امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » پلدختر شناسی ؛منطقه شکار ممنوع تالاب های پلدختر

پلدختر شناسی ؛منطقه شکار ممنوع تالاب های پلدختر

کد خبر: 3878
 • 7

پلدخترنیوز _ پلدختر لرستان با ظرفيتي بي نظير در حوزه طبيعت گردي و صنعت اکوتوريسم داراي تالاب هاي 11 گانه اي است که هر کدام مي توانند به عنوان فرصتي بی بديل در اين حوزه مورد توجه قرار گيرند.

پلدختر لرستان با ظرفيتي بي نظير در حوزه طبيعت گردي و صنعت اکوتوريسم داراي تالاب هاي 11 گانه اي است که هر کدام مي توانند به عنوان فرصتي بی بديل در اين حوزه مورد توجه قرار گيرند. چنگر، کشيم، خوتکا، غاز خاکستري، اگرت، حواصيل و... از جمله گونه هاي وارد شده به تالابهاي پلدختر هستند. هر سال همزمان با فصل پاييز پرندگان در مسير کريدور شمال به جنوب براي تجديد قوا به تالاب هاي پلدختر پناه مي آورند. بيش از 15 گونه پرنده مهاجر وارد تالابهاي دهگانه پلدختر مي شوند که در بين اين گونه هاي مهاجر دو گونه کمياب از جمله قوي گنگ و حاجي لک لک نيز هر ساله در تالاب هاي پلدختر فرود مي آيند.

 

پلدختر داراي تالاب هاي فصلي و دائمي هم چون گري بلمک، گري جمجمه، تکانه، لفانه، کبود و زردابه است که تالاب «گري بلمک» با بيش از 500 هکتار وسعت بزرگترين آنهاست. اين تالاب ها محل زيستگاه پرندگاني هم چون چنگر، کشيم، حواصيل خاکستري، اردک ارده اي و اردک سر سبز است. همچنين داراي گياهاني همچون سرخس آبزي، پونه، يونجه، شبدر، جلبک سبز، شقايق و خار شتر است. شکار کردن در اين تالابها به علت حضور پرندگان مهاجر و بومي ممنوع است.در حال حاضر برغم کاهش بارندگي ها تالابهاي پلدختر در شرايط نسبتا خوبي قرار دارند. برداشت هايي که در اطراف تالابها به وسيله احداث چاههاي غير مجاز کشاورزي صورت مي گيرد از جمله اين عوامل است.

 

 تالاب تکانه: این تالاب در ارتفاعات چول شهرستان پلدختر واقع شده و وسعتی معادل 5 هکتار دارد. این منطقه از گیاهان نی پوشیده شده است.

تالاب لفانه 1 و 2: این تالاب یکی از تالاب‌های شهرستان پلدختر است که دارای مساحت 10 هکتار می‌باشد. این منطقه از گیاهان نی پوشیده شده است و به عنوان یک منطقه شکار ممنوع تحت حمایت می‌باشد.

تالاب زردابه: این تالاب در شهرستان پلدختر واقع شده است و 2 هکتار وسعت دارد. جانوران آبزی در این تالاب زندگی کرده و پوشش گیاهی منطقه از سرخس آبزی تشکیل شده است. شکار در این منطقه ممنوع می‌باشد.

تالاب سیاه: این تالاب در شهرستان پلدختر واقع شده است و با مساحت 1/5 هکتار، کوچک‌ترین تالاب شهرستان پلدختر می‌باشد. این تالاب زیستگاه پرندگان بومی و مهاجر می‌باشد و از گیاه نی پوشیده شده است. این تالاب یکی از مناطق شکار ممنوع شهرستان پلدختر می‌باشد.

تالاب بلمک: این تالاب در شهرستان پلدختر واقع شده و با مساحت 14 هکتار، بزرگ‌ترین تالاب شهرستان پلدختر می‌باشد ولی متأسفانه چندین سال است که مساحت قابل توجهی از آن توسط کشاورزان تبدیل به مزرعه شده است به طوری که به صورت یک تالاب فصلی کوچک و موقتی درآمده است در حالی که سالانه بیش از 15 گونه پرنده که برخی از آن‌ها جزو گونه‌های کمیاب می‌باشند، به این تالاب و دیگر تالاب‌های شهرستان مهاجرت می‌کنند.

تالاب جمجمه:
این تالاب از تالاب‌های شهرستان پلدختر می‌باشد و با مساحت 3/7 هکتار، زیستگاه پرندگان مهاجر می‌باشد. پوشش گیاهی منطقه گیاهی نی بوده و به عنوان منطقه‌ شکار ممنوع معرفی شده است. واژه جمجمه به معنای جنبان می‌باشد به دلیل متحرک بودن، با این نام معرفی شده است. 

تالاب کبود: این تالاب با مساحت 4 هکتار در شهرستان پلدختر واقع شده است و زیستگاه پرندگان مهاجر است. این منطقه از گیاه نی پوشیده شده و از مناطق شکار ممنوع شهرستان پلدختر است.

تالاب تاف 1 و 2: وسعت این تالاب 5 هکتار می‌باشد و در شهرستان پلدختر واقع شده است. این منطقه زیستگاه پرندگان مهاجر بوده و از گیاه نی پوشیده شده است. شکار در این منطقه ممنوع می‌باشد.

تالاب گُلم سوزه:
تالاب گلم سوزه از تالاب‌های شهرستان پلدختر می‌باشد. این تالاب 2 هکتار مساحت دارد و زیستگاه پرندگان مهاجر می‌باشد. پوشش گیاهی این منطقه گیاه نی می‌باشد و به عنوان یک منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت می‌باشد.

تالاب پیکه: این تالاب در شهرستان پلدختر واقع شده است و 3/5 هکتار مساحت دارد. این منطقه به دلیل آن که زیستگاه پرندگان مهاجر می‌باشد، منطقه‌ای شکار ممنوع است.

گردآوری: حسین خدایی 
کلید واژه ها:
لرستان پلدختر تالاب شکار
تبلیغ

نظرات

 1. User Avatar
  • عباس نادری
  • در تاریخ : 31 فروردین 1402 11:40
  اطلاعات خوبی راجع به تالابها دادی،اما اگربه موقعیت مکانی آنها هم اشاره ای میکردی بهتر بود،به عنوان مثال تالابهای تنگ فنی،که ذک نکرده بودی
  1. User Avatar
   • khodaei
   • در تاریخ : 1 اردیبهشت 1402 11:06
   با سلام ممنونم از حسن نظر و توجه شما مخاطب گرامی

نظر شما

 • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید