کلماکره مربوط به چه دوره تاریخی از تاریخ ایران است؟

تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1401, 10:40
سده هشتم قبل از میلاد سه قدرت سیاسی در ایران راس کار بودند، سلسله ایلام نو در جنوب غرب ایران،  که در واقع آخرین سلسله از دولت دو هزار و یکصد ساله ایلام باستان بود با مرکزیت شوش و چغازنبیل کنونی، و دولت ماد در شمال غرب ایران با مرکزیت همدان، و دولت تازه تاسیس پارس با مرکزیت آنشان در استان فارس کنونی.

حمله مادها به دولت آشور
 
مادها در سال ۶۵۲ ق.م به دولت آشور حمله نمودند، ولی طرفی نبستند، سکاها که متحد دولت آشور بودند و در شمال غرب ایران بسر می بردند، به دولت ماد حمله کردند و تا مرز دولت ایلام و بنا به روایتی تا شوش پیش رفتند، و ۲۸ سال در ایران باقی ماندند. بعد از ۲۸ سال ایران را ترک گفتند ولی طایفه ایی از آنها بنام ساماتی ها در جنوب لرستان (پلدختر کنونی) ماندگار شدند. (این طایفه سکاوند بازمانده اصلی این طایفه در لرستان هستند، که علیرغم گذشت هزاره ها هنوز نام خود را حفظ کرده اند) 

همزمان با حمله سکاها به دولت ماد و ایران، جنگ هایی بین دولت آشور و سلسله ایلام نو  شروع شده بود که تقریبا از سال  ۷۲۰ ق.م تا ۶۶۴ ق.م ادامه داشت،در  این سال آشوربانی پال پادشاه قدرتمند دولت آشور با لشگر بزرگی  از طریق مسیر بدره دره شهر کبیرکوه به ایلام حمله نمود و تا آنشان پیشروی کرد. 

پادشاه آنشان که در این زمان کوروش اول (۶۴۶ _ ۶۰۰ ق.م) سومین پادشاه هخامنشیان بود به پادشاه آشور ابراز وفاداری کرد و برای اثبات وفاداری خود پسر ارشدش آریوکا را بعنوان گروگان به آشور فرستاد.

آخرین پادشاه سلسله ایلام نو 

آخرین پادشاه سلسله ایلام نو که  هومبان _ هالتاش _ سوم نام داشت تصیم به جنگ با پادشاه آشور گرفت ولی شکست خورد و مجبور به فرار شد، ابتدا با خانواده و خدم و حشم خود به شهر مادکتو (دره شهر کنونی) گریخت، از آنجا که این شهر را ناامن دید به کوه سلتری که یک کوه غیر قابل دسترسی بود، گریخت، در آنجا بار و بنه خود را به این امید که دوباره اوضاع آرام گرفته و مجددا میتواند دولت ایلام را زنده نگه دارد، مخفی و خود به سرزمین الیپی در شمال ایلام باستان، گریخت، در آنجا شناسایی و دستگیر گردید و تحویل سپاه آشوربانی پال شد و به قتل رسید.
به این ترتیب خانواده و هر آنچه که وی از دربار پادشاهان شوش برداشته بود در کوه سلتری به فراموشی رفتند. تا اینکه در سال ۱۳۶۷ این اشیاء توسط شخصی بنام عزیز گاوکش کشف شدند. ادامه دارد لطفا با صبوری ما را همراهی فرمائید.

حسین صفری پژوهشگر تاریخ باستان


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=3164

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود