روستائیان پلدختر در بند سرما و وعده‌های خاموش گازرسانی!

تاریخ انتشار : 11 آذر 1397, 10:46
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، شهرستان پلدختر از نفت خیزترین شهرستان‌های کشور و نفت خیزترین شهرستان لرستان است که دارای پالایشگاه‌های فراوان نفت و گاز از جمله چاه نفت و گاز روستای مورانی واقع در 15 کیلومتری پلدختر و پالایشگاه‌های پمپاژ تنگ فنی، نفت آسار و پالایشگاه افرینه است ولی با این وجود مردم منطقه در بحث نفت با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

دهستان افرینه با بیش از 39 روستا و هفت هزار نفر جمعیت باتوجه به شروع فصل سرما به علت کمبود نفت، کپسول گاز و اجرایی نشدن عملیات گازرسانی با مشکلات فراوانی روبرو است که طرح گاز رسانی به این دهستان حکایتی شنیدنی دارد

در دومین روز از دهه فجر سال 95 بود که همزمان با سراسر کشور و در لرستان با حضور عراقی معاون وزیر نفت، استاندار، فرماندار وجمعی از مسئولان محلی به صورت تلفنی همزمان با مراسم کلنگ زنی 217طرح گازرسانی لرستان، کلنگ زنی 16طرح گازرسانی در پلدختر آغاز شد که این آیین کلنگ زنی به صورت نمادین در منطقه برگلان سوخته زورانتل از توابع معمولان برگزار شد، در آن مراسم نمادین مسئولان قول دادند که دهه فجر سال 96 طرح گاز رسانی به دهستان افرینه و 16 روستای منطقه به بهره‌برداری برسد ولی بعد از گذشت یک سال و در آستانه دهه فجر سال 96 عملیات اجرایی این پروژه گازرسانی شروع و به دلایل نامعلومی این طرح بعد از گذشت مدتی متوقف شده و اکنون نزدیک دو سال است که هیچ خبری از شروع مجدد این طرح گاز رسانی نیست.

کلنگ زنی طرح گازرسانی در سال 95

با وجود منابع فراوان نفت و گاز در برخی مناطق پلدختر هنوز خیلی ‌از روستاهای پلدختر از نعمت گاز برخوردار نیستند و وعده‌های مسئولان استانی و شهرستانی در حال خاک خوردن است.

در دی ماه سال 96 در گزارشی با عنوان سوز سرما در کنار چاه‌های نفت، مردم روستاهای پلدختر از سرما به خود می‌لرزند مشکل توقف طرح گاز رسانی به دهستان افرینه را مورد بررسی  قرار داد که در 9 دی ماه مسئولان استانی و اداره گاز شهرستان قول حل مشکل در سریعترین زمان را  دادند که برای یک دوره زمانی کمتر از یک ماه عملیات گاز رسانی مجدد آغاز شد ولی دوباره تعطیل و به گفته اهالی روستای افرینه پیمانکار پروژه تمام تجهیزات ولوله‌ها را جمع آوری کرده و عملا طرح گاز رسانی متوقف است.

بنابر تماس‌های مکرر مردم دهستان افرینه و روستاهای اطراف مبنی بر شروع فصل بارش‌ها، کمبود نفت و کپسول گاز در این روستا و تعطیل شدن پروژه گازرسانی بدون هیچ توضیحی به مردم، خبرنگار تسنیم موضوع را مجدد در دست بررسی قرار داد.

علت توقف طرح گاز رسانی چیست؟

نظری یکی از ساکنان روستای افرینه گفت: کلنگ زنی طرح گاز رسانی افرینه امیدها را در دل مردم زنده کرد ولی با وجود گذشت نزدیک دو سال از عملیات کلنگ زنی هیچ اقدام عملی برای گاز رسانی به این روستا انجام نگرفته و امسال نیز مانند سال‌های گذشته ما باید زمستان را با ماندن در صف نفت وبه سختی بگذرانیم.

وی می‌گوید عجیب است که هیچ کدام از مسئولانی که در مراسم کلنگ زنی گاز رسانی حضور داشتند حاضر نیستند به مردم دهستان افرینه جواب بدهند که چرا طرح گاز رسانی متوقف شده است

وعده‌های خاموش گازرسانی!

احمدی یکی دیگر از ساکنان روستای افرینه عنوان کرد: مسئولان شهرستان به ما جواب دهند که ما تا چند زمستان دیگر باید در زیر باران در صف نفت بمانیم؟ ما کاری به بازی‌های سیاسی مسئولان نداریم چرا روستای به این بزرگی نباید گاز داشته باشد؟

وی بیان کرد: تقاضای ما از مسئولان این است که هر زودتر طرح گاز رسانی دهستان افرینه را عملیاتی کنند چون ما باید زمستان‌ها را در صف نفت و تابستان‌ها را در صف کپسول گاز سپری کنیم

کمبود نفت و کپسول در روستای افرینه

حاتمی یکی دیگر از اهالی دهستان افرینه گفت: امروز که من با شما صحبت می‌کنم روستای افرینه باران باریده و سهمیه نفتی هم که به روستای افرینه اختصاص دادند تمام شده و نزدیک چهار روز است که روستای افرینه کپسول گاز ندارد و مردم باید در سرما روزگار را سپری کنند.

سوال ما از مسئولان استانی وشهرستانی این است اهالی این دهستان تا چه زمانی باید چوب سیاسی کاری مسئولان را بخورند؟

وی با اشاره به اینکه من اطلاع دقیق دارم که پیمانکار لوله‌ها و تمام تجهیزات طرح گاز رسانی را  جمع کرده و به محلی دیگر برده است و عملا طرح گاز رسانی ودهستان افرینه و16روستای پلدختر تعطیل است افزود: حق مردم دهستان افرینه است که بدانند علت تاخیر طرح گاز رسانی به این روستا چیست  در این زمینه مسئولان استانی وشهرستانی باید پاسخگو باشند

مردم افرینه چشم انتظار آمدن گاز

علی سلطانپور دهیار روستای افرینه درباره وعده‌های داده شده در سال‌های گذشته اینگونه توضیح می‌دهد طرح گاز رسانی دهستان افرینه مطالبه چندین ساله مردم این منطقه است که در دهه فجر سال 95طرح گاز رسانی به دهستان افرینه با حضور مسئولان کلنگ زنی و رسانه‌ای شد که سبب خوشحالی مردم این منطقه شد ولی با گذشت حدود دو سال مردم این روستا همچنان چشم انتظار گاز رسانی هستند.

معارض اجتماعی دلیل متوقف شدن طرح گاز رسانی

وی اظهارداشت: نقشه ومسیر آمدن گاز عوض شده وقرار است گاز را از مسیر جایگزین دیگری بیاورند؛ پیگیری‌هایی انجام دادیم و مسئولان می‌گویند طرح معارض اجتماعی دارد و ما مسیرهای جایگزین معرفی کرده تا کارشناسی انجام بگیرد و نتیجه آن اعلام شود.

دهیار روستای افرینه افزود: مردم از کندی پروژه ناراضی هستند چون با گذشت نزدیک به دو سال هیچ پیشرفتی نداشته است و با توجه به آغاز فصل سرما نزدیک چهار روز است کپسول گاز در روستا وجود ندارد و شرکت نفت طرح ثبت نام را برای دادن کوپن شروع کرده که سبب هزینه‌های اضافی برای مردم منطقه شده است.

طرح دست و پاگیر دادن کوپن نفت

وی بیان کرد: طرح ثبت نام برای دادن کوپن نفت به اهالی روستای افرینه کار دست و پاگیری است که سبب هزینه‌های اضافی برای مردم شده است از شرکت فرآورده‌های نفتی گلایه داریم دادن کوپن به اهالی روستا هیچ گونه سودی ندارد چون نفت در این منطقه قاچاق نمی‌شود و مردم فقط نفت مورد نیاز روزانه خود را تهیه می‌کنند لزومی ندارد که کوپن بدهند.

سلطانپور گفت: انتظار ما از مسئولان این است بگویند با گذشت 24ماه از کلنگ زنی طرح گاز رسانی دهستان افرینه این پروژه چند درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معارضان در کوهدشت علت توقف طرح گازرسانی

نعمت اله دستیاری فرماندار پلدختر در  رابطه با طرح گازرسانی به دهستان افرینه اظهار داشت: بنده سال 95 طرح گاز رسانی به دهستان افرینه و 16 روستای شهرستان را کلنگ زنی کردم که این طرح به دلیل داشتن معارض تعطیل شده که در همین رابطه به اتفاق فرماندار کوهدشت در استانداری جلسه داشتیم؛ این طرح در حوزه شهرستان کوهدشت و منطقه قرعلیوند معارض دارد و گاز رسانی در حوزه شهرستان کوهدشت است و هنوز  وارد شهر ما نشده است.

وی با اشاره به اینکه معارضان محلی در کوهدشت جلوی طرح گاز رسانی را گرفتند افزود: بخشی از کار از طریق فرهنگ سازی  حل می‌شود که این وظیفه رسانه‌ها را سنگین تر می‌‌کند تا مشکل معارض برطرف شود؛ پیگیر هستیم تا مشکل طرح گاز رسانی حل شود/ گزارش: فیروزه حاتمی


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=323

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود