امروز: جمعه، 31 شهریور 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » آیین زیبای خانه تکانی و ضرورت رعایت نکات ایمنی

آیین زیبای خانه تکانی و ضرورت رعایت نکات ایمنی

کد خبر: 3789
  • 7

پلدخترنیوز _یکی از اولین واژه هایی که به محض شنیدن کلمات نوروز ، سال نو و عید ،مخصوصا در اسفند ماه، به ذهن هر ایرانی ،خطور می‌کند خانه تکانی است.

یکی از اولین واژه هایی که به محض شنیدن کلمات نوروز ،سال نو و عید ،مخصوصا در اسفند ماه، به ذهن هر ایرانی ،خطور می‌کند خانه تکانی است.این آیین زیبا و کهن ایرانی از بهترین هایِ فرهنگی ِ اصیل ایران زمین است.

از جمله آثار مثبت خانه تکانی بر خانواده و جامعه ، ایجاد همبستگی ، صمیمیت و مسئولیت پذیری در خانواده می باشد ، همچنین موجب روحیه بخشی و شادمانی و نظم و انضباط بیشتر خواهد شد.اما از آنجا که هر کاری چنانچه اصولی انجام نشود سوای نتیجه نامطلوب در بسیاری موارد، باعث خسارت می شود در مورد خانه تکانی نیز چنانچه در انجام آن  قواعد و روش های نامناسبی را در پیش بگیریم ، به سادگی دچار صدمه جسمی خواهیم شد.صدماتی که حتی ممکن است جبران پذیر نباشد.بر همین اساس در این نوشته کوتاه سعی شده موارد و نکات کاربردی در خصوص روش درستِ  آداب خانه تکانی بیان شود.
نکات ایمنی در استفاده از مواد شوینده

برای مصرف مواد شوینده در خانه تکانی مراقب باشید!با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در خصوص استفاده از مواد شوینده  اجازه ندهیم، امر پسندیده نظافت، تهدیدی برای سلامت مان باشد.مسمومیت های ناشی از مواد شوینده بسیار راحت  اتفاق می افتد و بسیار راحت تر می توان از آن جلوگیری نمود.بدون استفاده از ماسک و پیش بند و دستکش به هیچ وجه از موادشوینده و جرم گیرها همچون جوهرنمک و سفید کننده استفاده نکنید و همچنین در محیطهای در بسته و کوچک مثل حمام و سرویسهای بهداشتی به کار نبرید ،حتما از وجود هوای کافی در زمان مصرف بهره ببرید. در محیط بسته مصرف اینگونه شوینده ها باعث  آزاد شدن گازهایی می شود که به  بافت  های تنفسی ریه ها و حنجره ها آسیب می رساند.از مخلوط کردن جوهر نمک و وایتکس با یکدیگر برای پاک کنندگی بیشتر جدا خود داری کنید.جهت از بین بردن لکه های لباس از مایعات قابل اشتعال مثل بنزین و تینر به خصوص در محیط بسته استفاده نکنید. زیرا علاوه بر خطر انفجار و اشتعال، استنشاق بخارات این گونه مایعات باعث کاهش هوشیاری و بعضا  بیهوش شدن خواهد شد.
داشتن توانایی و شرایط فیزیکی برای خانه تکانی

قبل از هر کاری مخصوصا اگر از دسته افراد کم تحرک هستید بدن خود را با نرمشهای ساده و ،کششی گرم و آماده کنید. همیشه مطمئن باشید که روی سطح محکم و با ثبات کافی  ایستاده اید همیشه یک سوم بدن خود را در نظر بگیرید حداکثر جسمی به اندازه یک سوم وزن بدن خود بلند کنید. هیچ وقت به تنهایی برای بلند کردن اجسام سنگین و خارج از توان بدنی خود اقدام نکنید. برای بلند کردن اجسام اول  نزدیک به وسیله بنشینید زانوها را خم ،کرده ماهیچه های شکم را محکم و یا با  کمک عضلات  ران بلند شوید. همیشه وقتی که بار را بلند می کنید به رو به روی خود نگاه کنید.و هیچ وقت برای برداشتن ،وسیله ای به پایین نگاه نکنید چون  فشار زیادی به ستون فقرات و گردن شما وارد میکند.

چرخش کمر یکی از حالت هاییست که بیشترین آسیب را به ستون فقرات وارد می سازد بر همین اساس هیچگاه هنگام بالا بردن جسم حتی اگر کم وزن باشد به کمر خود چرخش ندهید . هنگام شستشو وزن فرش ها دوبرابر حالت عادی خود می شود پس برای حمل آنها حتما کمک بگیرید.

نکات توصیه ای  ایمنی برای خانه تکانی

از نردبان و چهارپایه محکم و ثابت استفاده کنید تا از کشیده شدن زیاد دستها و جابه جا شدن احتمالی عضلات و یا فشار و کشیدگی تاندون ها در امان بمانید. برای تمیز کردن وسایل برقی حتماً ابتدا برق آنها را قطع کرده و برای تمیز کردن به هیچ وجه از آب استفاده نکنید.از ریختن آب بر روی کلید بریز و سیم برق  جدا خودداری کنید.هنگام جابجایی اجاق گاز  تمام اتصالات شیرآلات و شیلنگهای گاز را با آب و صابون امتحان کنید تا نشتی نداشته باشند.شاید دور از انتظار برسد ولی  استفاده از عینک های مخصوص پلاستیکی برای جلوگیری از آسیب به چشم در حین مراحل مختلف خانه تکانی لازم است. فرش ها را در بالادست کابل های برق پهن نکنید.

به قلم:دبیر بهداشت و سلامت پایگاه خبری پلدخترنیوز 
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید