امروز: دوشنبه، 29 اسفند 1401
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » مدیرکل غله لرستان خبر داد: پیش‌بینی خرید ۵ هزار و ۵۰۰ تُن گندم از مزارع پلدختر

مدیرکل غله لرستان خبر داد؛

مدیرکل غله لرستان خبر داد: پیش‌بینی خرید ۵ هزار و ۵۰۰ تُن گندم از مزارع پلدختر

کد خبر: 3115
  • 5
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز صبح امروز سه‌شنبه سی ام فروردین ماه جاری حجت الله بیرانوند در جلسه ستاد برداشت پلدختر با اشاره به پیش بینی خرید ۵ هزار و ۵۰۰ تن گندم از سطح مزارع شهرستان پلدختر، اظهار داشت: تلاش می‌شود پرداخت امسال به کشاورزان بصورت آنی و در همان روز انجام شود.

وی با اشاره به اینکه وظیفه ستاد برداشت تسهیل شرایط برای کشاورزان جهت تحویل محصولات زراعی است، افزود: در سال گذشته ۷ هزار و ۴۴ تن گندم و ۱۸۸ تن گلزا در مجموع از شهرستان پلدختر خریداری شد.

پیش بینی خریداری ۲۰۰ هزار تن گندم در استان

مدیرکل غله لرستان با اشاره به اینکه در سال گذشته در مجموع ۱۲۳ هزار تن گندم از کشاورزان دریافت شده، عنوان کرد: این در حالیست که میزان گندم خریداری در سال ۹۵، حدود ۵۱۰ هزار تن بوده و پیش بینی شده امسال در حدود ۲۰۰ هزار تن باشد.

وی با اشاره به اینکه قیمت گندم و گلزا در سال گذشته به ترتیب ۵ و ۱۱ هزار تومان بوده، گفت: انتظار می رود امسال با وجود قیمت گذاری مناسب برای گندم و گلزا به ترتیب ۱۱ هزار و ۱۵.۵۰۰ تومان از کشاورزان بخوبی حمایت شود.

بیرانوند با اشاره به وجود شرایط آب و هوای نامساعد و خشکسالی، عنوان کرد: سطح تولید ما نسبت به سال ۹۵ به یک چهارم کاهش یافته چرا که اراضی تحت کشت ما اکثریت دیم می باشد.

مدیرکل غله لرستان با اشاره به اینکه میانگین اُفت برای کشاورزان پلدختری از نظر مرکز استان بیشتر از ۲ درصد نشده، یادآور شد: خرید تضمینی بعنوان یک پروژه ملی و کلان در سطح کشور مطرح بوده که از دی ماه سال گذشته شروع و تا پایان مهرماه سال جاری ادامه خواهد یافت.

لزوم دپوی گندم ها در مکان های سرپوشیده

وی با اشاره به اینکه نیازمند یک مکان سرپوشیده برای دپو گندم هستیم، اضافه کرد: این مکان بایستی دارای باسکول کالیبره و دارای گواهینامه از استاندارد، جهت پیشگیری از اجحاف در حق کشاورزان و امکانات آزمایشگاهی برای تعیین میزان افت زنی، مسئول آزمایشگاه دارای گواهینامه، کاربر سیستم برای کار ثبت اطلاعات سامانه ای، دو نفر بعنوان عوامل ذی حسابی و تشخیص برای نظارت بر بحث مالی خرید که از  سازمان جهاد کشاورزی انتخاب شده باشد.

بیرانوند با تاکید بر لزوم نصب بنر برای آگاهی بخشی به کشاورزان در مرکز خرید، بیان کرد: ساعت کار مرکز و مشخصات آن بایستی در آن ذکر شده و جدول پاکی برای آگاهی از میزان افت زده شده نیز بایستی در محل نصب شود.

مدیرکل غله لرستان، با اشاره به کشاورزان بایستی بتوانند محصول خود را در کوتاهترین زمان به فروش برسانند، خاطرنشان کرد: امسال ۳ مرکز خرید در شهرستان پلدختر دایر خواهد شد و انتظار می رود با فراهم نمودن امکانات رفاهی و خدماتی مناسب در این مراکز، کشاورزان مورد احترام قرار گیرند.

بیرانوند با اشاره به اینکه سیلوها اولویت اول برای مرکز نگهداری گندم بوده، اظهار داشت: مراکز موقت ما قادر به نگهداری گندم بیش از یک ماه نبوده و بایستی به مکان مناسب با هزینه منتقل شوند.

سیلوی پلدختر ظرفیت ۱۰ هزار تن گندم را دارد

وی با اشاره به اینکه پلدختر ظرفیت ۱۰ هزار تنی سیلو را دارد، افزود: برای پلدختر با وجود ۵ هزار تن گندم همین یک سیلو نیز کفایت خواهد کرد.

بیرانوند در پایان با اشاره به لزوم نظارت بر استاندارد بودن کمباین ها، گفت: برخی کمباین ها باعث شکست و یا خاک آلوده شدن محصول شده و در  سال گذشته نیز ما در معمولان مشکل  کمبود کمباین داشتیم.

دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید