امروز: جمعه، 31 فروردین 1403
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اقتصادی » پرداخت ۴۰۰ هزار تومان یارانه به ۳ دهک/ بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

رئیسی در گفتگوی زنده تلویزیونی خبر داد:

پرداخت ۴۰۰ هزار تومان یارانه به ۳ دهک/ بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

کد خبر: 3190
  • 5
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی شبکه اول سیما در سخنانی درباره میزان تحقق وعده‌های دولت درباره سلامت مردم، اظهار کرد: مسئله پیش روی دولت بعد از آغاز به کار، مسئله کرونا بود و دغدغه جدی همه مردم این موضوع بود و روزی ۷۰۰ خانواده عزیز ایرانی ما بر اثر این بیماری داغدار می‌شدند.

وی بیان کرد: هم مسئله تهیه واکسن و ارز اختصاصی برای تهیه واکسن و اینکه آن را از کجا تهیه کنیم و هم مسئله تزریق واکسن موضوعاتی بود که در آن مقطع وجود داشت.

رئیس‌جمهور متذکر شد: با وجود این و با مدیریتی که انجام شد، با دیپلماسی فعال دولت و مشارکت جدی مردم و به لطف خداوند متعال امروز ما در شرایطی هستیم که روزی ۷۰۰ خانواده ایرانی بر اثر بیماری کرونا داغدار می‌شدند، اما الآن به ۷ خانواده رسیده است و این از الطاف خداوند متعال است.

رئیسی ادامه داد: از سوی دیگر ما شاهد مشارکت جدی مردم در این موضوع بودیم که مشارکت مردم در این رابطه مثال‌زدنی است. همچنین بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس اتفاق افتاد که از جلوه‌های ارزشمند مشارکت مردم است. اساتید دانشگاه، معلمان دانشجویان، دانش‌آموزان و مدیران همگی به خوبی مشارکت داشتند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: همچنین امسال سفرهای نوروزی فعال شد. علاوه بر این فضای کسب و کار کشور بسیار خوب و فعال شد و همه این‌ها از برکاتی است که خداوند متعال به برکت این سلامت عنایت کرد. همواره هم مردم عزیزمان و هم دست‌اندرکاران بهداشت و درمان باید تلاش کنند که صیانت از جان مردم ارتقا پیدا کند و روز به روز بیشتر تضمین شود.

وی تأکید کرد: علاوه بر واردات واکسن، تولید واکسن داخلی هم محقق شد و ما شرکت‌هایی داریم که در این زمینه اقدام کردند و از افتخارات کشورمان، تولید واکسن داخلی است و امروز کشور ما قادر است که بتواند صادرات واکسن در دنیا داشته باشد.

رئیسی ادامه داد: کشورمان جزو کشورهایی است که موفق شده در امر صیانت از جان مردم و واکسیناسیون عمومی اقدامات خوبی را انجام دهد.

رئیس‌جمهور گفت: نسبت به مسائل پیش روی دولت که بنده در آغاز به کار دولت گفته بودم، مسئله مهم ذخایر کشور و ذخایر کالاهای اساسی است.‌ آن اول ذخایر کالاهای اساسی کشور نگران‌کننده بود، اما بنده بعد از مدتی اعلام کردم که آن نگرانی رفع شده است و مردم‌مان بدانند که ما دیگر نگران ذخایر کالاهای اساسی در کشور نیستیم.

وی ادامه داد: ما در آغاز کارمان در دولت و در اولین جلسه دولت که هنوز وزرای ما رأی اعتماد از مجلس نگرفته بودند، در آنجا نگرانی این بود که ما حقوق مرداد ماه را چگونه پرداخت کنیم. اما دولت در ماه‌هایی که گذشته است، بدون یک روز تأخیر حقوق و دستمزد همه بخش‌ها را توانسته است پرداخت کند و این هم از الطاف الهی است.

رئیسی تصریح کرد: فروش نفت به دو برابر افزایش پیدا کرد و از جهت فروش نفت ما دیگر نگرانی نداریم. افزایش تجارت خارجی را داشتیم و حجم تجارت ما امروز ۱۰۰ میلیارد دلار است و این رقم کاملاً متفاوت با قبل است.

وی متذکر شد: ما معتقدیم ارتباط و تعامل با کشورهای همسایه و برخی از کشورها می‌تواند حوزه تجارت و اقتصاد ما را فعال کند که این اقدام آغاز شده است و ما در ابتدای راه هستیم و معتقدیم که راه‌‍های بهتری را پیش رو داریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسئله کسری بودجه و رفع آن یکی از دغدغه‌های در آغاز به کار دولت بود، اظهار کرد: در ابتدای کار دولت ما با کسری ۴۵۰ هزار میلیاردی بودجه مواجه بودیم و تلاش شد تا این کسری بودجه جبران شود.

وی تأکید کرد: ما بدون استقراض از بانک مرکزی و خلق پول تلاش کردیم کسری بودجه را مهار کنیم آن هم از طریق کسب درآمدهایی که دولت می‌توانست داشته باشد. بنابراین این کسری جبران شد و در این زمینه مدیریت مناسبی صورت گرفت.

رئیس‌جمهور با اشاره به نرخ رشد تورم در ابتدای کار دولت، اظهار کرد: برخی می‌گفتند که تورم ۴۰ درصد است، اما با اقداماتی که دولت در سال ۱۴۰۰ انجام داد، تورم مسیر نزولی پیدا کرد و به ۳۶ درصد رسید. بنابراین این موارد از جمله نگرانی‌هایی بود که ما نسبت به جان و نان مردم داشتیم.

رئیسی در ادامه با اشاره به چاره‌اندیشی برای ارز ترجیحی، تصریح کرد: ارز ترجیحی هم یکی از مسائل کشور بود که همواره صاحب‌نظران نسبت به آن هشدار می‌دادند که باید برای آن چاره‌اندیشی کرد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برنامه مشخص دولت برای ارز ترجیحی چیست؟ گفت: ارز ترجیحی از سال ۹۷ برای بسیاری از کالاها تخصیص داده شد. از همان ابتدا معلوم بود که دو قیمتی شدن ارز مشکلات جدی برای کشور ایجاد می‌کند، با این حال پس از گذشت مدتی دولت قبل متوجه این مسئله شد و تلاش کرد این ارز را از روی کالاهای مختلفی حذف کند.

وی گفت: حذف ارز ترجیحی از روی کالا نهایتاً ما را به ۶ الی ۷ قلم کالا رساند که این‌ها هم اگر در همان زمان که قیمت ارز پایین بود تدبیر می‌شد، از شرایط کنونی خیلی کم هزینه‌تر بود، چرا که ارز ترجیحی هم تولید را تهدید می‌کند و هم باعث کاهش بهره‌وری می‌شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به تبعات و پیامدهای منفی ارز ترجیحی تصریح کرد: همانطور که می‌دانید ارز ترجیحی اولا، تولید را تهدید می‌کند و افزایش واردات را به دنبال دارد؛ دوما کاهش بهره‌وری در اقتصاد را به دنبال دارد و سوما موجب رانت و فساد و تبعیض در کشور می‌شود. کارشناسان و اقتصاددانان بسیاری درباره این موضوع به دولت سیزدهم هشدار داده بودند.

وی افزود: قبل از اینکه بنده به دولت بیایم در پرونده‌های بسیاری که در دستگاه قضایی بر عهده گرفته بودم، شاهد موارد بسیاری بودم که با پولی که گرفته بودند واردات بی‌رویه انجام داده بودند، یا کالای دیگری را به جای آنچه که باید وارد کرده بودند، یا ارز ترجیحی را در بازار آزاد به ارز آزاد تبدیل کرده بودند. به علت این قبیل مسائل جدی که موجب تبعیض، فساد و رانت‌خواری شده بودند مشکلات جدی برای کشور ایجاد شده بود.

رئیسی تأکید کرد: در چنین شرایطی باید فکری جدی برای ارز ترجیحی انجام می‌شد و باید حتما اصلاح صورت می‌گرفت؛ لذا دولت سیزدهم از همان ابتدا با مسئله ارز ترجیحی و چگونگی برخورد با آن مواجه بود.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که برنامه دولت درباره ارز ترجیحی چه خواهد بود؟ بیان کرد: از ابتدای امر که روی کار آمدیم مبلغ ۸ میلیارد دلار در قانون بودجه ۱۴۰۰ برای مصارف ارز ترجیحی مقرر شده بود؛ اما آغاز به کار دولت سیزدهم با پایان این مبلغ همراه شد به این معنی که مبلغ مذکور در دولت دوازدهم و پیش از آغاز دولت سیزدهم تمام شده بود، لذا در جلسه اقتصادی سران قوا این موضوع مطرح و نهایتا این موضوع به شکل یک لایحه دوفوریتی به مجلس برده شد؛ چرا که نیاز دولت به ارز ترجیحی یا حذف آن باید با اجازه قانونگذار باشد که اگر بنا بر حذف آن باشد، حتما جبران آن برای مردم صورت بگیرد.

وی ادامه داد: فوریت این لایحه در مجلس رأی نیاورد و ما باید در این باره تصمیمی می‌گرفتیم. نهایتا تصمیم بر این شد که به نحوی شرایط را به همان شکل قبل ادامه بدهیم، چرا که زیرساخت‌های لازم آماده نبود. برای اقدام در این زمینه ابتدا باید زیرساخت‌های لازم فراهم می‌شد، ثانیا برای این مسئله مهم حتما به یک اجماع در کشور و اقناع‌سازی افکار عمومی نیاز داشتیم.

رئیسی با بیان اینکه برخی به دولت می‌گویند چرا برای اقدام در زمینه اصلاح ارز ترجیحی عجله می‌کنید، عنوان کرد: عده‌ای می‌گویند مثل سایر دولت‌ها که در ابتدای کار با این مسائل کنار آمدند، شما هم این موضوع را به آینده موکول کنید. ما در این باره شتاب‌زده عمل نمی‌کنیم و عجله نداریم، بلکه مدت‌هاست این موضوع را در دستورکار داریم. این مسئله در دولت، مجلس و نشست‌های نخبگانی بارها مطرح شده و ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: همه جوانب موضوع ارز ترجیحی به طور کامل تبیین شده که ادامه روند پیشین چه مفاسد و تبعاتی به دنبال دارد. از طرف دیگر یکی از بحث‌انگیزترین مباحث مجلس رسیدگی به ارز ترجیحی بوده است. همچنین در محافل اقتصادی و دانشگاهی جزئیات مختلف آن مورد بررسی قرار گرفته است. رسانه‌های مختلف از جمله رسانه ملی، رسانه‌های مکتوب و دیجیتال نیز از قول صاحب‌نظران و کارشناسان متعدد به این موضوع پرداخته‌اند.

وی تصریح کرد: می‌گویند رسیدگی به قضیه ارز ترجیحی کار بسیار سختی است؛ قطعا همین‌طور است، اما ما برای خودمان شأنی جز خدمت‌گذاری و نوکری برای مردم قائل نیستیم. ارز ترجیحی نیز موضوعی است که در جهت اصلاح اقتصادی ضرورت دارد و اقدام لازم برای آن باید صورت گیرد.

رئیسی افزود: نباید از تصمیم سخت فرار کرد، بلکه فقط باید به ابعاد موضوع توجه کرد. نباید نسبت به آن وحشت‌زده شد، اما باید به جوانب مختلف آن پرداخت، کما اینکه تا الآن این توجه صورت گرفته است. امروز همه این جوانب مورد توجه قوای سه‌گانه و دستگاه‌های مختلف است، چراکه رسیدگی به مسئله ارز ترجیحی باید دنبال شود.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که امروز چه اقدامی قرار است در این زمینه انحام گیرد؟ گفت: امروز همه بر سر اینکه باید مشکلات ارز ترجیحی به نحوی حل شود و دو نرخی یا چند نرخی بودن قیمت ارز تمام شود اتفاق نظر دارند، اما در مسائلی همچون زمان و روش‌های اقدام در این زمینه ممکن است اختلاف نظر وجود دارد که اشکالی هم ندارد اما نهایتا باید در یک‌ نقطه با اتفاق نظر به سوی اقدام حرکت کرد.

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد بهترین اتفاق نظر عمل به قانون است؛ قانون مجلس نیز در این رابطه روشن است. در قانون بودجه ۱۴۰۱ اینطور آمده است که برای دولت ارز ترجیحی قرار داده نشده، آنچه در نظر گرفته این است که ارز به صورت ETS، یعنی ارز نیمایی باشد.

رئیسی گفت: زنجیره‌ای که در پرداخت ارز ترجیحی وجود داشت این بود که ارز به واردکننده داده می‌شد و تصمیم بر آن شد که این ارز با توجه به اینکه رانت، فساد و تبعیض مشهودی به همراه داشت به انتهای زنجیره یعنی مصرف‌‍کننده پرداخت شود تا خود مردم سفره خود را مدیریت کنند. واژه «حذف ارز ترجیحی» باید اصلاح شود. این اقدام در واقع نوعی توزیع عادلانه یارانه است نه حذف؛ یعنی همین مبلغ از ابتدای زنجیره به انتهای زنجیره منتقل می‌شود که به نفع مصرف‌کننده است.

رئیس‌جمهور افزود: طبق نتیجه کارشناسی سازمان برنامه و بودجه، بنا بر میزان مصرف سرانه کالاهای اساسی، پیشنهاد شد برای همه دهک‌های ده‌گانه تقسیم‌بندی صورت گرفته شود که به موجب آن برای سه دهک اول به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های چهارم به بعد هر نفر ۳۰۰ هزار تومان پرداخت شود. در مورد نان و دارو نیز تمام آحاد مردم از اینها به صورت قیمت یارانه‌ای بهره‌مند خواهند شد. آنچه در جامعه در مورد قیمت نان و دارو و بنزین مطرح می‌شود، صحت ندارد و قیمت این اقلام به هیچ عنوان افزایش پیدا نمی‌کند. 

وی خاطرنشان کرد: نان سنتی به دست همه مردم خواهد رسید و یارانه آن پرداخت خواهد شد و افزایش قیمتی نخواهد داشت و دارو به شکل بیمه‌ای و با فراهم شدن و تکمیل شدن زیرساخت‌ها به مردم داده خواهد شد و یارانه‌ای که واردکننده‌ها دریافت می‌کنند به بیمه‌ها پرداخت می‌شود و بیمه‌ها دارو را با قیمت امروز به مردم می‌رسانند. در مورد بنزین هم هیچگونه افزایش قیمتی نخواهیم داشت و این قطعی است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آنچه اهمیت دارد این است که این حمایت به عنوان کمکِ معیشتی یک تا دو ماهه خواهد بود تا زیرساخت‌های فنی برای کالابرگ‌های الکترونیک آماده شود و هر زمان کالابرگ الکترونیک آماده شد، تناسب این میزان کمک معیشتی با مردم در میان گذاشته خواهد شد.

وی افزود: ما در ابتدای سال تصمیم داریم نسبت به برخی از کالاهای اساسی تغییر قیمت داشته باشیم که نیاز به حمایت از مردم دارد. پرداخت این کالابرگ‌های الکترونیک هم مبتنی بر قانون است و به عدالت نزدیک‌تر است و می‌تواند گرانی به همراه نداشته باشد. در حال حاضر برای حمایت مالی از مردم و برای اینکه مردم در این میدان تنها نمانند و مشکلی برای خانواده‌های نیازمند ایجاد نشود، این اقدام از سوی دولت صورت خواهد گرفت. 

رئیسی اضافه کرد: البته در قانون مجلس جبران تغییر قیمت ارز از ترجیحی به نیمایی در نظر گرفته شده است. یعنی واردکننده کالایی اساسی که پیش از این با ارز ۴۲۰۰ تومانی اقلام اساسی را وارد می‌کرده پس از این تغییر باید با ارز ۲۳ هزار تومانی باید این مار را انجام دهد. طبیعتا جبران این اختلاف در قانون پیش‌بینی شده است.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: نکته مهم آن است که همانطور که قبلا با مردم وعده کرده بودیم و بنده خودم هم به مطرح کرده بودم، همچنین صاحب‌نظران و رسانه‌ها در این روزها به آن اشاره کردند، مردم کاملا در جریان موضوع قرار بگیرند که دولت چه اقدامی ‌می‌خواهد انجام دهد.

وی متذکر شد: اقدام دولت مبتنی بر قانون است. البته شرایط اقتصادی جهانی و منطقه نیز باید در نظر گرفته شود که در این رابطه باید به نحوی تدبیر کنیم که اقدام ما حالت واکنش و انفعالی نداشته باشد، بلکه به صورت فعال به این زمینه وارد شویم.

رئیسی تأکید کرد: دولت در این زمینه برنامه دارد، همچنین اقدام در زمینه ارز ترجیحی از یک جایگاه تخصصی برخوردار است؛ یعنی صاحب‌نظران و اقتصاددانان در این رابطه نسبت به جوانب مختلف اظهارنظر کرده‌اند که دولت از آن‌ها غافل نبوده است. 

رئیس‌جمهور ادامه داد: من شخصا با کارشناسان بسیار اقتصادی، بازاری‌ها و بخش‌های مختلف مربوطه نشست‌های زیادی داشته‌ام که برخی از آن‌ها در رسان

رئیسی در رابطه با زمان واریز این کمک معیشتی به حساب مردم گفت: واریز می شود؛ ما دولت صادق الوعدی هستیم و قبل از اعمال افزایش ها، این کمک معیشتی طبق وعده دولت به مردم پرداخت خواهد شد و افزایش های کمک معیشتی به حساب مردم واریز خواهد شد. البته در مورد نحوه برداشت، به این صورت است که اعتبار دو ماهه در نظر گرفته می شود اما ماه اول در موعد خود و ماه دوم در زمان خود قابل برداشت خواهد بود. اعتبار این میزان به حساب مردم واریز می شود اما نحوه و زمان برداشت این مبلغ توسط دولت و ستاد تنظیم بازار اطلاع رسانی خواهد شد. 

رئیس جمهور تصریح کرد: تصمیم دولت بر اجرا شدن انتقال نحوه اختصاص یارانه به حلقه آخر است و نحوه برداشت در آینده مشخص خواهد شد و قیمت کالاها نیز توسط ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده اعلام خواهد شد. 

رئیسی با بیان این نکته دهک بندی ها ممکن است اعتراضاتی را به همراه داشته باشد، گفت: زمینه هر گونه اعتراض و شکایتی اعم از اعتراض به دهک بندی ها یا حذف نام مردم از دهک بندی و ... از طریق سامانه های مورد نظر فراهم است و پیگیری ها به صورت شبانه روزی از سوی وزارت رفاه انجام خواهد شد. 

وی تاکید کرد: مبلغ درنظر گرفته شده کمک معیشتی است تا از مردم حمایت شد که در گرانی ها با مشکل مواجه نشوند. اگر در این مدت اخلال و مشکلی باشد خودم و مسئولین اطلاع رسانی خواهیم کرد تا مردم در جریان نحوه اجرای کار قرار گیرند و بتوانند زندگی خود را کامل تنظیم کنند. 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه قیمت کالاها به گونه ای نخواهد بود که هر کسی در هر جایی بتواند هر کالایی را با هر قیمتی واگذار کند و بفروشد، بیان کرد: این اجازه داده نخواهد شد و سازمان حمایت از مصرف کننده موظف به اعلام قیمت ها خواهد بود و بخش های نظارتی موظف به بازرسی و کنترل هستند. موفقیت های دولت در همه حوزه ها با مشارکت مردم بوده است و یقین دارم در این موضوع هم اگر مشارکت مردم همراه باشد با موفقیت روبرو خواهد شد و اصلاح اقتصادی به همراه خواهد داشت. 

وی افزود: برخی به ما نصیحت کردند که چرا در ابتدای کار خودتان را وارد این حرف و حدیث ها کردید؟ دلسوزان نظر بدهند که در زمان مواجهه با مشکل چه باید کرد؟ باید آن را حل کرد یا در آن مشکل سوخت و ساخت؟ عزیزان ما بدانند به هیچ وجه اجازه نخواهم داد برای اینکه اسم و رسم ما در میان مردم باقی بماند، در این شرایط و وضعیت باقی بمانیم. مردم مشکل دارند و یارانه ها جلوی چشم مردم دارد هدر می رود و فساد و تبعیض مقابل چشم مردم دارد رقم می خورد. این مسائل را چه کسی باید حل کند؟ دولت در این رابطه مسئولیت دارد و باید مسئولیت پذیر باشد.

رئیسی با بیان اینکه امروز مسئولیت پذیری یکی از مسایل بسیار مهم دولت است، ادامه داد: در گذشته رئیس قوه قضاییه و در جایگاه مطالبه گری بودم و امروز خود را در جایگاه پاسخگویی قرار دادم. می فهمیدم دیروز مطالبه گر بودم و امروز پاسخگو و می فهمیدم امروز با چه مشکلاتی مواجه خواهم بود. 

وی اضافه کرد: مقالات آن روزها در روزنامه ها و دیدگاه های صاحبنظران را بخوانند که فلانی دارد دولتی را تحویل می گیرد که بدهکار است. در این جایگاه باید پاسخگوی جان، مال و سلامتی مردم باشیم و من با علم به میدان آمدم. بعضی ها در راه درست جان و مال دادند و اگر لازم باشد حاضر هستم برای اینکه سفره مردم آسیب نبیند و رانت خواران سفره مردم را چپاول نکنند آبروی خود را در میان بگذارم. 

رئیس جمهور با تاکید بر استقبال از نظر منتقدان در مورد عملکرد دولت اظهار کرد: امروز با یکی از منتقدان دولت مواجه شدم و به او گفتم تمام نقدها و نوشته هایت را خواندم اما وضعیت را برایت ترسیم می کنم و شما بگو چه راهی دارید و ما چه کنیم. 

رئیسی با بیان اینکه دولت امروز به دنبال اجرای قانون است گفت: قانون ۱۴۰۱ امروز ما را موظف به انجام آن کارها کرده است. ما هم می توانیم مانند بسیاری از دولت ها قانون را مشمول مرور زمان کنیم اما این کار را نخواهیم کرد. مردم و نخبگان از ما انتظار دارند که نگاه اصلاح گرانه در مسائل اقتصادی داشته باشد.

وی ادامه داد: دولت در این رابطه مصمم است و با مطالعه و برنامه وارد این میدان شده است تا مسائل اقتصادی را اصلاح کند و این تازه اول راه است. حل مسأله ارز ترجیحی آخر کار نیست و ما افزایش سرمایه گذاری و رشد اقتصادی ۸ درصدی و افزایش بهره وری در کشور را پیشبینی کردیم. رشد اقتصادی همینجوری حاصل نمی شود و افزایش سرمایه گذاری و بهره وری در کشور می خواهد. 

وی با بیان اینکه کار ما تازه دارد شروع می شود، عنوان کرد: از همه مردم، صاحبنظران اقتصادی و دانشگاه ها، حوزه ها و دغدغه مندان در این حوزه درخواست مساعدت دارم. ما امروز مجلس و دستگاه های مختلف را همراه داریم.

وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس نیز با دلسوزی در این رابطه بحث‌های متعددی داشته‌اند و در کمیسیون‌های مجلس درباره ابعاد آن تبادل نظر کرده‌اند که نتیجه آن قانون بودجه سال ۱۴۰۱ بوده است.

رئیسی افزود: دولت در این زمینه ضمن اجرای قانون، تلاش می‌کند به مردم به ویژه قشر ضعیف و نیازمندان فشاری وارد نشود. همانطور که پیش از این به آن اشاره کردیم جان مردم و نان مردم برای ما نکته مهمی است. این موضوع دغدغه مجلس و دولت و همه دستگاه‌های کشور است تا این مسیر به خوبی پیش برود.

رئیسی در رابطه با زمان واریز این کمک معیشتی به حساب مردم گفت: واریز می‌شود؛ ما دولت صادق‌الوعدی هستیم و قبل از اعمال افزایش‌ها، این کمک معیشتی طبق وعده دولت به مردم پرداخت خواهد شد و افزایش‌های کمک معیشتی به حساب مردم واریز خواهد شد. البته در مورد نحوه برداشت، به این صورت است که اعتبار دو ماهه در نظر گرفته می‌شود اما ماه اول در موعد خود و ماه دوم در زمان خود قابل برداشت خواهد بود. اعتبار این میزان به حساب مردم واریز می‌شود اما نحوه و زمان برداشت این مبلغ توسط دولت و ستاد تنظیم بازار اطلاع‌رسانی خواهد شد. 

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تصمیم دولت بر اجرا شدن انتقال نحوه اختصاص یارانه به حلقه آخر است و نحوه برداشت در آینده مشخص خواهد شد و قیمت کالاها نیز توسط ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده اعلام خواهد شد. 

رئیسی با بیان این نکته که دهک‌بندی‌ها ممکن است اعتراضاتی را به همراه داشته باشد، گفت: زمینه هرگونه اعتراض و شکایتی اعم از اعتراض به دهک‌بندی‌ها یا حذف نام مردم از دهک‌بندی و ... از طریق سامانه‌های مورد نظر فراهم است و پیگیری‌ها به صورت شبانه‌روزی از سوی وزارت رفاه انجام خواهد شد. 

وی تأکید کرد: مبلغ در نظر گرفته شده کمک معیشتی است تا از مردم حمایت شد که در گرانی‌ها با مشکل مواجه نشوند. اگر در این مدت اخلال و مشکلی باشد خودم و مسئولین اطلاع‌رسانی خواهیم کرد تا مردم در جریان نحوه اجرای کار قرار گیرند و بتوانند زندگی خود را کامل تنظیم کنند. 

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه قیمت کالاها به‌گونه‌ای نخواهد بود که هر کسی در هر جایی بتواند هر کالایی را با هر قیمتی واگذار کند و بفروشد، بیان کرد: این اجازه داده نخواهد شد و سازمان حمایت از مصرف‌کننده موظف به اعلام قیمت‌ها خواهد بود و بخش‌های نظارتی موظف به بازرسی و کنترل هستند. موفقیت‌های دولت در همه حوزه‌ها با مشارکت مردم بوده است و یقین دارم در این موضوع هم اگر مشارکت مردم همراه باشد با موفقیت روبرو خواهد شد و اصلاح اقتصادی به همراه خواهد داشت. 

وی افزود: برخی به ما نصیحت کردند که چرا در ابتدای کار خودتان را وارد این حرف و حدیث‌ها کردید؟ دلسوزان نظر بدهند که در زمان مواجهه با مشکل چه باید کرد؟ باید آن را حل کرد یا در آن مشکل سوخت و ساخت؟ عزیزان ما بدانند به هیچ‌وجه اجازه نخواهم داد برای اینکه اسم و رسم ما در میان مردم باقی بماند، در این شرایط و وضعیت باقی بمانیم. مردم مشکل دارند و یارانه‌ها جلوی چشم مردم دارد هدر می‌رود و فساد و تبعیض مقابل چشم مردم دارد رقم می‌خورد. این مسائل را چه کسی باید حل کند؟ دولت در این رابطه مسئولیت دارد و باید مسئولیت‌پذیر باشد.

رئیسی با بیان اینکه امروز مسئولیت‌پذیری یکی از مسائل بسیار مهم دولت است، ادامه داد: در گذشته رئیس قوه قضاییه و در جایگاه مطالبه‌گری بودم و امروز خود را در جایگاه پاسخگویی قرار دادم. می‌فهمیدم دیروز مطالبه‌گر بودم و امروز پاسخگو و می‌فهمیدم امروز با چه مشکلاتی مواجه خواهم بود. 

وی اضافه کرد: مقالات آن روزها در روزنامه‌ها و دیدگاه‌های صاحبنظران را بخوانند که فلانی دارد دولتی را تحویل می‌گیرد که بدهکار است. در این جایگاه باید پاسخگوی جان، مال و سلامتی مردم باشیم و من با علم به میدان آمدم. بعضی‌ها در راه درست جان و مال دادند و اگر لازم باشد حاضر هستم برای اینکه سفره مردم آسیب نبیند و رانت‌خواران سفره مردم را چپاول نکنند آبروی خود را در میان بگذارم. 

رئیس‌جمهور با تأکید بر استقبال از نظر منتقدان در مورد عملکرد دولت اظهار کرد: امروز با یکی از منتقدان دولت مواجه شدم و به او گفتم تمام نقدها و نوشته‌هایت را خواندم اما وضعیت را برایت ترسیم می‌کنم و شما بگو چه راهی دارید و ما چه کنیم. 

رئیسی با بیان اینکه دولت امروز به دنبال اجرای قانون است، گفت: قانون ۱۴۰۱ امروز ما را موظف به انجام آن کارها کرده است. ما هم می‌توانیم مانند بسیاری از دولت‌ها قانون را مشمول مرور زمان کنیم اما این کار را نخواهیم کرد. مردم و نخبگان از ما انتظار دارند که نگاه اصلاح‌گرانه در مسائل اقتصادی داشته باشد.

وی ادامه داد: دولت در این رابطه مصمم است و با مطالعه و برنامه وارد این میدان شده است تا مسائل اقتصادی را اصلاح کند و این تازه اول راه است. حل مسئله ارز ترجیحی آخر کار نیست و ما افزایش سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی ۸ درصدی و افزایش بهره وری در کشور را پیش‌بینی کردیم. رشد اقتصادی همین طور حاصل نمی‌شود و افزایش سرمایه‌گذاری و بهره‌وری در کشور می‌خواهد. 

وی با بیان اینکه کار ما تازه دارد شروع می‌شود، عنوان کرد: از همه مردم، صاحبنظران اقتصادی و دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و دغدغه‌مندان در این حوزه درخواست مساعدت دارم، ما امروز مجلس و دستگاه‌های مختلف را همراه داریم.

دسته بندی: اخبار / اخبار اقتصادی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید