امروز: پنج شنبه، 3 فروردین 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » وضعیت بغرنج ساخت و ساز در پلدختر/بیش از ۵۰درصد ساخته ها غیر مجاز هستند

وضعیت بغرنج ساخت و ساز در پلدختر/بیش از ۵۰درصد ساخته ها غیر مجاز هستند

کد خبر: 3274
  • 2

شهردار پلدختر با اشاره به بغرنج بودن وضعیت ساخت و ساز در پلدختر گفت:بیش از ۵۰درصد ساخته ها غیر مجاز هستند که بخش عمده آن مربوط به عدم صدور پروانه جهت املاک قولنامه ای است.

صدیقه میری شهردار پلدختر ظهر امروز یکشنبه بیست و دوم خرداد ماه جاری در جلسه کارگروه جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز با اشاره به اینکه مسئله ساخت و ساز های غیر مجاز در شهر پل‌دختر بسیار بغرنج است،اظهار داشت:دستگاه های مختلفی درگیر این مشکلات هستند که قانون برای آنها تعیین تکلیف نموده است.

وی افزود: انتظار داریم ادارات به وظایف قانونی خود در زمینه ساخت و ساز های غیر مجاز عمل نمایند.

شهردار پلدختر با اشاره به وجود رودخانه کشکان، رودخانه فصلی و  مسیل در سطح شهر پل‌دختر ، عنوان کرد: متاسفانه ما هم اکنون ۲مورد ساخت و ساز در بستر رودخانه کشکان داریم و تاسف بار تر اینکه این ساختمان ها دارای حق انشعاب از سوی دستگاه‌های خدمات رسان هستند.

وی با اشاره به اینکه  در حریم و بستر رودخانه فصلی دردیا نیز با مشکل مواجه هستیم ، بیان کرد:در پایین تر از ترمینال مسافربری نیز یک مسیل وجود دارد که این ناحیه نیز تصرف شده  و همچنین در بالای تپه شهدا نیز که حریم منابع طبیعی بوده ساخت و ساز های زیادی صورت گرفته است.

میری با اشاره به ساخت و ساز در مسیر هواشناسی که مالکیت آن با سازمان دولتی بوده نه بخش خصوصی، گفت:پشت مسکن مهر از اراضی کشاورزی بوده که متأسفانه شبکه معابر آن نیز طراحی شده و به جهاد کشاورزی مربوط می باشد.

وی افزود: متاسفانه بنگاه‌های معاملاتی وارد کار شده و اقدام به فروش اراضی کشاورزی خارج از حریم شهری بعنوان زمین مسکونی می نمایند و در انتهای دردیا ،آرامستان شهر پل‌دختر و میدان امام حسین نیز به همین منوال می باشد.

شهردار پلدختر با اشاره به اینکه آیین نامه قانون اجرایی  استفاده کنندگان غیر مجاز از خدمات  آب و برق و گاز و قوانین منع فروش املاک فاقد کاربری مسکن و قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها به روشنی  در این خصوص تعیین تکلیف کرده خاطرنشان کرد:قانون واگذاری انشعاب از طریق دستگاههای خدمات رسان را منع کرده است.

وی با اشاره به اینکه بهتر است ادارات خدمات رسان به وظایف قانونی خود عمل نمایند،افزود:متاسفانه حتی برای برخی از این اماکن ساخت شده  غیر مجاز سند رسمی از سوی اداره ثبت اسناد  صادر شده است.

میری با اشاره به وجود افرادی که زمین معوض دریافت کرده اما هنوز زمین اولیه را به دولت واگذار نساخته ،تصریح کرد:با وجود پیگیری های مکرر هنوز اینگونه مسائل تعیین تکلیف نشده که موجب بی نظمی زیادی شده است.

شهردار پلدختر با تاکید بر تعیین تکلیف زمین های مذکور در اسرع وقت برای استفاده در زمینه ایجاد فضای سبز یا کاربری مناسب ، افزود: با این کار از تصرف مجدد جلوگیری شده و شهرداری می تواند خدمات عمومی به شهروندان ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به قوانین موجود شهرداری نسبت به صدور پروانه املاک قولنامه ای منع شده ،عنوان کرد: این کار باعث شده که مردم بیشتر به ساخت و ساز غیرمجاز روی آورند و نظام مهندسی در حال هضم شدن می باشد.

شهردار پلدختر با اشاره به تاکید دستگاههای نظارتی بر اجرای قوانین ،گفت:این کار باعث جایگزین شدن کمیسیون ماده ۱۰۰شده و منجر به کار غیر قانونی و افزایش ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده شهری شده‌است.

وی در پایان افزود:بیش از ۵۰درصد ساخت و ساز های داخل شهری بصورت غیر مجاز هستند که بخش اعظم آن مربوط به همین موضوع عدم صدور مجوز برای املاک قولنامه ای می باشد.
دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید