امروز: سه شنبه، 25 مرداد 1401

یک روز ؛

یک مزرعه

کد خبر: 3395
  • 3

پای صحبت هایش که بنشینی با ذوق و شوق بیشتری میتوانی تک تک درختان ، سبزیجات و صیفی جات را لمس کنی ،احساس میکنی هر کدامشان با زبان بی زبانی حرف های بسیاری برای گفتن دارند.

خودش را اینطور معرفی می کند ؛حجت مهدی زاده هستم متولد ۱۳۵۸در روستای افرینه ده سالی است که به کار کشاورزی و باغداری مشغول هستم و حدود ۱۰۰۰ اصله درخت انجیر، هلو انجیری و انار دارم، می گوید آموزش خاصی برای کشاورزی و باغداری ندیده و این شغل را سینه به سینه از پدر خود به ارث برده  و به روش سنتی کاشت و برداشت انجام می دهد، البته چند وقتی می شود که با استفاده از عضویت در گروههای مجازی با  روش های نوین نیز در حال آشنا شدن می باشد.

یک خانواده همراه و همپا
تمام افراد خانواده کمک حالش هستند، از جمله برادر زاده ها و خواهرزاده هایش که با وجود مشغله ی متفاوت پدرانشان کمک حال عمو می شوند و این باعث دلگرمی بیشتر جهت ادامه ی راه برای وی شده است.
مسئولان خدمات و رسیدگی بیشتری داشته باشند
مهدی زاده هر قدر از  خدمات خانواده و اطرافیان خود  رضایت دارد به همان نسبت از عملکرد نهادها و سازمان های مسئول و متولی رسیدگی بر کشاورزی و کشاورزان گله مند است  و توقع دارد مانند کشاورزان و باغداران سایر استانهای همجوار، از خدمات بیشتری برخوردار شود. آب مصرفی برای آبیاری باغات و مزارع اش از رودخانه کشکان تامین می شود و این روزها بزرگترین مشکل خود و همکارانش را خشکیدن کشکان و آب های ساعتی که مجبور به خرید به صورت ساعتی حدود ۲ میلیون تومان آن هم با نوبت دهی طولانی مدت بیان می کند و مدعی است نظارت کافی بر قیمت آب نشده است.

زمان برداشت محصولات
از زمان برداشت درختان که پرسیدیم ، گفت ؛فصل برداشت انجیر در باغات روستای زوله از  مردادماه آغاز و تا آبان ماه ادامه دارد اما برای هلوی انجیری این مدت زمان از تیر تا مرداد ماه بوده  و آغاز برداشت انار از مهر ماه می باشد.

خودکفایی را به معنای واقعی لمس کنید
بسیاری از اقوامش به کشاورزی و باغداری مشغول هستند اشتیاق ما برای دیدن و شنیدن فضای بکر باغات و مزارع حوالی را که می بیند   تمایل زیادی دارد تا به مزرعه ی سبزی و صیفی جات پسر خاله اش هم سری بزنیم ، می گوید آنجا می توانید زیبایی بی نظیر خودکفایی را بهتر احساس کنید؛ با وی تا مزرعه همراه می شویم.


حصاری از آفتابگردان
دور تا دور مزرعه را با آفتابگردان های زیبا حصار کشیده اند ، کمی دورتر در انتهای مزرعه آلاچیقی به چشم می خورد که مثل سایر کشاورزان منطقه با دستان هنرمند صاحب مزرعه ساخته شده و محل بسته بندی ونگهداری محصولات پس از برداشت تا لحظه به فروش رسیدن می باشد و علاوه بر آن پناهگاهی برای استراحت ، فرار از آفتاب و تغییرات هوایی نیز محسوب می شود.
حسرت برای بهره‌برداری نکردن از ظرفیت ها در پایان یک دیدار و گفتگوی صمیمانه ؛ اینحا دلخوشی های رنگارنگی دارد اما؟!
اینجا برای  یک زندگی ساده و پر از دلخوشی های رنگی ؛همه چیز با بهترین کیفیت ممکن مهیاست. بادام زمینی ، خیار ، گوجه فرنگی ، کدو ، فلفل دلمه ای ، هندوانه ، طالبی ، آفتابگردان ، بادنجان ، انواع سبزی خوردن، لوبیا و جارو در این مزرعه کاشته شده اند و ما پیش از هر چیزی به قدرت ذاتی منطقه جهت کاشت گونه های مختلف سبزی ، صیفی ، میوه و  مرکبات می اندیشیم. ظرفیتی که متأسفانه هیچ گونه بهره برداری اقتصادی از آن نشده و یا به همین چند خانوار کشت کننده محدود شده است ، در صورتی که می توانست پای صنایع تبدیلی و تکمیلی در حوزه کشاورزی و تغذیه ای را به این ناحیه باز کند و ما شاهد بیکاری و بحران اشتغال نباشیم.گفتگوی ما به پایان رسید اما حسرت عدم بهره‌برداری اقتصادی از این ناحیه و دیگر نواحی شهرستان پلدختر همچنان بر دل ما جامانده است .به امید روزی که شاهد رونق اقتصادی و شکوفایی صنایع تبدیلی در پلدختر باشیم.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید