذشت سالیان بسیار طولانی همچنان از مهمترین زیستگاه های پرندگان مهاجر به شمار می روند.

همچنین تالاب های تنور در دورود، بیشه دالان بروجرد، رودخانه های لرستان از جمله کشکان و سدهای آبی این استان با وجود شرایط اقلیمی و آب و هوای متناسب همواره زیستگاه پرندگان مهاجر در فصول سرد سال هستند.

حضور پرندگان مهاجر در میان زیستگاه های غنی آبی این استان علاوه بر اینکه جذابیت این مناطق را دوچندان می کند، ظرفیت مناسبی برای توسعه صنعت گردشگری در اطراف این منابع آبی و همچنین ایجاد ظرفیت های پرنده نگری در این زیستگاه است.

آغاز مهاجرت پرندگان مهاجر به زیستگاه های آبی لرستان
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: مهاجرت گونه های متفاوتی از پرندگان به منابع آبی این استان شروع شده است.

"علی سالاروند" با بیان اینکه طی روزهای گذشته مهاجرت پرندگان به تالاب ها و منابع آبی استان شروع شده است، افزود: آغاز مهاجرت این پرندگان با شروع فصل سرد همراه است که بر این اساس نیز سرشماری ها در پاییز و زمستان انجام می شود.

وی با بیان اینکه ۲۰ سایت آبگیر و تالاب در این استان وجود دارد، اظهار داشت: لرستان یکی از کریدورهای اصلی مهاجرت پرندگان در سطح کشور بشمار می رود که هر ساله شاهد حضور انواع متفاوتی از این پرندگان هستیم.

مدیرکل محیط زیست لرستان ادامه داد: تالاب های ۱۱ گانه پلدختر، تنور در دورود، بشه دالان بروجرد، خروسان ازنا، مروک دورود و دیگر سدها از زیستگاه های اصلی به شمار می روند و این در حالی است که لرستان از رودخانه های غنی مانند کشکان به عنوان زیستگاهی بزرگ برای مهاجرت پرندگان برخوردار است.

سالاروند تاکید کرد: با بررسی های انجام شده هرساله جمعیت قابل توجهی از انواع حواصیل ، بالکانیان ، لک لک، فلامینگو و اردک ها در این زیستگاه ها مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه لرستان در مسیر مهاجرت های داخلی و خارجی پرندگان قرار دارد، یادآور شد: تالاب های این استان اغلب مسیر زمستان گذرانی پرندگان مهاجر هستند، اما در برخی فصول نیز پرندگان بومی کشور تالاب های لرستان را مقصد مهاجرت خود قرار می دهند.
مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به روز جهانی پرندگان مهاجر که مصادف با ۲۲ مهر ماه است، اضافه کرد: امسال شعار روز جهانی پرندگان مهاجر آب و اهمیت آن برای پرندگان مهاجر عنوان شده است.
دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید