امروز: شنبه، 5 فروردین 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » روایت رئیس کمیسیون عمران مجلس از وضعیت پروژه‌های لرستان/ هیچ شهری آب شرب پایدار ندارد

روایت رئیس کمیسیون عمران مجلس از وضعیت پروژه‌های لرستان/ هیچ شهری آب شرب پایدار ندارد

کد خبر: 3448
  • 1

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به وضعیت پروژه‌های لرستان از برنامه ویژه مجلس برای هر شهرستان این استان خبر داد و گفت: هیچ شهری در لرستان آب شرب پایدار ندارد.

به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز محمدرضا رضایی کوچی شامگاه پنجشنبه سوم شهریور ماه جاری در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به لرستان اظهار داشت: این سفرها در آستانه برنامه هفتم و بودجه 1402 سبب می‌شود که یک اشراف کامل‌تری نسبت به نیارمندی‌ها و ظرفیت‌های استان‌ها پیدا کنیم و دقیق‌تر بتوانیم قانون بودجه و برنامه هفتم توسعه را برای سال‌های آینده اجرا کنیم.

وی افزود: دو پروژه هر شهرستان لرستان را برای اولویت کمیسیون عمران انتخاب کردم و بعد از این سفر هم دستگاه‌های اجرایی برای به نتیجه‌رساندن این پروژه‌ها باید پیگیری کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه احداث شبکه ملی ریلی اکثر شهرستان‌های لرستان به‌ویژه مرکز این استان را در بر می‌گیرد که برای لرستان بسیار مهم است، عنوان کرد: در حال حاضر راه‌آهن اندیمشک- دورود- ازنا به استان مرکزی حجم قابل توجهی از بار بندر شهید رجایی و جنوب کشور را به‌لحاظ کیفیت ایجاد راه‌آهن می‌تواند جابه‌جا کند.

وی بیان کرد: ما بیش از 30میلیون تن در بندر امام خمینی (ره) بار داریم که امکان صادرات آن از طریق ریل وجود دارد و حداکثر سه میلیون بار را از طریق ریل جابه‌جا می‌کنیم.

رضایی کوچی گفت: کل مسیر انتقال کالا از راه‌آهن اندیمشک- پلدختر- خرم‌آباد- بروجرد- دورود و الیگودرز می‌تواند از لرستان عبور کند و این موضوع در اقتصاد این استان بسیار مؤثر است.


رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بیش از 160 معدن فعال در لرستان داریم که عمدتاً سنگ‌های تزئینی را تولید می‌کند و می‌توانیم زمینه صادرات آن‌ها را از طریق ریل فراهم کرده و قیمت تمام‌شده کالا را کاهش دهیم، تصریح کرد: این اقدام می‌تواند انگیزه‌ای برای صادرکنندگان و معدن‌داران باشد.

رضایی کوچی با تأکید به اینکه امیدوارم افزایش اکتشافات را در لرستان داشته باشیم، اظهار داشت: این فرصت از طریق تهاتر نفت برای این استان فراهم شده‌است؛ ما هم در مجلس به دستور رئیس مجلس پیگیری می‌کنیم که هر چه سریع‌تر شاهد اجرایی‌شدن این پروژه مهم و استراژیک برای کشور و لرستان باشیم.

وی با بیان اینکه پروژه‌های متعدد و مهمی برای شهرستان‌های لرستان در نظر گرفته شده‌است، افزود: 30کیلومتر راه‌آهن برای الیگودرز در نظر گرفته شده و حتماً در این کریدور تعریف‌شده قرار می‌گیرد؛ همچنین تلاش می‌کنیم کمک‌هایی به پروژه بزرگراه الیگودرز- داران و تقاطع‌هایی که در این مسیر قرار دارد در بودجه سال آینده در قالب نفت و ماده 56 شود تا این پروژه هم به نتیجه مناسب برسد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید به اینکه تصفیه‌خانه فاضلاب در ازنا را بازدید کردیم که در حال حاضر 30درصد پیشرفت فیزیکی دارد، عنوان کرد: مردم به‌سبب سطح آب در شهر ازنا دچار مشکل هستند که طبق صحبتی که با وزیر نیرو داشتیم رفع این موضوع جزو اولویت‌ها قرار داده شده‌است و از طریق مجلس پیگیری می‌کنیم.

وی بیان کرد: 9کیلومتر بزرگراه ازنا به شازند در استان لرستان و مابقی در استان مرکزی است که در کمیسیون عمران مجلس افتتاح این پروژه  را پیگیری می‌کنیم.

رضایی  کوچی با بیان اینکه یکی از معضلاتی که در دورود وجود دارد بحث نبود کنارگذر و عبور کامیون از وسط شهر است، گفت: کنارگذری به‌طول 12کیلومتر برای این شهر تعریف شده که از محل سفر رئیس‌جمهور منابعی را برای آن پیش‌بینی کرده‌ایم؛ پیمانکار در این پروژه مستقر شده که در بازدیدی که داشتیم با توجه به دوبانده‌بودن این محور تأکید کردیم ابتدا یک باند را تکمیل و باند دوم را شروع کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره اینکه در ابتدا جانمایی نامناسبی برای بیمارستان هزار تختخوابی دورود انجام و هزینه‌هایی انجام گرفته‌است، اظهار داشت: کمیته فنی استانداری لرستان برای جابه‌جایی این پروژه برگزار شده که امیدوارم هر چه سریع‌تر این کمیته نظرش را اعلام کند و ما طبق هماهنگی‌ها با وزرات بهداشت بعد از گزارش کمیته فنی شاهد تسریع در اجرای این پروژه مهم و تأثیرگذار باشیم.

وی با بیان اینکه استان لرستان به‌لحاظ تخت‌های بیمارستانی هم در کمیت و کیفیت شرایط مطلوبی ندارد، افزود: اکثر بیمارستان‌ها خیلی عمرشان طولانی است و پذیرش این همه بیمار را ندارد و این امر می‌تواند در مهاجرت برای درمان به استان‌های همجوار تأثیرگذار باشد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه هیچ شهری در لرستان از آب پایدار برخوردار نیست، عنوان کرد: دو برابر میانگین کشور در این استان بارندگی داریم، اما هیچ شهری در لرستان به آب پایدار سد متصل نیست.

وی با بیان اینکه سدهای لرستان بین 10 ،20 و 40درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اما یا شبکه پایین‌دست ندارد و یا اینکه سد هنوز تکمیل نشده و همگی از آب چاه استفاده می‌کند، بیان کرد: اگر این شهرها را در آینده‌ای نزدیک به آب سد متصل نکنیم با مشکل روبه‌رو می‌شویم.

رضایی کوچی گفت: در استانی که بیشترین بارندگی را داریم به‌خاطر عدم مدیریت می‌توانیم بیشترین بحران را در تأمین آب شرب هم داشته باشیم، با منابعی که برای تکمیل سدها از جمله سد آبسرده برای بروجرد در نظر گرفته شده‌است می‌توانیم شاهد تکمیل آن‌ها باشیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: پیمانکار راه‌آهن بروجرد مستقر و در حال کارکردن است و نیاز به تأمین منابع بیشتر دارد که با تزریق منابع شاهد تسریع در انجام این پروژه خواهیم بود.

رضایی کوچی با بیان اینکه 50میلیارد تومان در سفر رئیس‌جمهور برای ورزشگاهی در شهر بروجرد در نظر گرفته شده‌است که همه این مبلغ را به پیمانکار قبلی داده‌اند، اظهار داشت: قسمتی از زمین آماده بهره‌برداری است که با اعتبار چهار میلیارد تومانی می‌توانستیم این پروژه را تکمیل کنیم؛ ما این پروژه را دنبال می‌کنیم، ولی باید فازبندی انجام شود تا در نهایت تکمیل پروژه را داشته باشیم.

وی با تأکید به اینکه نبود زمین و برنامه‌ریزی درست سبب شده‌است که در شهر خرم‌آباد شرایط خوبی در بحث جهش تولید ملی مسکن نداشته باشیم، افزود: حرکت‌های خوبی در یک ماه گذشته توسط معاون عمرانی استانداری لرستان شروع شده‌است، ولی جزو رتبه‌های آخر جدول هستیم که قسمت عمده کار هم به‌سبب نبود زمین مناسب در مرکز این استان است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: ما باید به‌دنبال ایجاد یک شهر جدید باشیم، شهری که بتواند قسمتی از مردم خرم‌آباد را که فاقد مسکن هستند و می‌خواهند در مجاورت این شهر زندگی کنند را اسکان دهد.

وی بیان کرد: مشکل زمین در مابقی شهرستان‌ها و مرکز لرستان داریم که امیدوارم با تلاش مدیرکل راه‌وشهرسازی زمین تأمین شده و در اختیار جوانان این استان قرار داده شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه ساختمان استانداری لرستان متعلق به دانشگاه علوم پزشکی است و استانداری به‌عنوان نماینده عالی دولت خودش فاقد اداره مناسب است.عنوان کرد: ساختمان استانداری این استان 60درصد پیشرفت فیزیکی دارد که امیدواریم مکانیسمی طراحی شود تا شاهد تکمیل این ساختمان و بیمارستان 510 تختخوابی شهر خرم‌آباد باشیم.

وی با تأکید به اینکه قلعه فلک‌الافلاک یکی از نمادهای مذهبی و فرهنگی قابل‌توجه مردم است، بیان کرد: به دستور رئیس مجلس شاهد تأمین بودجه و منابعی که برای تملک این پروژه نیاز است خواهیم بود؛ در اعتبارات سال آینده پیش‌بینی می‌شود تا این قلعه به‌طور کامل در اختیار مردم لرستان قرار بگیرد.

رضایی کوچی با اشاره به بازدید از پلدختر گفت: قسمت عمده‌ای از جاده این شهرستان در سیل از بین رفته که باید جاده جایگزین و به‌سرعت کامل شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه پیمانکار در جاده سیل‌زده پلدختر مشغول به‌کاراست، منتها نیاز به تزریق منابع مالی بیشتر است، تصریح کرد: باید این مسیر را در یک سال آینده تمام کنیم؛ تونل‌های این محور توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال انجام است که امیدواریم هرچه سریع‌تر این پروژه هم به اتمام برسد.

رضایی کوچی با تأکید به اینکه تکمیل پروژه محور کوهدشت به خرم‌آباد در ماه‌های آخر است و دو محور دیگر از جمله محور کوهدشت به زانوگه به‌طول 17کیلومتر و سه راهی بابازید به پل سیمره به‌طول 100کیلومتر مورد توجه کمیسیون عمران مجلس قرار می‌گیرد، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم این پروژه‌ها را در بعد از این سفر با حضور نمایندگان و دستگاه‌های اجرایی پیگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه احداث محور الشتر به‌سمت بروجرد شروع و  کار تونل این مسیر 30درصد انجام شده‌است که مردم برای تردد در محور کرمانشاه و به‌سمت پایتخت از آن مسیر استفاده می‌کنند، افزود: 70 درصد مسیر با اجرای این پروژه کوتاه‌تر می‌شود که فعال است؛ احداث محور الشتر به‌سمت بروجرد جزو اولویت‌های کمیسیون عمران قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: فاضلاب الشتر 25درصد پیشرفت فیزیکی دارد که این پروژه به‌سبب منابع مالی محدود تکمیل نشده است و آن را جزو اولویت‌های سفر قرار دادیم تا تکمیل شود.

وی با بیان اینکه رودخانه‌ای در پلدختر از وسط شهر عبور می‌کند که در حین بارندگی خسارات زیادی دارد، بیان کرد: عدد قابل توجهی از مدیریت بحران برای ساماندهی این رودخانه پیش‌بینی شده است که حتی ریالی هم تخصیص پیدا نکرده و با کمک رئیس مجلس و پیگیری کمیسیون عمران مجلس تکمیل می‌شود.

رضایی کوچی گفت: آزادراه کربلا در کاهش مسیر تردد زائران اربعین نقش مؤثری دارد که این پروژه را نیز پیگیری می‌کنیم
منبع: خبرگزاری تسنیم

دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید