علت نامگذاری پُل تاریخی دُختَر/ قسمت دوم

تاریخ انتشار : 20 دی 1400, 20:46
موافق روایات عامه پل دُختر همانطور که ذکر شد توسط شاهپور دوم ساسانی (۳۱۰_۳۷۹ م) ساخته شده است. شاهپور دوم ملقب به شاهپور ذوالاکتاف در جنگ با رومیها شکست خورد و مجبور شد برای عقد قرار داد صلح به سرزمین روم برود. شاهپور مردی بسیار عاقل و زیرک بود و میدانست که چنانچه با لباس شاهانه به روم برود او را اسیر می کنند، لذا در ظاهر خود را مثل سربازان و فرماندهان کرد. جاسوسان این خبر را به امپراتور روم رساندند. 

امپراتور روم فورا دستور داد که در گلوگاه مرز ایران و روم که چشمه ایی بزرگ قرار داشت، آب چشمه را با احداث یک کانال در مسیر دلخواه هدایت کنند. وضعیت این کانال طوری بود که هر کس قصد عبور و مرور از این ناحیه را داشت مجبور می شد  خود را به آب بزند. امپراتور روم به مرزبانان خود گفته بود که ایرانیها برای آب تقدس خاصی قایل اند، بویژه شاهپور که شاهزاده ایی است و سخت به آئین زرتشتی متعصب است، لذا جانب احتیاط را مرعی نموده و هر کدام که با حساسیت خاصی خود را به آب زد همان شخص شاهپور است و فورا او را دستگیر نمایند. 

همانطوریکه امپراتور روم پیش بینی کرده بود شاهزاده ایران خود را به آب نزد ولی مابقی هئیت همراه خود را به آب زدند در اینجا ماهیت شاهزاده ایران برملا شد و رومی ها فورا او را دستگیر نمودند. امپراتور روم فورا دستور داد که او را در چرم دوختند تا بتدریج جان دهد.

شاهپور در درون چرم نذر کرد که چنانچه از این مخمصه رهایی یابد اقدامات رفاهی زیادی را در ایران انجام دهد. زیرا اسارت خود را نتیجه کم لطفی به مردم ایران و نفرین انها میدانست، حسب بر قضا دختر امپراتور روم عاشق و شیفته هیکل رعنای شاهپور می شود( مورخان اورده اند که شاهپور هیکل رعنایی داشته، از اینرو او را شاهپور دوالاکتاف یعنی چهار شانه گفته اند).

دختر امپراتور روم چندین بار مخفیانه با شاهپور ملاقات می کند و از شاهپور خواسته بود که اگر شبانه تو را آزاد کنم و نجات دهم و به ایران برگردانم آیا حاضری با من ازدواج نمایی و من  را شاهزاده ایران نمایی؟ شاهپور این پیشنهاد را می پذیرد و دختر امپراتور روم هم شاهپور را شبانه با همان چرم  به همراه هیتی به ایران فراری میدهد. بعد از ورود به ایران شاهپور را با همان چرم داخل شیر انداختند، تا اینکه چرم کاملا نرم شد، او را از داخل چرم بیرون می آورند و تا مدت زیادی غذاهای مقوی و مایعات گرم به او خورانیدند، تا اینکه وضعیت جسمی او کاملا بهبود یافت. شاهپور بعد از مدتی دختر را فرا خواند و با او ازدواج کرد. 

شاهپور از ظرافت و لطافت بدن دختر منقلب و متعجب می شود. رمز و راز این ظرافت و لطافت را از دختر می پرسد و دختر در جواب می گوید که؛ غذای من همیشه  شیر و جگر آهو و غذاهای کمیاب آنروز را نام میبرد. شاهپور با تعجب از دختر می پرسد "تو که پدرت این همه رفاه و آسایش برایت تدارک دیده و به خیانت کردی چطور می خواهی فردا به من خیانت نکنی؟ " لذا شاهپور دستور میدهد که گیسوان دختر را به دم اسب سرکشی ببندند و اسب را رها کنند. به همین خاطر پل ها و قلعه هایی که بعدا در ایران ساخت همگی بنام دختر ثبت شده اند.

تا اینجا تلخیصی بود از نقل قول های پاسداران فرهنگ منطقه پلدختر( مرحوم حاج شیخ علی زیوداری_ مرحوم حاج احمد نادری_ مرحوم احمد رفیعی_ مرحوم  حاج علی آقا بابایی و ....) 

انعکاسی از این خبر در لابه لای منابع تاریخ ساسانیان آمده است که در خور توجه هستند. آرتور امانوئل کریستن سن در صفحه ۳۰۹ کتاب ایران در زمان ساسانیان اورده است؛ در زمان شاهپور اول یا دوم را مشخص نکرده است که، سپاه ایران موفق به تصرف شهر حیره نشد و مدت چند روزی سپاه ایران همچنان در پشت دیوارهای مستحکم این شهر که جزء امپراتوری روم بود جولان میداد و مشغول تاخت و تاز بود، تا اینکه اتفاق عجیبی روی داد و آن اتفاق این بود که دختر حاکم شهر حیره عاشق شاه ایران یعنی شاهپور می شود و دروازه شهر را به روی او باز می کند. شاه ایران هم در ازای اینکار راضی می شود که با او ازدواج نماید.

شب که به حجله میرود عروس در بستر خود ناله بسیار میکند. شاهپور صبح روز بعد علت را جویا می شود و خدمه می بینند که یک سنگ موردی زیر رختخواب عروس یافت شده است، که همین امر باعث رنج و عذاب او بوده، شاه ایران از این احساس لطیف، متعجب شده و می پرسد که پدرت به تو چه غذاهایی داده که اینقدر نازک و حساس و شکننده ایی؟ دختر هم نام غذاهای کمیاب آن دوره را نام می برد. شاهپور هم می گوید نسبت به کسی که در تربیت تو این قدر رنج کشیده و تو را با این ناز و نعمت پرورش داده و رهین محبت خویش ساخته، عجب پاداش دادی ، از ان ترسم که از تو به من همان رسد که به پدرت رسیده، لذا امر کرد که گیسوان دختر را به دم اسب سرکشی بستند و اسب را در صحرایی پر از خار بدوانند تا هلاک شود.(ادامه دارد، لطفا با صبوری ما را همراهی فرمائید)


 حسین صفری پژوهشگر تاریخ باستان


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=3006

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود