امروز: جمعه، 31 فروردین 1403
پلدخترنیوز » مصاحبه » مصاحبه اجتماعی » گفتگوی صمیمانه با جنگلبان نمونه پلدختری

گفتگوی صمیمانه با جنگلبان نمونه پلدختری

کد خبر: 3740
  • 21

پلدخترنیوز _وحید؛ جوان دهه هفتادی پلدختر در  ششمین جشنواره ملی روز جنگلبان با حضور وزیر جهاد کشاورزی بعنوان نمونه استان انتخاب شد.

به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز وحید لطفی از آن دسته جوانانییست که  چنان با شور و هیجان از فعالیت های شغلی اش صحبت می کند که میتوانی عمق علاقه قلبی و تعهد کاری اش را از لابه لای کلامش به سادگی لمس کنی ، در بهمن ماه ۱۳۷۰ در  روستای گل گل از توابع شهرستان پلدختر  متولد شده و جنگل و طبیعت را جزی از  خودش می‌داند.و در ششمین جشنواره ملی روز جنگلبان موفق شده عنوان نمونه استانی را کسب نماید.

بر آن شدیم تا با وی گفتگوی اختصاصی و صمیمانه ای داشته باشیم،در ادامه برای اطلاع از  شرح آن با ما همراه باشید:

ضمن تبریک به شما از اینکه به عنوان جنگلبان نمونه استانی انتخاب شدید بفرمایید نحوه انتخابتان به عنوان جنگلبان نمونه استانی در سال جاری بر اساس چه معیاری بوده؟ 

این جشنواره از سال ۱۳۹۶ شروع به فعالیت کرده که بنده در ششمین دوره این جشنواره شرکت کردم، نحوه انتخاب به این صورت بود که شما به شکل خود اظهاری  فعالیت هایی که داشتید را به جشنواره ارسال میکنید واین فرم شامل چندین سوال است که از مهم ترین سوال های آن فعالیت های فراسازمانی ،  فرهنگ سازی ، تشکیل کلاس های ترویجی، فعالیت در تشکل های مردم نهاد وترویج فرهنگ منابع طبیعی در فضای مجازی و یا ..  هستند که خوشبختانه در این زمینه ها فعالیت هایی داشته ام که باعث شد در کمیته داوران جشنواره امتیاز مناسب را کسب کنم.
تاریخ استخدام شما چه سالی بوده و الان چند سال سابقه کار دارید؟ و اینکه تا کنون در چه شهرستان و بخشهایی مشغول بوده اید؟

از سال ۱۳۹۸در حفاظت مشغول به کار شدم رشته تحصیلی ام  مهندسی طبیعت هست و به صورت نیروی شرکتی در این اداره مشغول به کار شدم،در شهرستان بروجرد  بخش چغلوندی ( بیرانشهر) و زاغه فعالیت داشته ام و  هم اکنون در یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان  مشغول به خدمت هستم.
از سختیهای شغل خود بگویید:

علاقه به طبیعت باعث شده که این سختی ها را با جان و دل بپذیریم که از چالش های مهم پیش رو اطفای حریق در مناطق صعب العبور و در‌گرمای طاقت فرسا و همچنین جلوگیری از بهره برداری غیر مجاز از عرصه های منابع طبیعی و گیاهان دارویی البته در فصل کوچ عشایر دغدغه های خاص خودش را دارد که از ابتدای آن تا انتهای فصل همکاران من در تمام شهرستانها با این موضوع روبه رو هستند.

از خاطرات خوب و بد کاری تان بگویید:

در یکی از آتش سوزی هایی که معمولا اتفاق می افتد در فصل تابستان یک روز شاهد صحنه ای بودم که شاید یکی از دلایلی که بیشترین تاثیر را هم در تلاش های من در حفاظت از این میراث کهن ما‌ داشت همین خاطره بد بود وقتی که صدای حراص و ترس این جانداران به گوش می رسید و در تقلا برای زندگی و نفس کشیدن بودند یکی یکی از آتش بیرون می‌زدند و آنجا بود که فهمیدم خانه ات را سوختن یعنی چه ،خاطرات خوب بسیار هستند اما به نظرم از بهترین آنها اولین باری بود که شاهد تاثیر زندگی دوباره طبیعت بعد از مدتی که در آن منطقه همکارانم با قرق  منطقه جنگلی، باعث احیا آنجا شده بودند و من شاهد زندگی دوباره طبیعت آن منطقه شدم.
به عنوان یک جنگلبان فعال و موفق، در طول مدت خدمت و تجربه ای که دارید آیا جهت کنترل عوامل طبیعی و غیر طبیعی تخریب  جنگلها و محیط زیست وسایل و تجهیزات پیشرفته ای وجود دارد که شما از آن محروم باشید؟

بله متاسفانه تنها داشتن چند پهباد ساده می‌تواند همکاران ما را در پایش جنگل ها و عرصه های منابع طبیعی برای جلو گیری از قطع درختان و یا تخریب این منابع با ارزش کمک کند که در حال حاضر این امکانات را در دست نداریم.

به نظر شما امنیت شغلی یک جنگلبان را چگونه میتوان ایجاد کرد؟

متاسفانه بیشتر جنگل‌بانان حاضر در عرصه های استان به صورت نیروی شرکتی در حال خدمت هستندکه حقوق کم و دریافتی های نامنظمی دارند و معمولا به تعویق می افتند در حالیکه شغلشان بسیار پرمخاطره است.در صورت تبدیل وضعیت شاغلین این عرصه، امنیت شغلی برایشان برقرار خواهد شد.
تنظیم و گفتگو: سجاد ابراهیمی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید