امروز: چهارشنبه، 12 مهر 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اقتصادی » لرستان در جمع صدرنشینان نرخ بیکاری در کشور، افزایش ۲ درصدی بیکاری در استان

لرستان و بازهم بیکاری!

لرستان در جمع صدرنشینان نرخ بیکاری در کشور، افزایش ۲ درصدی بیکاری در استان

کد خبر: 3089
  • 5
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در خصوص طرح آمارگیری نیروی کار، بررسی وضعیت نرخ بیکاری استان‌های کشور در زمستان سال ۱۴۰۰ بیانگر این است که استان لرستان با ۱۴.۵ درصد بیکار چهارمین استان در بین استان‌های کشور بود. این نرخ در مدت مشابه سال قبل ۱۲.۵ درصد بود.
 
چکیده نتايج طرح آمارگيري نیروی کار در سال ۱۴۰۰:

 بررسي نرخ بيكاري افراد ١٥ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه ٩,٤ درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيكار)، بيكار بوده‌اند. بررسي روند ش نرخ بيكاري حاكي از آن است كه اين شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١٣٩٩)، ٠.٣ درصد کاهش یافته است.

 در زمستان ١٤٠٠، به ميزان ٤٠,٤ درصد جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر از نظر اقتصادي فعال بوده‌اند، يعني در گروه شاغلان يا بيكاران قرار گرفته‌اند. بررسي تغييرات نرخ مشاركت اقتصادي حاكي از آن است كه اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١٣٩٩) ٠.٥ درصد کاهش يافته است.

 جمعيت شاغلين ١٥ ساله و بيشتر در اين فصل ٢٣ ميليون و ١٧٤ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٩ هزار نفر افزایش داشته است. بررسي اشتغال در بخش‌هاي عمده اقتصادي نشان مي‌دهد كه در زمستان ١٤٠٠، بخش خدمات با ٥١,٩ درصد بيش­‌ترين سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدي بخش‌هاي صنعت با ٣٣.٦ درصد و كشاورزي با ١٤.٥ درصد قرار دارند.

 نرخ بيكاري جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاكي از آن است كه ٢٣,١ درصد از فعالان اين گروه سني در زمستان ١٤٠٠ بيكار بوده‌اند. بررسي تغييرات فصلي نرخ بيكاري اين افراد نشان مي‌دهد، اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١٣٩٩) ٠.٥ درصد کاهش يافته است.

 بررسي نرخ بيكاري گروه سني ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد كه در زمستان ١٤٠٠، ١٦,٦ درصد از جمعيت فعال اين گروه سني بيكار بوده‌اند. این در حالی است که تغييرات فصلي نرخ بيكاري این افراد نشان مي‌دهد اين نرخ نسبت به زمستان ١٣٩٩، به ميزان ٠.٢ درصد کاهش يافته است.

 بررسي سهم جمعيت داراي اشتغال ناقص جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه در زمستان ١٤٠٠، ١٠,٧ درصد جمعيت شاغل،‌ به دلايل اقتصادي (فصل غيركاري، ركود كاري، پيدا نكردن كار با ساعت بيش‌تر و…) كم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته كار كرده و آماده براي انجام كار اضافي بوده‌اند. اين در حالي است كه ٣٦.٧درصد از شاغلين ١٥ ساله و بيش‌تر، بیش از ٤٩ ساعت در هفته كار كرده‌اند.

گفتنی است اطلاعات نتايج طرح مذكور به ­صورت تفصيلي به­ زودي در درگاه ملي آمار به نشاني www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود/ مرکز آمار ایران
.
دسته بندی: اخبار / اخبار اقتصادی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید