امروز: سه شنبه، 1 خرداد 1403
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » خشکسالی گریبانگیر کشاورزان پلدختری

کشکان خروشان از حرکت ایستاد؛

خشکسالی گریبانگیر کشاورزان پلدختری

کد خبر: 3348
  • 14

رودخانه ای که صدای جاری شدن آب آن آرامش بخش بود اما حالا با خشک شدن، تراژدی تلخی در پلدختر رقم خورده و کام کشاورزان و مردم شهرستان پلدختر را تلخ کرده است.

خشک شدن رودخانه کشکان، علاوه بر فاجعه زیست‌محیطی، معیشت کشاورزان را هم تحت تاثیر قرار داده است. کشکانی که در نوروز ۹۸ طغیان کرد و موجب تخریب زیرساخت، ابنیه، راههای دسترسی، باغات و زمین های کشاورزی شد و آنچه پیش رویش بود را از بیخ کند و با خود برد و خسارت بارترین سیل 100 سال اخیر را رقم زد اما اکنون به سبب خشکسالی و بی آبی نفس‌های آخر خود را می‌زند و در حالی که هنوز مطالبات مردم از خسارات بی شمار سیل ( وسائط نقلیه، زمین های کشاورزی و باغات و ... ) جبران نشده که تبعات خشکسالی گریبان کشاورزان و باغداران پلدختر را گرفته است.

فاجعه زیست محیطی بر اثر عدم مدیریت صحیح آب

سال‌هاست که استان لرستان با کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند اما امسال این خشکسالی و تنش آبی نمود بیشتری پیدا کرده تا جایی که کشکان شاهرگ حیاتی این استان خشک شده و سنگ های بستر رودخانه قابل دیدن می باشند و یک بحران آبی و زیست محیطی جدی به وجود آورده است. این رودخانه در سنوات گذشته یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌های استان بود اما اکنون به خاطر بارندگی های کم و خشکسالی، برداشت بی رویه، عدم رعایت الگوی کشت، کشت بی رویه محصولات آبدوست همانند برنج در بالادست که بر اساس مشاهدات میدانی نسبت به سالهای گذشته افزایش پیدا کرده، استفاده از موتورپمپ های غیرمجاز، سوء مدیریت و ... خشک شده تا علاوه بر وقوع یک فاجعه زیست محیطی و مرگ هزاران آبزی، اقتصاد و معیشت جمعیت زیادی از مردم  که وابسته به رودخانه کشکان است به خطر بیافتد. 

بزرگترین قطب انجیر سیاه کشور در آستانه نابودی

خشک شدن رودخانه کشکان، بزرگترین قطب تولید انجیر سیاه کشور را هم در آستانه نابودی قرار داده است تا دسترنج کشاورزان منطقه زیودار، بن لار، افرینه و روستاهای حاشیه کشکان بیش‌ از پیش در تنگنا قرار بگیرد. طبق آنچه در فضای مجازی منتشر شده بود برخی باغداران این مناطق، به دلیل کمبود آب، اقدام به قطع درختان انجیر خود کرده اند. خشک‌ شدن رودخانه‌های کشکان، مادیان‌رود و چولهول سبب خواهد شد که شغل بیش از‌ چند هزار بهره‌بردار پلدختری در معرض نابودی قرار بگیرد. 

لزوم احداث سد در بالادست پلدختر

با توجه به اینکه شغل اکثر مردم شهرستان پلدختر کشاورزی است، رودخانه «کشکان» مهم‌ترین ظرفیت برای توسعه شهرستان پلدختر است اما متاسفانه به دلیل بی برنامگی و عدم دوراندیشی متولیان امر یک بار با سیل و بار دیگر با خشک شدن، خسارات جبران ناپذیری به مردم به ویژه کشاورزان و باغداران وارد کرده است که می طلبد مسئولان برای کم شدن خسارات این رودخانه، برنامه های بلندمدت اجرا و با احداث سدهایی در بالادست این رودخانه را مدیریت کنند تا در زمستان شاهد سیلابی شدن و در تابستان شاهد خشک شدن و تبدیل آن به فاجعه زیست محیطی نباشیم.
نویسنده:مجتبی پسندسردبیر پایگاه خبری پلدخترنیوز
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید