سالک زخم ابدی؛ این بیماری پوستی را بهتر بشناسیم

تاریخ انتشار : 5 اردیبهشت 1401, 13:25
سالک يک بيماري پوستي (مزمن، بدون درد وتب) مشترك بين انسان و تعدادي از حيوانات از جمله جوندگان و سگ مي باشد كه توسط پشه خاكي به هنگام تغذيه از خون بيمار به اين انگل آلوده مي شود، و بعد از گذشت يك هفته از طريق نيش زدن قادر به انتقال بيماري به فرد سالم است.

 علائم بيماري:

بيماري سالك بسته به محل هاي گزش پشه بصورت يك زخم يا زخم هاي متعدد در نقاط باز بدن مانند صورت، بيني، گوش، دست و پا ايجاد مي شود كه ابتدا بصورت يك برآمدگي قرمز رنگ بوده، سپس به گره سفت و كبود رنگي تبديل مي شود و در صورت عدم درمان مناسب زخمي شده و با بهبود هر زخم يك جوشگاه فرو رفته و پايدار بوجود مي آيد كه به زيبايي فرد لطمه مي زند. اضافه شدن عفونت هاي ثانويه ممكن است  زخم سالك را به فرم هاي عفوني ديگر تبديل نمايد.

عامل بيماري:

عامل بيماري انگل تك ياخته اي است به نام ليشمانيا كه در زخم هاي پوستي ناشي از اين بيماري در انسان،  جوندگان،  و سگ مبتلا به سالك وجود دارد. هنگام خونخواري پشه خاكي از زخم هاي سالك، انگل به داخل بدن پشه خاكي وارد شده و با نيش اين پشه آلوده، به انسان سالم منتقل مي گردد.

مخزن بيماري:

مخزن بيماري در سالك نوع شهري، انسان است، سگ وخانواده سگ سانان (شغال و روباه) بطور اتفاقي به اين بيماري مبتلا مي گردند. در سالك نوع مرطوب يا روستايي، منبع بيماري جوندگان وحشي نظير موش هاي صحرايي مي باشند.

ناقل بيماری:

ناقل بيماري سالك، پشه ريزي به نام پشه خاكي است، كه اندازه آن حدود 3-2 ميلي متر بوده و در موقع نشستن بالهاي خود را به شكل عدد  هفت نگه مي دارد وبصورت جهشي پرواز مي كند.

پشه خاكي ماده،  از خون انسان و ساير پستانداران آلوده و يا از زخم افراد مبتلا به سالك تغذيه نموده و پس از مدتي مي تواند آلودگي را به انسان حساس منتقل نمايد

محل زندگي پشه خاكي:

در طول روز در پناهگاه هاي گرم،  تاريك و مرطوب، شكاف هاي عميق ديوارها،  اماكن متروكه مخروبه، اصطبلها، اطراف توده هاي زباله، كود هاي حيواني، لانه جوندگان، پشت اشياء ثابت منزل مانند كمد و قاب عكس استراحت نموده و در ساعات اوليه شب شروع به فعاليت خونخواري و تغذيه مي نمايد.

روش هاي پيشگيري و مبارزه با بيماري:

1) جمع آوري و دفع مستمر و صحيح بهداشتي زباله (استفاده از سطل زباله درب دار) و فضولات حيواني و جلوگيري از انباشته شدن آنها

2) اجتناب از رفتن به مناطق آلوده به پشه خاكي يا جنگل هاي انبوه بخصوص پس از غروب آفتاب

3) محافظت بدن از نيش پشه خاكي پس از غروب آفتاب از طريق نصب توري جهت در وپنجره ها، استفاده از پشه بند هاي اغشته به سم،  استفاده از پماد ها و مواد دور كننده حشرات به هنگام كار و خواب

4) مبارزه با جوندگان و معدوم ساختن سگ هاي ولگرد

5) بهسازي و ترميم شكافها و حفره هاي موجود در ديوار ها و مناطق مسكوني انسان و دام.

6) تخريب و تسطيح اماكن مخروبه و همچنین جمع آوری و حمل نخاله های ساختمانی در محلی خارج از محل  سکونت

7) شستشو، پانسمان و پوشاندن زخم سالك و درمان آن


گردآوری توسط سجاد ابراهیمی کارشناس مبارزه با بیماریهای واگیر و غیر واگیر


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=3134

نظرات :

 1. User Avatar
  کادر درمان  ـ  در تاریخ : 7 اردیبهشت 1401 02:05
  عالی و سپاس.... در همه موضوعات مطلب بزنید
  1. User Avatar
   admin  ـ  در تاریخ : 7 اردیبهشت 1401 02:07
   انشالله به همکاران نویسنده حتما خواهیم گفت
  2. User Avatar
   khodaei  ـ  در تاریخ : 7 اردیبهشت 1401 08:25
   با سلام تشکر از حسن توجه شما ، سعی میکنم در حد توان مطالب بیشتری بارگذاری کنیم در این زمینه

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود