امروز: پنج شنبه، 3 فروردین 1402
پلدخترنیوز » اخبار » لزوم تعیین مبنای درست قیمت‌گذاری مسکن در لرستان/رشد ۲۸۸درصدی اجاره بها طی ۶ سال گذشته در لرستان

معاون عمرانی استاندار لرستان:

لزوم تعیین مبنای درست قیمت‌گذاری مسکن در لرستان/رشد ۲۸۸درصدی اجاره بها طی ۶ سال گذشته در لرستان

کد خبر: 3178
  • 0
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، احمدرضا دالوند معاون استاندار لرستان،  شنبه هفدهم اردیبهشت ماه جاری در جلسه بررسی افزایش بی رویه قیمت مسکن و اجاره بها در استان لرستان، با اشاره به رشد ۲۸۸درصدی اجاره بها طی شش سال گذشته در لرستان اظهار داشت: تعیین مبنای درست برای قیمت‌گذاری مسکن و اجاره‌بها و همچنین نظارت بر فعالیت مشاوران املاک در این استان  ضروری است.

وی افزود:با تأکیدات استاندار لرستان در رابطه با پیشگیری از افزایش بی رویه اجاره بها در استان، این جلسه برگزار شده است.

وی با اشاره به برخی آمار در رابطه با اجاره بها در لرستان گفت: بر اساس برخی آمار، از سال ۹۵ تا کنون، در استان لرستان، میزان اجاره بها ۲۸۸ درصد رشد داشته و نسبت به میانگین کشوری تقریباً ۱۰۰ درصد بیشتر، رشد داشته است.

معاون عمرانی استاندار لرستان با تاکید بر ضرورت چاره اندیشی و برنامه ریزی در راستای کنترل اجاره بها و قیمت ملک در استان افزود: آیتم‌هایی بر تعیین قیمت ملک و اجاره بها مؤثر بوده ، که برخی از آنها، موقعیت ملک ، سال ساخت ملک بوده  و علاوه بر آن کیفیت مصالح از دیگر عوامل تعیین قیمت ملک و اجاره بها است.

دالوند با اشاره به عدم تعیین مبنای درست برای قیمت گذاری در لرستان گفت: همچنین عدم نظارت و کنترل بر صنف مربوطه و مشاوران املاک، یکی دیگر از مشکلات در استان است.

وی با تاکید بر ورود جدی سازمان صمت به این موضوع و لزوم چاره اندیشی در این رابطه عنوان کرد: یکی از چالش‌های جدی ما که موجب حاشیه نشینی هم شده، عدم همین نظارت‌ها ، بر مشاوران املاک غیر رسمی و همچنین رسمی بوده ،و  در حاشیه شهرها زمین‌هایی که خارج از بافت، محدوده و حریم هستند به صورت بی رویه قطعه بندی و با قیمت‌های پایینی نسبت به املاک داخل شهر، به فروش می‌رسانند.


معاون عمرانی استاندار لرستان با تاکید بر اینکه متأسفانه در این رابطه هیچ کنترلی وجود ندارد و این زمین‌ها به فروش می رسند، گفت: این امر به رویه‌ای برای یک سری از مشاوران املاک، افراد سود جو و… برای افزایش قیمت املاک و اجاره بها تبدیل شده، سازمان صمت، اتحادیه و صنف مربوطه حتماً باید پای کار بیایند، تمامی املاکی‌ها باید مورد ارزیابی قرار گرفته،و بررسی شود که آیا پروانه فعالیت دارند یا خیر، سپس بر فعالیت آنها نظارت شود.

دالوند با تاکید بر اینکه برای هر معامله‌ای که صورت می‌گیرد یک کد رهگیری باید وجود داشته باشد افزود: تا زمانی که این وضعیت کنترل نشود و با حضور این افراد سود جو، این مسائل را متأسفانه در استان و حاشیه شهرها داریم.

وی با اشاره به انتشار آگهی‌های بدون ضابطه در فضای مجازی و عدم نظارت و کنترل در این رابطه بیان داشت: نیروی انتظامی و پلیس فتا باید در این رابطه ورود جدی داشته باشد.

معاون عمرانی استاندار لرستان با بیان اینکه متأسفانه در کشور و همچنین استان ما، ساختمان تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده است ادامه داد: فرهنگ سازی از طریق صدا و سیما باید از سوی رسانه‌ها صورت گیرد.

دالوند تاکید کرد: اگر یک قیمت پایه و منطقی با توجه به شاخص‌ها و  یک درصد افزایش منطقی در این رابطه داشته ، و همچنین بر املاکی‌ها و فضای مجازی کنترل و نظارت جدی داشته باشیم، می‌توانیم از افزایش بی رویه اجاره بها و قیمت مسکن در استان جلوگیری کنیم.

 منبع: خبرگزاری مهر با اندکی تلخیص
دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید