بانک‌ها استمهال وام‌ها‌ی سیل‌زدگان پلدختری را اجرا نکردند/ اموال مردم مسدود شد

تاریخ انتشار : 7 دی 1400, 20:06
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، خسارت پنج هزار میلیارد تومانی سیل 98 به زیر ساخت‌های شهرستان پلدختر و تخریب و خسارت به هشت هزار و 724 واحد مسکونی شهری، روستایی و تجاری سبب شد، دولت برای بازسازی این واحدها علاوه بر کمک‌های بلاعوض تسهیلات 45 و50 میلیون تومانی در اختیار سیل‌زدگان پلدختری قرار دهد که قرار بود تنفس لازم برای این تسهیلات به سیل‌زدگان داده شود تا بتوانند این مبلغ را بازپرداخت کنند. ولی بانک‌ها سیل‌زدگان را در فشار شدید قرار داده تا کسانی که هنوز زندگیشان به روال عادی برنگشته است تسهیلات را بازپرداخت کنند. سیل ‌زدگان پلدختری نیز با توجه به تورم و مشکلات اقتصادی توان باز پرداخت این وامها را ندارند.

در سفر 19 آذرماه رئیس جمهور و وزرا به استان لرستان یکی از مطالبات مردم شهرستان پلدختر از دولت «بخشوده شدن و یا امهال تسهیلات و وام‌هایی بود که سیل‌زدگان پلدختری برای ساخت و بازسازی واحدهای مسکونی و یا تجاری خود دریافت کردند» چون سیل زدگان پلدختری به دلیل خشکسالی، تورم و شرایط اقتصادی روز توان بازپرداخت این وامها را ندارند.

دستور رئیس جمهور برای امهال وام‌ها

خواسته به حق و مطالبه مردم سیل‌زده شهرستان پلدختر و معمولان در سفر وزیر ارشاد به عنوان نماینده معین دولت به شهرستان توسط مردم و مسئولان مطرح و مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای اداری استان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، استمهال وام‌ها را به عنوان یکی از مطالبات مردم پلدختر عنوان کرد و گفت: مردم پلدختر در سیل آسیب دیدند و حال مهلت بازپرداخت‌ وام‌ها رسیده و انتظار داریم که برای دو سال استمهال شود تا بتوانند فعالیت‌های خود را از سر بگیرند.


پیرو صحبت‌های وزیر ارشاد، آیت الله رئیسی رئیس جمهور در جلسه شورای اداری اظهارداشت: مسئله استمهال وام‌هایی که سیل‌زدگان پیدا کردند و اکنون هم مشکل دارند و نمی‌توانند پرداخت کنند به نظرم خواسته به حقی است. این بندگان خدا دچار مشکل شدند و اکنون هم زندگیشان راه نیفتاده است، ما بگوییم سر وقت پرداخت کنند این فشاری به مردم است، ما باید مشکل مردم را حل کنیم.

وی با بیان اینکه استمهال وام‌ها حرف حقی است افزود: به افرادی که توان بازپرداخت وام خود را ندارند، مهلت داده شود.

بعد از 17 روز از سفر رئیس جمهور و هئیت دولت به استان لرستان و دستور برای امهال وام‌های سیل‌زدگان برخی بانک‌های پلدختر سیل‌زدگان را تحت فشار قرار داده و اموال و حساب‌های آنها را مسدود کردند.

بانک‌ها سیل‌زدگان را تهدید کردند

با توجه به موافقت رئیس جمهور با امهال وام‌های سیل زدگان، بانک‌ها ادعا می‌کنند هنوز بخشنامه‌ای برای بانک‌های پلدختر ارسال نشده و بانک‌ها هم در حال ارسال اخطاریه و پیامک‌هایی مبنی بر یادآوری اقساط معوق، مسدود کردن و ضبط دارایی‌های سیل‌زدگان هستند تا سیل زدگان پلدختری زمستان 1400 را با دغدغه و نگرانی آغاز کنند.

یکی از بانک‌های پلدختر بعد از دستور رئیس جمهور مبنی بر امهال وام‌ها طی روزهای گذشته اقدام به پخش اخطاریه‌ای تهدید آمیز با عنوان آخرین اخطار پیش از اقدامات قانونی بانک خطاب به سیل‌زدگانی که اقساط معوق دارند، کرده است.

سامان طاهری یکی از سیل‌زدگان پلدختری گفت: بر خلاف دستور رئیس جمهور مبنی بر امهال وام‌های سیل‌زدگان پلدختر طی روزهای گذشته تمام حساب‌های بانکی و دارایی من به سبب معوقات بانکی مسدود شده است.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات داده شده به من در یکی از بانک‌های ‌پلدختر است که رئیس این بانک می‌گوید هنوز هیچ ابلاغی برای امهال وام‌ها برای این بانک ارسال نشده است، افزود: تمام خطوط تلفن، حساب‌های بانکی و تمام دارایی پنج روز است که توسط بانک مسکن مسدود شده چون توان بازپرداخت بدهی خود را ندارم.

نگرانی‌های سیل ‌زدگان

طاهری عنوان کرد: بیش از 500 میلیون تومان در سیل 98 خسارت به واحد تجاری‌ام وارد شده و منزلم نیز تخریب شده است که با وجود کمک‌های دولت هنوز زندگی‌ام به روال عادی بازنگشته و توان بازپرداخت تسهیلات را ندارم.

وی بیان کرد: سیل 98 خسارت میلیاردی به واحدهای تجاری پلدختر وارد کرده که دولت تسهیلات 45 میلیونی به سیل‌زدگان داده و با وجود تورم، مشکلات اقتصادی و بیماری کرونا این واحدها با مشکلات فراوانی روبه رو هستند و جوانان پلدختری در صورت تداوم این وضعیت مهاجرت را به ماندن در شهر ترجیح می‌دهند.

ضرورت دارد که مسئولان شهرستانی و استانی مصوبه سفر رئیس جمهور مبنی بر استمهال وام‌ها را پیگیری تا هرچه سریعتر این مصوبه به بانک‌ها عامل ابلاغ و اجرایی شود تا سیل‌زدگان پلدختری از اخطاریه‌های مکرر بانک‌ها برای مدتی رهایی پیدا کنند/فیروزه حاتمی، تسنیم
لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2995

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود