امروز: جمعه، 31 شهریور 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » جان برای نان؛ جوانمرگ شدن پلدختریها در جاده ها به دلیل نبود شغل پایدار

جان برای نان؛ جوانمرگ شدن پلدختریها در جاده ها به دلیل نبود شغل پایدار

کد خبر: 3968
  • 8

پلدخترنیوز _ شهرستان پلدختر علی‌رغم آب و هوای مناسب و ظرفیتهای مختلف همچنان در محرومیت به‌ سر می‌برد و جوانان این دیار به سبب نبود اشتغال پایدار از سر ناچاری به پدیده ای به نام شوتی روی آورده اند.

شهرستان پلدختر علی‌رغم آب و هوای مناسب، خاک حاصلخیز و ظرفیت های مختلف در حوزه های طبیعی، کشاورزی، صنعت و گردشگری اما همچنان در محرومیت به‌ سر می‌برد و جوانان این دیار به سبب نبود اشتغال پایدار به اجبار راهی شهرهای صنعتی شده یا به پدیده ای به نام شوتی که کلمه ای آشنا ولی دلهره آور برای لرستانی ها است روی آورده و جان خود را برای لقمه ای نان کف دست گرفته اند

سرنوشت لرستان با فقر، عدم پیشرفت، بیکاری جوانانش و ...  گره خورده است. بیکاری به عنوان یکی از بزرگترین معضلات کنونی استان لرستان منشاء اصلی آسیب‌های اجتماعی زیادی میباشد و امروز به معضلی بزرگ برای جوانان تبدیل شده که در برخی از شهرهای این استان از جمله پلدختر بسیار قابل لمس و درک است.

در سال های اخیر با توجه به افزایش فارغ التحصیلان دانشگاهی و کمبود ظرفیت های شغلی، گرایش بسیاری از جوانان پلدختری به مهاجرت و رفتن به استان های برخوردار زیاد شده به طوری که بیشتر خانواده ها فرزندانشان را برای یافتن شغل و لقمه ای نان راهی دیار غربت کردند!

چند سالی است که جوانان پلدختری اقدام به حمل قاچاق کالا تحت عنوان شوتی از جنوب به پايتخت می کنند. بیشتر جوانانی که وارد خط خودروهای شوتی می‌شوند بهتر از دیگران به خطرات این شغل کاذب و خطرناک آگاه هستند اما به دلیل نبود شغل، خطر و سختی آن را به جان خریده اند.

در چند سال گذشته تاکنون چندین نفر از جوانان پلدختری قربانی نبود اشتغال پایدار در این شهر شده و در جاده های جنوب به پایتخت جان خود را از دست داده اند و خانواده های خویش را برای همیشه داغدار کردند. همه می‌دانیم و باور داریم اگر در شهرستان پلدختر کارخانجات تولیدی یا صنعتی وجود داشت چنین اتفاقاتی نمی افتاد که تحصیل کرده‌های ما در مسیر جنوب به پایتخت در حرکت باشند و جان خود در این مسیر از دست بدهند.

چه خانواده‌هایی که بجای نان، جان جوانانشان در این راه قربانی شده تا مادران این دیار سیاه پوش جوانانی باشند که قرار بود نان آور آنان باشند! سالهاست طلوع خورشید و مرگ جوانان پلدختری در غربت همزمان شده است. به هرحال متولیان مربوطه و مسئولان باید فکری برای این مشکل کنند تا شاید خانواده های کمتری داغدار این شغل کاذب شوند.

بار سی شوتیا قاچاقیه
کاری که آخرش هوالباقیه

به قلم مجتبی پسند سردبیر پایگاه خبری پلدخترنیوز 
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید