وظیفه نماینده فرمانبری است نه فرمانروایی؛ به امید انتخاب شایستگان و عقلای قوم

تاریخ انتشار : 30 آذر 1397, 13:23
چند روزی است که از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزار قدرتمند فعلیِ در اختیار مردم، شاهد نقد و انتقادهای گسترده‌ای از سوی فعالان مدنی، بابت رفتار توهین‌آمیز یکی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی بوده‌ایم ؛ و جالب آنکه برخی مجلسیان نیز به جای رسیدگی به وضعیت اسف‌بار موجود جامعه که غرق در مشکلات به‌ویژه اقتصادی و معیشتی‌اند، در پی آن‌اند تا به منظور آرامش خاطر همکارشان از باب ایجاد چالش برای فرد وزیر دستگاه مربوطه و مسائلی این‌چنینی نشستی برگزار کنند و "زمان ملت را هزینه رسیدگی به نوکر ملت کنند"...! و اما چرا بیان کردم نوکر؟...چون فلسفه ذاتی نمایندگی جزء نوکری نیست و در واقع مردم انتخابش می‌کنند تا از مزایایی خاص بهره‌مند شوند اما در کنارش فرمانبری کنند و نه فرمانروایی... و مایه بسی تاسف است اگر که وزیری به‌منظور حفظ موقعیت خود و برای تسلی خاطر عالیجنابی چون او اقدام به عذرخواهی کند...! شرم باد بر کسانی که رویه پیشرو را دنبال می‌کنند و موجبات تنزل موقعیت و قداست دستگاه قانون‌گذاری و اجراییه را فراهم می‌کنند...و این‌گونه است که در توسعه ملی که باید دغدغه آمیز ترین گزینه برای مسئولین باشد، وقفه ایجاد می‌شود و در نهایت بار سنگینی این وقفه حتی در کوتاه‌مدت نیز بر دوش ملت سنگینی می‌کند...ملتی که صاحبان اصلی این میهن و این نظام‌اند.

بر خود لازم دانستم جهت روشنگری افکار عمومی به‌نوبه خویش، ضمن احترام به خادمان اصلی و نمایندگان نیک‌اندیش و بزرگ‌منش و صادق پیشه، برای نمایندگان محترم مجلسی که خدای‌ناکرده بدین سبک و سیاق رفتار می‌کنند نکاتی را یادآوری کنم.

اول، از آنجایی که مجلس عُصاره ملتی است که قدرتش برگرفته از همان مردم است، به گونه‌ای که هر فرد در جامعه ذره‌ای از قدرت خود را به وی می‌دهد تا امورات مردم را پیگیری کند و قوانین خیر و نیک را پیشنهاد و یا مصوب کند، بنابراین نباید خود ایجادکننده دغدغه‌ای جدید برای آن ملت باشد.
 
دوم آنکه نماینده شدن ماهیتی ارزشی دارد که ارزش آن نیز به نوکری کردن مردم است و لاغیر. چرا که قدرت نماینده از هسته‌ی قدرت مردمی است که او را انتخاب کرده‌اند تا فرمان‌بری کند نه به خیال خامش فرمانروایی و حکم راندن بر مردم محرومی که غرق در سیلاب گرفتاری‌اند و شب و روز می‌دوند تا لقمه نانی به دست بیاورند و تا دست‌خالی و با شرمساری به نزد عیال خویش بازنگردند و اینک در این شرایط سخت به سر می‌برند. به راستیکه نماینده شدن فضیلتی است که دغدغه می‌خواهد و درک کردن مردم را می‌طلبد.

سوم آنکه در شرایط فعلی که دشمنان و بیگانگان منطقه‌ای و فرامنطقه ای دست در دست هم فشرده‌اند تا مصائب نو را بر جامعه ایرانی به‌شدت تحمیل کنند و اندک بارقه‌های امید ملت را بکاهند و آنان را از نظام اصیل اسلامی خویش ناامید کنند و نظام فعلی را که محورش مردم‌داری است و آرمانش توسعه همه‌جانبه ملی، مجبور به عقب‌نشینی کنند و باز هم به خیال خامشان آن را با سیاست‌های مستبدانه خود به زیر یوغ آوردند، به‌راستی چه زد و بندها و لابیگری‌ها و رانتخواهی هایی در پس این پرده ظلمانی حاکم است؟؟!! وگرنه ضرورتی ندارد که به‌منظور آرامش علی‌الظاهر روحی و به‌صرف انتقام‌جویی نماینده‌ای جلسه‌ای در صحن علنی مجلس برگزار شود و وقت خدمت به ملت آن هم در خانه مردم این‌گونه هدر رود...و اما شما ملزم هستید و مکلف به اینکه ثانیه‌ثانیه زمان‌تان را برای قانون‌گذاری و رسیدگی به امورات مردم در سطح خرد و کلان هزینه کنید و نه بیهوده وقت ملت را هدر دهید.
 
چهارم آنکه نوکر خوب آن است که به‌واسطه خدماتش انگیزشی برای تکرارش در ذهن مردم بپروراند...اما تأسف‌آور است که عده‌ای فراموش کرده‌اند که تکرارتان در گروی با مردم بودن است نه بر علیه مردم بودن و به‌راستی چه خصلت حسنه‌ای است اخلاق محور بودن و گام نهادن در مسیر با مردم بودن...
 
حقیقت آن است که اگر توهینی صورت پذیرد، قطعاً نیاز به برخورد صریح و قاطع از طریق مرجع خاص و در زمان خاص خود دارد؛ اما نه تا این حد که وزیری را که وظیفه‌اش خدمات‌دهی به جامعه می‌باشد، با ابزار تهدید و ارعاب به چالش بکشانند و مردم را از انتخابشان مأیوس کنند.
 
کلام آخر آنکه، شتاب‌زدگی برخی آقایان منجر می‌شود تا شان و جایگاهشان در نزد افکار عمومی تنزل یابد و فراموش نکنیم که نمایندگی مردم پرستیژ اجتماعی خاص خود را می‌طلبد که اولین و آخرین رسالتش فرمان‌بری است و نه فرمانروایی...
 
به امید انتخاب شایستگان و عقلای قوم

کیانوش معمر/ مدرس دانشگاه، روزنامه‌نگار و دانش‌آموخته دکترای علوم سیاسی/ پایگاه خبری یافته


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=406

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود