امروز: چهارشنبه، 12 مهر 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » الزامات مسئولیت های اجتماعی در پروژه های نفتی پلدختر

الزامات مسئولیت های اجتماعی در پروژه های نفتی پلدختر

کد خبر: 4039
  • 2

پلدخترنیوز _آثار و پیامدهای فعالیت و عملیات شرکت‌‌ها به ویژه شرکت‌های نفتی و گازی بر محیط زیست و زندگی اجتماعی، موجب مطرح‌شدن مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها می باشد اما متأسفانه این امر در پلدختر مدنظر اینگونه شرکت ها نبوده و به مسئولیت اجتماعی خود عمل نمی کنند.

آثار و پیامدهای فعالیت و عملیات شرکت‌‌ها به ویژه شرکت‌های نفتی و گازی بر محیط زیست و زندگی اجتماعی، موجب مطرح‌شدن مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها شده است. مسئولیت اجتماعی بر این مفهوم است که شرکت‌ها دارای تعهد به گروه‌های جامعه غیر از سهامداران هستند که فراتر از قانون و قراردادها است و بر پایه ی خدمات عام المنفعه خواهند بود و در صورت اجرا، آثار مثبتی بر توسعه و پیشرفت شهرها و روستاها و زندگی ذی‌نفعان خواهد داشت

جواد اوجی وزیر نفت «نظام نامه مسئولیت اجتماعی صنعت نفت» به شماره ۷۰-۲ / ۲۰ که جایگزین نظام نامه ابلاغی شماره ۴۰۷-۲ / ۲۰ شده است را ۳۰ فروردین ماه سال جاری ابلاغ و لازم الاجرا دانسته است. از مهمترین مفاد این نظام نامه میتوان به کمک و مشارکت در احداث، بازسازی و تجهیزات مراکز آموزشی، بهداشتی، درمانی، مراکز تفریحی و فرهنگی و ورزشی مناطق فعالیت صنعت نفت از طریق دستگاههای زیربط از جمله ساخت خانه بهداشت، مدرسه، آب اشامیدنی، راههای مواصلاتی، مراکز آموزشی، فضاهای ورزشی و ... اشاره کرد.

با توجه به اینکه در سالیان گذشته شرکت های پیمانکاری در حوزه صنعت نفت و گاز در منطقه پلدختر فعالیت داشته و دارند، در بُعد مسئولیت های اجتماعی، در کدام توسعه زیرساخت ها و امکانات روبنایی و زیربنایی مشارکت داشته اند؟! در کدام طرح نوسازی، بهسازی و احداث جاده های روستایی،‌ اماکن آموزشی، ورزشی و بهداشتی و .... فعالیت داشته اند؟!

گفتنی است طی دو سال گذشته تاکنون با استفاده از اعتبارات سهم مسئولیت های اجتماعی نفت، زمین چمن مصنوعی روستاهای گلسیری، مملح، نهر عنبر، حمزه شاوریه، ولیعصر و شهر میمه از توابع حوزه جنوبی استان ایلام تکمیل و افتتاح و زمین ورزشی روستاهای بیات، هفتکده، عین خوش، سالن ورزشی روستاهای بردی زرین آباد و شهرک وحدت و سالن استخر موسیان در مرحله ساخت قرار گرفته است اما گویا این موضوع در لرستان مغفول مانده، لذا لازم است هم دستگاه‌های متولی و هم دستگاه‌های نظارتی موضوع مسئولیت‌های اجتماعی در اجرای پروژه‌ها را مد نظر قرار دهند.

 به قلم مجتبی پسند/سردبیر پایگاه خبری پلدخترنیوز
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید