امروز: پنج شنبه، 3 فروردین 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اقتصادی » سایه سیل بر دوش کشاورزان، کشاورزی پلدختر در محاصره مشکلات پساسیلی

سایه سیل بر دوش کشاورزان

سایه سیل بر دوش کشاورزان، کشاورزی پلدختر در محاصره مشکلات پساسیلی

کد خبر: 3095
 • 30
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، علی رغم گذشت بیش از سه سال از سیل فروردین ماه ۹۸ اما زخم های کاری پساسیل هنوز برچهره ی شهرستان پلدختر کاملاً نمایان و هویداست.

با چرخی در کوچه و خیابان های شهر و یا گذر بر روستاهای شهرستان پلدختر، هنوز هم بخشی از آورده های سیل را در برخی نقاط شهر میتوان مشاهده کرد. همچنین با کمی تامل متوجه نواقص زیرساختی در قسمت های مختلف چون جاده، جدول کشی ، لوله کشی فاضلاب و سایر  امکانات رفاهی لازمه زندگی در شهر یا روستا خواهید شد.

اما در این میان آنچه از همه مهم تر بوده اینست که هنوز سایه ی سیل بر گرده ی کار و کاسبی و بالاخص کشاورزی شهرستان سنگینی می کند و حالا با وجود کاهش نزولات آسمانی، کمر صنعت کشاورزی که عمده ی راه امرار معاش خانواده های ساکن بوده، بیش از پیش خم شده است.


کشاورزی پلدختر در حالی سال جاری خود را آغاز کرده که در برخی نواحی همچون روستای چم مهر و دشتهای بزرگ جایدر و واشیان که دیر زمانی به نوعی قطب کشاورزی محسوب می شدند، کشاورزان مجبور به شخم زدن کشت زراعی خود یا رها کردن گاو و گوسفند در داخل آن شده اند.

نداشتن منابع آبی قابل دسترسی اکنون گریبان گیر کشاورزی و کشاورزان پلدختری شده و کمبود پمپاژ، ادوات و لوله های آبرسانی بیش از کم آب شدن کشکان و خشکیدن دیگر ذخایر آب در رو به زوال رفتن کشاورزی منطقه اثر گذار بوده است.

بسیاری از کشاورزان منطقه خسارات وارده به امکانات و تجهیزات کشاورزی را دریافت نکرده و بدون ادوات ادامه کار برایشان غیر ممکن می باشد، تا جایی که به اجبار اقدام به شخم زدن کشت خود پس از چند ماه زحمت و مشقت شده و متاسفانه هیچ مسئولی نیز، پاسخ گو و  پیگیر مشکلات پیش آمده نیست.

امیدواریم مدیران متولی به خود آمده و کشاورزی را دریابند که در غیر اینصورت با این حساب باید شاهد مهاجرت بیشتر به خارج از استان باشیم و مسئولان خود را برای برچیده شدن بساط کشاورزی که تنها سفره ی امرا معاش بسیاری از خانواده های پلدختری بوده، باشند.

تبلیغ

نظرات

 1. User Avatar
  • Delshekasteh
  • در تاریخ : 23 فروردین 1401 02:24
  درست رسالت رسانه ها آگاه سازی و انتقال مشکلات و موانع به گوش مسئولین جهت رفع می‌باشد ،اما وقتی هرروز و هرساعت مثلا در مورد یه مشکل مثلاً زمینهای کشاورزی پساسیل بیش از ۱۰۰ بار مطلب زدین و بی فایده و کسی هه زحمت نداد بخودش که هه نگاهش هم بکنه دیگه اون مشکل در اذهان لوس نیشه و قابلبت مطالبه گری رو‌از دست میده..
  1. User Avatar
   • khodaei
   • در تاریخ : 29 فروردین 1401 23:54
   با سلام ؛ همینطور که فرمودید رسالت ما مطالبه گری بوده و تکرار مطالبه تا به سرانجام رسیدن آن امری طبیعی از سوی هر رسانه می باشد . با احترام نسبت به دیدگاه شما ، با نظر شما موافق نیستیم، چرا که اگر چه برخی از مطالبات به حق مردم با وجود بازگو شدن از زبان رسانه به نتیجه نرسیده اما با توکل بر خداوند منان نتیجه بسیاری از مطالبات مردمی در طی سالهای فعالیت محقق شده و هدف ما مرتفع شدن مشکلات مردم می باشد

نظر شما

 • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید