امروز: سه شنبه، 7 تیر 1401
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اقتصادی » نبود صنایع تبدیلی، مهمترین عامل رکود اقتصاد کشاورزی در پلدختر

نبود صنایع تبدیلی

نبود صنایع تبدیلی، مهمترین عامل رکود اقتصاد کشاورزی در پلدختر

کد خبر: 3131
  • 10
نبود صنایع تبدیلی، مهمترین عامل رکود اقتصاد کشاورزی در پلدختر
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز در حالی فصل زراعی امسال را در پلدختر شروع کرده ایم که کشاورزی شهرستان با بحران های مختلفی مواجه بوده و از زوایای مختلف به  چالش کشیده شده است. 

شاید کاهش نزولات آسمانی نسبت به سایر موارد، قسمت پر رنگ ونگارتری در میان ِ قصه ی پر فراز و نشیب رکود کشاورزی، به نظر برسد، اما واقعیت این است که دلایل دیگری نیز وجود داشته که در کاهش بهره‌وری اقتصادی نقش موثرتری دارند و از جمله مهمترین آنها نبود صنایع تبدیلی و همچنین کشاورزی به روش سنتی می باشد.

پیش از سیل فروردین ماه ۹۸ نیز زیرساخت های کشاورزی صنعتی در شهرستان پلدختر نمودی نداشته و اصولاً  به صورت سنتی در جریان بود  و کشاورزان در زمان برداشت محصولات کشاورزی همواره با مشکل افت قیمت تولیدات، بالاخص در دسته جالیزی مواجه بوده اند اما همین اندک تجهیزات و ادوات کشاورزی پس از سیل در برخی نقاط شهرستان کاملا از بین رفت، مناطقی که تا پیش از سیل حتی  قلب رسته ی کشاورزی محسوب می شدند و حالا با گذشت سه سال، از آن بلای خانه برافکن، میزان فعالیت در آنها عملاً  از ۱۰۰به کمتر از ۱۰رسیده است.

از سیل و مناطق سیل زده هم بگذریم، با درد  دشت های وسیع واشیان و جایدر و یا میانکوه هایی که رنگ سیلاب به چشم ندیده اند چه کنیم ، آبیاری مکانیزه  و کشاورزی مدرنیته، سالهاست در حد حرف باقی مانده و به حقیقت پیوستنش رویایی به نظر می رسد.

امروز آنچه ما را به رکود رسانده، نبود سردخانه، صنایع تبدیلی، بسته بندی و تجهیزات کشاورزی مدرن بوده که خشکسالی نیز بر تلخی این داستان افزوده و شاهد صحنه ی دلخراش شخم زدن زمین های زراعی هستیم.

بر اساس اعلام نماینده بنیاد برکت در شهرستان پلدختر از سال ۹۷ تا کنون حدود ۳۲ روستای شهرستان پلدختر تسهیلات بانکی دریافت کرده که درمیان پرداختی ها رسته ی کشاورزی نیز به چشم می خورد، اما با وجود تسهیلات پرداختی عملاً رشد اقتصادی ملموس نداشته و تغییری در میزان تولید و توزیع، چندان احساس نمی شود که نشان دهنده ی لزوم  پیگیری و تلاش بیشتر در بحث نظارت و کارشناسی می باشد.

با توجه به استعداد ذاتی منطقه، ظرفیت بهره برداری از صنایع تبدیلی و کشاورزی صنعتی را دارد و طبیعتاً بیشترین تسهیلات بایستی در این راستا مورد استفاده قرار بگیرد. 

همچنان که در دسته ی کشاورزی و در طی سالهای اخیر، از شروع فعالیت بنیاد برکت در شهرستان پلدختر تاکنون، تنها گلخانه موجود توانسته است با دریافت تسهیلات کمکی، ارتقاء یافته و رونق بیشتری بگیرد.

 شاید در نگاه اول انجیر سیاه و مرکبات برای دریافت صنایع تبدیلی در  ارجعیت باشند،اما واقعیت امر این است که ما در زمینه ی سبزیجات، سیفی جات و تولید گیاهان دارویی نیز میتوانیم حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشیم.

مسئولان متولی بایستی هوشیار بوده، برای پلدختر دیگر فرصت آزمون خطایی باقی نمانده و نفس به شماره افتاده ی کشاورزی را باید با تزریق تسهیلات و طرح های کارشناسی شده و پایدار احیا کرده و از آنچه از سوی بنیاد برکت وعده داده شده نهایت استفاده را باید برد.

متاسفانه سالهاست در جلسات متعدد داخل شهرستانی و در زمان حضور مقامات عالی رتبه کشوری در سطح شهرستان، بر ایجاد صنایع تبدیلی، بهروری اقتصادی کشاورزی و امکان ایجاد  صنعت تبدیلی برای محصولات کشاورزی و باغداری تاکید می شود، اما اینکه این  مصوبات تاکیدی کی به مرحله ی عمل رسیده و بستر کاغذ را رها خواهد ساخت، بر کسی معلوم نبوده ، هر چند که در همین برنامه و مصوبات کاغذی نیز تنها به برخی از توان ذاتی پلدختر اشاره می شود اما همین بخش ها نیز تا اجرایی شدن فاصله بسیار دارد.

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید