قارچ های وحشی، لذیذهای کُشنده/ مسمومیت کشنده با قارچ های خودرو در فصل بهار

تاریخ انتشار : 29 فروردین 1401, 14:01
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز ،هر ساله با شروع فصل بهار ، در مناطقی مثل شهرستان پلدختر و  استان لرستان که ظرفیت بالایی برای رویش گیاهان خودرو و وحشی دارند ، عموم مردم ،دنبال تهیه اینگونه  نباتات خودرو از سطح کوهستان و دشت ها هستند .

قارچ وحشی  یا خودرو ، یکی از مواردی است که بیشتر از گیاهان بهاره مورد پسند افراد بوده و برای پیدا کردن آن در آغاز بهار ، به جستجو می روند ، اما غافل از اینکه ،گاهی وقتها لذت خوردن  این قارچ ها به دردی مهلک منتهی می شود ، و ما هر ساله در سطح شهرستان، استان و کشور  با آمار بالایی از مسمومیت قارچ مواجه هستیم.

قارچ های وحشی را بیشتر بشناسیم

قارچ یکی از انواع خوراکی هایست که به خودی خود در برخی افراد باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شود ، اما نوع وحشی آن خطری فراتر از حساسیت داشته و گاهی وقتها منجر به فوت اشخاص می شود.

نکته ای که ممکن است ما را در مصرف قارچ های خودرو دچار اشتباه  نماید ، این است که حیوانات و پرندگان بعد از مصرف آن دچار مشکل نشده اند ،  و ماهم بر همین اساس می توانیم مصرف کنیم ، ولی متأسفانه  این فرضیه مبنای علمی نداشته و پذیرش آن  بارها موجب به مخاطره افتادن جان انسان ها شده است.

لرستان در میان استان های با سابقه بالای مسمومیت قارچی 

مطابق آخرین آمار، استان  لرستان در سال ۱۴۰۰در بین  استان  های برتر کشور در زمینه مسمومیت با قارچ سمی قرار دارد ، و برای چهارمین بار در بین سالهای ۹۶تا ۱۴۰۰ این عنوان برتری برای لرستان تکرار شده است.

داشتن علم گیاه شناسی تنها راه تشخیص مطمئن برای قارچ های سمی 

بر اساس مطالعات انجام شده و به گفته پزشکان ، تشخیص قارچ از روی کلاهک بسیار مشکل بوده و اینکه قارچ های دکمه ای روییده در طبیعت نیز عموما سالم نبوده و آنچه در مصرف قارچ های سمی حایز اهمیت می باشد،  این است که سموم موجود در قارچ نسبت به گرما مقاوم و با پختن ، کباب و یا سرخ کردن از بین نخواهند رفت.

توجه داشته باشید ، قارچ هایی که در کنار تنه درختان به ویژه  درختان خشک شده می رویند  سمی بوده و برای تشخیص قارچ ، داشتن علم گیاه شناسی مورد نیاز بوده  و با دانش  بومی و محلی در مورد قارچ سمی، نمیتوان قدرت  تشخیص مطمئن داشت.

علائم مسمومیت با قارچ را بشناسیم

 اما اگر به هر دلیلی  از قارچ های خودرو استفاده کردیم باید متوجه باشیم ، در صورت بروز علایم و نشانه های گوارشی  مانند تهوع، استفراغ و اسهال بعد از گذشت حدودا  ۴ الی ۶۷ساعت( یعنی چیزی حدود  دور روز و نصفی ) هرچه سریعتر به مرکز درمانی تخصصی مسمومیت ها مراجعه کنیم.


بر اساس نظر پزشکان متخصص ،در   مواردی که علائم گوارشی با فاصله بیش از یک ساعت از مصرف قارچ خودرو نمایان می شود باید بدانید که  این دسته از قارچ ها سمیت به مراتب بیشتری داشته  و همین دسته   مطابق آمار رسمی در سال های گذشته منجر به نارسایی حاد کبدی و مرگ تعدادی از هموطنانمان شده اند.

راه درمان مسمومیت با قارچ های وحشی

 انتقال سریع فرد  مسموم به مرکز درمانی تخصصی مسمومیت ها موجب افزایش احتمال درمان موفقیت آمیز بوده و هرگونه تاخیر سبب افزایش امکان شکست درمان و حتی مرگ فرد  می شود.


بر همین اساس توصیه می شود با مشاهده علایم و نشانه های بالینی اولیه به ویژه در فردی با سابقه مصرف خوراکی قارچ خودرو پس از گذشت مدت زمان ، از هرگونه خود درمانی و درمان علامتی پرهیز نموده و بیمار را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل کنید.لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=3114

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود