امروز: پنج شنبه، 9 آذر 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » دستاوردهای یازدهمین سفر رئیس جمهور/ ۵۰ وعده شیرین دولت به مردم لرستان

دستاوردهای یازدهمین سفر رئیس جمهور

دستاوردهای یازدهمین سفر رئیس جمهور/ ۵۰ وعده شیرین دولت به مردم لرستان

کد خبر: 2981
  • 5
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، پس از مدت‌ها چشم ‌انتظاری بالاخره مردم لرستان ‌توانستند شاهد سفر رئیس جمهور به این خطه شهید‌پرور و انقلابی باشند و میزبان آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی و برخی اعضای هیئت دولت در سفر به لرستان باشند.

در این سفر که وزرای نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و معاون توسعه روستای و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و برخی معاونان وزرا و روسای سازمان‌های مختلف کشوری آیت‌الله رئیسی را در یازدهمین سفر استانی همراهی کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور شهرستان بروجرد، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شهرستان‌های ازنا و دورود، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم در الیگودرز، وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان‌های سلسله و دلفان، وزیر ورزش و جوانان در شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با حضور در شهرستان پلدختر به عنوان نماینده معین رییس جمهور سعی کردند در این بازدیدها کلیه مشکلات هر شهرستان را به صورت دقیق رصد نمایند تا به رئیس جمهور در نشست شورای اداری جهت اتخاذ تصمیمات لازم ارائه دهند.

مهمترین محورهای سخنان، وعده‌ها و دستورات رئیس جمهور و وزراء در سخنرانی‌ها، بازدیدها، دیدارها در سفر به استان لرستان به صورت تیتروار در زیرآمده است:

اجرای سریع سد معشوره
راه‌اندازی صنایع تعطیل و نیمه‌تعطیل
زمان‌بندی پروژه راه آهن
توسعه گردشگری لرستان
امهال وام‌های سیل‌زدگان
رفع مشکل حقوق کارگران شهرداری ها‌
ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری جوانان
افزایش پنج برابری ظرفیت کارخانه یخچال سازی
از سرگیری فعالیت عظیم خودرو
آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک
رفع مشکلات کادر درمان
حمایت از زنان سرپرست خانوار در دلفان
تکمیل فاز 4 کارخانه سیمان دورود تا 2 سال آینده
افزایش پروازهای فرودگاه
ساخت 80 هزار واحد مسکونی
‌اتمام راه‌آهن دورود ـ خرم‌آباد ـ اندیمشک
تامین 320میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های فرهنگی
سرعت در عملیات احداث سد معشوره
توسعه کاشت گیاهان دارویی
جلوگیری از خام فروشی سنگ
ایجاد صنایع تبدیلی
لرستان پایلوت کسب و کارهای خانواده محور
ایجاد 40 هزار فرصت شغلی در لرستان
تحول در صنعت لرستان
‌اختصاص 52 میلیارد تومان جهت احداث و تکمیل شهرک های صنعتی
نوسازی و مقاوم سازی کلاس های درس
‌تامین اعتبار لاستیک سازی بارز الیگودرز
تامین اعتبار محرومیت زدایی راه‌های روستاهای الیگودرز
احداث منطقه ویژه اقتصادی الیگودرز
احداث مجتمع کشت و صنعت دامپروری 5 هزار رأسی الیگودرز
اختصاص 360 میلیارد تومان جهت رفع مشکل تنش آبی 500 روستا لرستان
اختصاص اعتبار گردشگری سد حوضیان و تکمیل شبکه‌های این سد
اختصاص اعتبار برای جلوگیری از زوال جنگل‌های زاگرس
اختصاص 2هزارو 160میلیارد تومان اعتبار به طرح های کشاورزی و دامپروری لرستان

اختصاص اعتبار جهت تکمیل کتابخانه و ساماندهی مزار شهدای پلدختر

اختصاص 200میلیارد تومان برای رفع مشکلات پلدختر

احداث 13 پروژه پروژه پست و خطوط انتقالی برق
برق رسانی به 21 روستا در لرستان
احیا سامان کاشی بروجرد
احداث قطعه بروجرد – اراک آزاد راه خرم آباد – اراک
اختصاص 300میلیارد تومان جهت بهسازی راه های روستایی
اختصاص 1400میلیارد تومان به توسعه راه ها‌
افزایش ظرفیت تولید برق نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد
بهره برداری از واحد بخار160 مگاواتی خرم آباد تا تابستان 1401
آبرسانی به روستاهای زیان دیده از طرح قمرود
تکمیل کمربندی و بیمارستان شهرستان دورود
مدیریت آب و تکمیل سد های لرستان

ساخت دیواره ساحلی شهرهای پلدختر و معمولان

تکمیل پروژه های نیمه تمام سلسله
تکمیل فاز 4 کارخانه سیمان دورود  

گزیده‌ای از بازدیدها و سخنرانی‌های آیت الله رئیسی رئیس جمهور و وزراء در شهرهای مختلف استان لرستان را در ادامه مرور می‌کنیم:

لرستان از بیکاری رنج می برد

رئیس جمهور در بدو ورود به خرم‌آباد در گفت و گویی کوتاه در فرودگاه شهدای خرم آباد با بیان اینکه ظرفیت های بسیاری در این استان وجود دارد، اظهار داشت: در این استان پسران و دختران تحصیل کرده زیادی داریم که بیکاری آنها را رنج می دهد.

وی در مورد محور برنامه های سفر خود به استان لرستان، گفت: در این سفر موانع ومشکلات را بررسی می کنیم و پیگیری می شود تا از بیکاری در استان بکاهیم و ظرفیت های استان بکارگیری شود.

افزایش پنج برابری ظرفیت کارخانه یخچال سازی

سپس در بازدیدی سرزده در جریان مسائل و مشکلات کارخانه یخچال سازی بوژان قرار گرفت. وی با اشاره به مشکلات مطرح شده از سوی مدیران کارخانه یخچال سازی بوژان مبنی بر اینکه با یک پنجم ظرفیت فعالیت می‌کنند،عنوان کرد: این مجموعه از تمام ظرفیت‌های لازم برخوردار است و لازم است مسئولین استان با جدیت پیگیری کنند تا ظرفیت این کارخانه به طور کامل فعال شود.

آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک برای ثبت جهانی

رئیس جمهور همچنین از قلعه تاریخی فلک الافلاک بازدیدی جامع داشت، وی در این بازدید بر ضرورت آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک به منظور آماده شدن جهت ثبت جهانی به عنوان یکی از مشکلات این مجموعه تاریخی- فرهنگی تاکید کرد و گفت: قلعه فلک‌الافلاک از آثار تمدنی و مدنیت مردم این خطه است و باید به خوبی نگهداری و معرفی شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت برای ترمیم و نگهداری آثار تاریخی اعتبار مناسبی در نظر گرفته است و با توجه به اینکه میراث تاریخی و فرهنگی گنجینه‌های پرارزشی هستند، لذا باید برای نسلهای آینده به خوبی نگهداری شوند.

رفع مشکلات کادر درمان

پس از آن رئیسی به مناسبت روز پرستار با حضوری سرزده از بیمارستان شهید رحیمی در دیدار با کادر درمان بر اهتمام دولت نسبت به حل و فصل دغدغه‌ها و مشکلات کادر بهداشت و درمان تاکید کرد.

کار سد معشوره فورا آغاز شود

رئیس جمهور در برنامه ای فشرده نشستی تخصصی با کشاورزان و دامداران لرستان نیز داشت، در این نشست با اشاره به اهمیت احداث سد معشوره در رشد و توسعه کشاورزی لرستان، گفت: از جمله کارهایی که حتما باید در سطح استان به اتمام برسد احداث این سد است؛ البته بسیار زودتر از اینها باید این اقدام انجام می‌شد و امروز وظیفه داریم عقب‌ماندگی موجود در این زمینه را با سرعت جبران کنیم

ایجاد صنایع تبدیلی

وی ضمن تاکید بر اینکه موانع رشد و توسعه کشاورزی استان لرستان باید برطرف شود، ایجاد صنایع تبدیلی را مهم ارزیابی کرد و در این باره گفت: امروز در مناطق مختلف کشور از جمله لرستان نیازمند راه‌اندازی صنایع تبدیلی هستیم تا از خام‌فروشی جلوگیری کرده و ارزش افزوده زیادی برای کشاورزان تامین شود و در این زمینه مسئولین مربوطه موظف هستند حمایت‌ها و پشتیبانی لازم را به عمل آورند.

رئیس جمهور با اشاره به صحبت یکی از کشاورزان در زمینه مکانیزه کردن مزارع، گفت: دولت قصد دارد از این کار به نوعی حمایت کند که مکانیزه کردن مزارع توسط خودِ کشاورزان، دامداران و کارآفرینان انجام شود

 لزوم فعال کردن صنایع تعطیل و نیمه تعطیل لرستان

رئیسی گفت: باید نسبت به فعال کردن این واحدها اقدام شود تا بخشی از مشکل بیکاری استان برطرف شود.

رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود، با تاکید بر اینکه نگرانی جدی در لرستان موضوع اشتغال است، باید شغل ایجاد کرد و در این راستا باید همه ظرفیت های استان باید پای کار بیایند.

تغییر نگاه به امکانات لرستان

وی افزود: باید یک بازنگاهی در نوع بهره‌برداری از امکانات استان شود و در این زمینه هم فرهیختگان و هم اهل نظر استان کمک کنند تا این بازنگاه باعث یک تحول شود

رئیسی همچنین در دیدار با اقشار مختلف در مورد اهمیت توجه به صنعت سنگ در لرستان گفت: در زمینه این صنعت باید یک پژوهشکده خاص داشته باشیم تا از خام فروشی جلوگیری شود

رئیس جمهور افزود: این استان زمینه خوبی هم در گردشگری دارد و در این صنعت باید سرمایه گذاری شود.

اولویت بندی پروژه ها

رئیس جمهور در شورای اداری لرستان با اشاره به پروژه های نیمه تمام در کشور افزود: ما در کشور قریب به 50 سال پروژه نیمه تمام داریم در این زمان هیچ راهی به جز تعیین اولویت نداریم.

رئیسی با مهم دانستن وظیفه‌ای که بر دوش مسئولان است، اظهار داشت: خواسته‌های مردم در زمینه مسکن و شغل به حق است و مدیران باید در برخورد با مردم آستانه تحمل خود را بالا ببرند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه استان لرستان ظرفیت‌ها و امکانات خوبی دارد و باید از آنها به درستی استفاده شود، خاطرنشان کرد: مدیران نباید برای حل مشکلات فقط ناظر باشند و اگر همانند دفاع مقدس همه بخش‌ها و مسئولان پای کار نیایند، نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود

کلاس های درس باید نوسازی و مقاوم سازی شوند

رئیسی گفت: مسکن از صنایع پیشران است و بسیاری از مشاغل را فعال می کند، در اشتغال باید برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشد و مسئله بیکاری در استان محور مشکلاتی است که مشکلات دیگر در پرتو این ایجاد شده است.

وی بیان کرد: مسئله ریل و راه آهن تا 10 روز آینده زمانبندی آن اعلام می شود چون خواسته مردم است.رئیس جمهور عنوان کرد: کلاس های درسی که باید مقاوم سازی و نوسازی شوند جزء اولویت ها است.وی با اشاره به برخی روستاهای فاقد دهیاری، تصریح کرد: نیاز است که دو سه روستا یک دهیار داشته باشد.

استمهال وام های سیل زدگان

رئیسی با تاکید بر لزوم استمهال وام های سیل زدگان، گفت: این خواسته به حقی است، این بندگان خدا مشکل دارند و هنوز زندگیشان راه نیفتاده است و این فشاری است به مردم که ما بگوییم وام پرداخت کنید، ما باید مشکل آنها را حل کنیم، باید به افرادی که توان بازپرداخت وام خود را ندارند، مهلت داده شود.

درآمد گیاهان دارویی بالاتر از نفت

رئیس جمهور بیان کرد: امروز در جلسه ای یکی از جوانان گفت دو هزار و 400 نفر با کشت گیاهان دارویی مشغول به کارند و می توانیم به 30 هزار تا هم افزایش شغل داشته باشیم و اگر میدان دهیم به جوانان اینگونه است تا جایی که درآمد ما از گیاهان دارویی می‌تواند از نفت بالاتر رود.

تکمیل بیمارستان های نیمه تمام

وی خاطر نشان کرد: بیمارستان هایی که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند باید سریعا کارش انجام شود و به نتیجه برسد، در بخش گردشگری زمینه های بکری برای کار گردشگری و اقتصادی هست و هزینه بالایی نیاز ندارد و یکی از اولویت های ما گردشگری است.

اقتصاد دیجیتال

رئیس جمهور با تاکید بر اقتصاد دیجیتال، گفت: اقتصاد کشاورزی باید مد نظر باشد، وقتی اقتصاد برای روستایی صرف نمی کند مهاجرت می کند و باید اقدامات لازم ماندگار روستایی در روستا شود البته بعد از انقلاب کارهای زیادی انجام شد در روستاها و باید کاری کرد که روستا را به کارخانه بزرگ تولیدی تبدیل کرد و تلاش شود روستایی بماند وگرنه حاشیه نشینی مشکلاتی را ایجاد می کند

بیکاری مشکل جدی لرستان است

رئیسی با اشاره به مصوبات سفر استانی به لرستان گفت: بیکاری مشکل جدی در استان است و همه طرح‌ها و پروژه‌ها در لرستان باید در راستای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری باشد، اما ایجاد اشتغال فقط وظیفه وزارت کار نیست و همه دستگاهها و نهادها باید پای کار بیایند

عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری به علت ارتباطات ناسالم است

وی بیان کرد: اگر تسهیلات به مشاغل روستایی داده شود، محصولش تضمینی خرید شود قطعا مهاجرت صورت نمی گیرد. رئیس جمهور با اشاره به وضعیت شهرداری ها گفت: نسبت به شهرداری ها نگران کننده است و برخی حقوق نگرفته اند و این بررسی نیاز دارد، برای اینها فکری شود و این محصول ارتباطات ناسالم است که افرادی را وارد شهرداری کنند و در پولش می مانند، گاهی با رفاقت و پارتی عده ای را وارد شهرداری کردند و حالا هم خودشان مانده و هم کارگر و پول هم ندارند.

رئیسی بیان کرد: این سیسم چانه زنی است که امروز به حرف من کاری را انجام بده تا روزی که کارت افتاد کارت انجام دهم. رئیس جمهور برنامه های خود را با حضور خود در لرستان را با حضور در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های مختلف استان به پایان رساند

در این نشست خبری رئیس جمهور بر فعال کردن ظرفیت‌های استان لرستان با محوریت و اولویت رفع بیکاری و ایجاد اشتغال تاکید کرد و گفت: دولت مصمم است مشکلات استان لرستان را به طور خاص رسیدگی و حل و فصل کند

خصوصی‌سازی غلط عامل تعطیلی برخی کارخانه های لرستان

وی در خصوص صنایع نیمه تعطیل و تعطیل شده استان لرستان تصریح کرد: ایجاد صنایع در استان زحمات فراوانی در پی دارد، اما زمانی زیرساخت وجود دارد و نیاز به رفع مشکلات آن است در اولویت خواهد بود.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت حل مشکلات کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل اظهار داشت: در استان متأسفانه برخی خصوصی سازی هایی به غلط انجام شده و همین امر موجب تعطیلی کارخانه شده است در همین راستا کارگروهی با همکاری استاندار و وزارت صمت تشکیل شود و ضمن بررسی کارخانه ها هر چه سریعتر به تولید بازگردند که این موضوع نقش ارزنده ای را در اشتغالزایی خواهد داشت

لزوم حمایت از سرپرست خانوار در دلفان

رئیس جمهور با اشاره به مسئله معیشت مردم تصریح کرد: براساس گزارشات رسیده از دلفان باید نسبت به بانوان سرپرست خانوار فعالیت های سریعی صورت گیرد، این افراد باید مورد حمایت مالی و شغلی قرار گیرند.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: ما برای نگاه های فرهنگی و اجتماعی اعتبار در نظر گرفته و مسؤول مشخص کرده ایم تا پیگیری های لازم را انجام دهند.

از سرگیری فعالیت عظیم خودرو بروجرد به زودی

رئیسی گفت: در مورد از سرگیری فعالیت کارخانه عظیم خودرو بروجرد تصمیم‌گیری‌های لازم اتخاذ شده و فعالیت این کارخانه آغاز خواهد شد.

وی افزود: با رئیس کل دادگستری لرستان هماهنگ شده و نامه حل مشکلات این کارخانه به امضای اینجانب رسیده و از سرگیری فعالیت این کارخانه محتمل است

حمایت جدی دولت از استان لرستان

وی عنوان کرد: استان لرستان باید مورد حمایت جدی از طرف دولت قرار گیرند، اگر استاندار و مدیران این استان از سوی دولت حمایت لازم را دریافت نکنند این وظایف رخ نخواهد داد، حمایت از استان لرستان وظیفه ما است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در ارتباط با مسئله اشتغال موضوعی خاص و ویژه است، مشکلات بیکاری در استان حل خواهد شد به گونه ای که مهاجرت معکوس صورت گیرد در خصوص روستاها نیز اگر اقتصاد آن ها فعال شود این روستاها به کارخانه بزرگ تولیدی تبدیل خواهند شد

وی با بیان اینکه معاونت اجرایی ریاست جمهوری مسئولیت پیگیری مصوبات استانی را بر عهده دارد گفت: دولت همچنین مصمم است طرح‌های صنعتی نیمه تمام و گاها تعطیل شده استان را با توجه به نقش این مجموعه‌های صنعتی در اشتغال و رفع بیکاری فعال کند.

وعده‌های معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در لرستان

سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشوردر شورای اداری لرستان اظهار داشت: در بحث آب تنش آبی 500 روستا دیده می‌شود که با تدبیر این مشکل حل شود.

وی افزود: در وضعیت راه روستایی مشکل داریم به‌طوری که 15 هزار کیلومتر اولویت راه روستایی وجود دارد که با تکمیل اینها با همکاری قرارگاه خاتم می‌توان سالی چهار هزار کیلومتر انجام داد که طی چهار سال بتوان کار پیش رود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور عنوان کرد: روستاهای استان لرستان در کلاس درس مقاوم‌سازی شده وضعیت از نرمال کمتر است، همچنین در بحث گاز 90 درصد روستایی انجام شده ولی در ذلقی مشکل داشتند و جزء مصوبات است.

وی بیان کرد: مشکل شهرستان الیگوردر 99 روستای آسیب‌دیده از انتقال آب قمرود به استان های دیگر که این روستاها جزء مصوبات سفر است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ابا بیان اینکه اعتباری برای گازرسانی به شهر شول‌آباد، تیتکان و بزنوید در نظر گرفته می‌شود، عنوان کرد: اعتبارات خوبی برای زیرگذر الیگودرز به شول‌آباد نیز اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است، هم‌چنین اعتباری نیز جهت تکمیل طرح لاستیک‌سازی بارز که از طریق تأمین اجتماعی و شستا انجام‌ می‌شود در نظر گرفته شده است.

مدنی اظهار داشت: مشکلات معلمان خرید خدمتی، بهرورزان و هم‌چنین احداث منطقه ویژه اقتصادی الیگودرز و‌ احداث جاده حرم به حرم بخش ززو‌ماهرو‌ را پیگیری خواهیم کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور عنوان کرد: احداث مجتمع کشت و صنعت دامپروری 5 هزار رأسی، اختصاص اعتبار قابل توجه‌ برای ادامه‌ عملیات محور الیگودرز به داران، مطالعه‌ احداث تونل گردنه گله بادوش و انجام ماده 23 احداث جاده الیگودرز به گلپایگان، گردشگری سد حوضیان و تکمیل شبکه‌های این سد از جمله مصوبات این سفر است برای آن اعتبارات و اقدامات لازم انجام می‌شود

وعده های وزیر راه و شهرسازی در لرستان

رستم قاسمی وزیرراه و شهرسازی در بازدید از طرح راه آهن لرستان با بیان اینکه راه آهن خرمآباد – دورود- اندیمشک است مطالبه‌ای مردمی و ملی است، افزود: این پروژه برای کشور بسیار مهم است و اعتباری برای آن پیش‌بینی شده است تا سرعت بگیرد و هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود

قاسمی با بیان اینکه پیمانکار این طرح قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا است، عنوان کرد: بنا شده ظرف ده روز آینده یک برنامه زمانبندی اجرایی برای آن مشخص شود و پیش‌بینی ما این است که این پروژه ظرف سه تا چهار سال به اتمام برسد.

ساخت 80هزار واحد مسکونی ظرف چهار سال

وزیر راه و شهرسازی درمراسم کلنگ زنی 7500 طرح مسکن ملی لرستان عنوان کرد: 80هزار واحد تا چهار سال باید در استان لرستان ساخته شود این طرح یکی از موضوعات جدی ما متقاضی محور است که 40 هزار واحد در فاز اول ساخته شود ، تعداد ثبت نام شدگان 93 هزار نفر است که امروز هفت هزار و 500 واحد آغاز شد.

پروازهای فرودگاه خرم‌آباد افزایش می‌یابد

قاسمی در بازدید از فرودگاه خرم آباد گفت: پروازها در استان کم است و متقاضی زیاد، متقاضیان پروازها به تهران ومشهد زیاد است و با توجه به این که فرودگاه لرستان دارای مجوز مرزی است هم برای حج و عتبات باید برنامه ریزی شود که در حوزه ناوگان اقدام شود و حتما پرازهای لرستان را افزایش می دهیم.

وی با اشاره به بازدید از فرودگاه، تصریح کرد: بر اساس بازدیدی که از فرودگاه داشتیم حداکثر تا بیست و دوم بهمن ماه پروژه فرودگاه نیز به اتمام خواهد رسید.

پیش بینی بیش از 1200 میلیارد تومان بودجه برای راه‌های لرستان

وی با اشاره به این که 8 هزار کیلومتر راه در استان وجود دارد اظهار داشت: بخشی آزادراه، بزرگراه و راه‌های بین شهری و روستایی است، در بخش آزاد راه وقتی تکمیل می‌شود که خرم آباد – بروجرد – اراک و تهران باشد که زمان مسافت و امنیت جاده را ایجاد می‌کند و تصادفات کم شود و در گام بعدی قطعه بروجرد اراک در دستور کار است.

پروژه‌های چهارخطه لرستان تا پایان دولت سیزدهم به اتمام می‌رسد

قاسمی گفت: 200کیلومتر چهار خطه در حال احداث داریم که مبادی ورودی استان لرستان است که بخشی تا پایان سال آینده و بخشی تا پایان دولت به اتمام می‌رسد، هم‌چنین مسیر خرم‌آباد پلدختر که بخشی از راه تخریب شده و در طرح جدید سه پیمانکار مشغول شدند و اعتبار پیش‌بینی شده است.

وعده‌های معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در لرستان

انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در جلسه بررسی مسائل و مشکلات زنان کار دلفان، با بیان اینکه بسیار ناراحت شدیم از رنج و سختی که زنان کار متحمل می شوند، اظهار داشت: امید داریم با تلاش و پیگیری خانم ها و حمایت دولت شاهد این باشیم که هرچه سریعتر وضعیت زنان لرستان و به‌خصوص زنانی که در میادین برای یافتن کار حضور پیدا می کنند با عزت و سربلندی برطرف شود و وضعیت خوبی را در سال‌های آینده برای آنها شاهد باشیم.

وی با اشاره به انتشار کلیپی از زنان کار در خبرگزاری تسنیم ، گفت: این کلیپ در عین اینکه درناک بود اما منجر به حس غرور شد چرا که نشان می داد زنان ما حاضر نیستند دست جلوی کسی دراز کنند و با غرور و عزت نفس روی پای خود می ایستند و از دست رنج خود بهره می برند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ایجاد کسب و کارهای پایدار خانواده محور در دستور کار است و در اولین قدم لرستان را پایلوت این طرح قرار داده ایم و شهرستان دلفان مرکز اجرای این طرح خواهد بود.

وعده‌های وزیر جهادکشاورزی در لرستان

سید جواد ساداتی‌نژاد در بازدید از پروژهدهای حوزه جهاد کشاورزی خرم آباد اظهار داشت: در این سفر برای حمایت از عشایر، جلوگیری از زوال جنگل‌های زاگرس، آبزی پروری و شهرک‌های کشاورزی، اعتبارات خوبی پیش‌بینی شده است.

وی افزود: آبخیزداری در استان لرستان باید توسعه یابد چرا که توسعه آبخیزداری در لرستان برای جلوگیری از سیلاب و تقویت آب‌های زیرزمینی ضروری است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت استان در بخش کشاورزی، عنوان کرد: با توجه به پتانسیل استان، لرستان قطب کشاورزی و دامپروری کشور است که با توسعه صنایع تبدیلی می‌توان از خام فروشی جلوگیری کرد.

ساداتی نژاد در سفر به شهرستان الشتر خاطر نشان کرد: الشتر منطقه مستعدی است ولی از محرومیت‌هایی رنج می‌برد و با نگاه رئیس جمهور محترم که نگاه عدالت محور در استان‌ها است، پیگیری‌هایی صورت می‌گیرد

استان لرستان بهشت گیاهان دارویی در کشور است

وی اظهار داشت:در حوزه گیاهان دارویی، این منطقه بهشت گیاهان دارویی کشور است و 35 میلیارد تومان برای زیر ساخت در نظر گرفته شده است.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد : 100 میلیارد به‌دلیل ظرفیت‌های بی‌نظیر دیم و ایجاد باغات اختصاص یافت تا رونق یابد، در پرورش ماهی 200 میلیارد تومان برای ایجاد زیر ساخت‌ها، در آبیاری های نوین و سایر بخش‌ها 220 میلیارد تومان، در آبخیزداری 120 میلیارد تومان، در جنگل زاگرس 20 میلیارد اختصاص یافت.

وی بیان کرد: حوزه دامپروری صنعتی در استان لرستان دچار ضعف است که 1500 میلیارد برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شد.

وعده‌های وزیر ورزش در لرستان

سید حمید سجادی وزیر ورزش در شورای اداری استان لرستان با اشاره به انتقال آب از سد سیمره افزود: 6 هزار نفر از جوانان رومشکان به دیگر استان‌ها به‌ویژه تهران مهاجرت کرده‌اند که اگر مشکل کشاورزی منطقه برطرف شود کشاورزان به منطقه بازمی‌گردند.

وی که به‌عنوان نماینده رئیس‌جمهور به شهرستان‌های رومشکان و کوهدشت سفر کرده بود با اشاره به مشکلات فاضلاب روباز رومشکان خواستار ساماندهی این وضعیت شد.

وی بیان کرد: بانوان در بازدید از شهرستان‌های رومشکان و کوهدشت خواستار احداث پارک بانوان بودند.

سجادی گفت :هزار و 300 پروژه ورزشی نیمه‌تمام داریم که 13 عدد از این پروژه‌ها در کوهدشت 13 وجود دارد، اگر بخواهیم با استفاده از منابع دولتی این پروژه‌ها را تکمیل کنیم 54 سال طول می‌کشد؛ نباید در وزارتخانه‌ها به امید منابع دولتی نشست.

وعده‌های وزیر ارشاد در لرستان

مهدی اسماعیلی وزیر ارشاد در شورای اداری لرستان اظهار داشت: در سفر امروز برای تالار مرکزی خرم‌آباد با 200 میلیارد تومان به تصویب رسید، 60 میلیارد برای کتابخانه‌های مرکزی خرم‌آباد، نورآباد، بروجرد و الشتر و 20 میلیارد هم برای هنرستان بروجرد و 40 میلیارد برای تکمیل مصلاها و مساجد تصویب شد.

وی افزود: در سفر به شهرستان پلدختر اعتباری برای مزار پاک شهدای پلدختر که نیاز به بودجه داشت در نظر گرفته شد و برای کتابخانه این شهرستان نیز دو میلیارد تومان اعتبار مصوب شد.

وعده‌های وزیر نیرو به مردم لرستان

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو ظهر جمعه 19 ام آبان ماه در جریان سفر به شهرستان کوهدشت و بازدید از سد معشوره اظهار داشت: مطالعاتی در جهت تأمین مالی سدمعشوره صورت گرفت چرا که به تأمین مالی قابل توجهی احتیاج دارد و در نهایت روش‌های مختلفی در نظر گرفته شد، به یاری خدا با مصوبه سفر استانی بتوانیم سرعت بیشتری به اجرای این پروژه ببخشیم.

 وی افزود: شش هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تا پایان دولت شاهد بهره‌برداری سد معشوره باشیم و این اعتبار را از دو محل ماده 56 و بخشی هم که به روش‌های غیر اعتبارات بودجه است پیگیری و حمایت می‌کنیم.

وی در جلسه شورای اداری استان نیز عنوان کرد: پست و خطوط انتقال 13 پروژه در دست اجراست که با سرمایه‌گذاری هزار و 400 میلیارد تومان پیش‌یبنی شده 50 درصد آن در سال آینده به بهره‌برداری برسد، هم‌چنین ظرفیت انتقال به وضعیت قابل قبولی خواهد رسید.

وی بیان کرد: در برق رسانی روستایی استان لرستان فقط 21 روستا باقی مانده که تا پایان سال به اتمام می‌رسد و روستای بالای پنج خانوار بدون برق نخواهیم داشت.

محرابی گفت: در استان لرستان کمتر از سه هزار روستا داریم که 500 روستا در تنش شدید آبی هستند و قراردادی هفته قبل براساس قوانین بودجه امضا شد که برای استان 360 میلیارد تومان و پیش‌بینی کردیم.

وعده‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در لرستان  

حجت عبدالملکی در جلسه شورای اداری لرستان اظهار داشت: آنچه در نظر داریم این است که تا پایان سال آینده 40 هزار فرصت شغلی ایجاد شود و اگر مدیران خوب عمل کنند این عدد تا 60 هزار نفر افزایش دهیم البته دو راهبرد اساسی در اشتغال که یکی پیگیری فعال سازی واحدهای تعطیلی و نیمه تعطیل و نیمه ساخته است.

وی افزود: 400 واحد سنگبری در استان لرستان داریم اما معادن این استان تعطیل هستند و اینها جزء برنامه است و دومین راهبرد تمرکز بر صنایع تکمیلی کشاورزی و دستی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درعنوان کرد: در شهرستان ازنا اگر دو هزار و 800 هکتار زمین در این منطقه زیر آب رود و آبیاری شود می‌تواند از مهاجرت جلوگیری می‌کند.

وعده‌های وزیر صمت در لرستان

سید رضا فاطمی امین در شورای اداری لرستان اظهارداشت: 12طرح با سه هزار و 500 شغل که 780 میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید بوده که برای استان لرستان در نظر گرفته شده است و با اجرای این پروژه‌ها تحول قابل توجهی در استان خواهیم داشت.

وی افزود: از پنج واحد صنعتی بزرگ بروجرد بازدید کردم که با حمایت از یکی از سرمایه‌گذاران، سامان کاشی احیا و اشتغال 400 نفری ایجاد می‌کند و مبلغی حدود 50 میلیارد تومان جزء سفر آوردیم که تا پایان سال احیا شود..

وزیرصمت عنوان کرد: تصمیم‌های خوبی برای شهرک‌های صنعتی، پست‌های برق و تامین آب و زمین گرفته شد، 52 میلیارد تومان فقط برای احداث و تکمیل شهرک‌ها در نظر گرفته شد.

لازم به ذکر است این گزارش و وعده های منتشر شده مختص به سخنرانی‌ها، بازدید ها ،دیدارها و جلسات رئیس جمهور و وزراء در سفر به استان لرستان است و مصوبات و اعتبارات نهایی سفر طی روزه های آینده نهایی و اعلام می شود/تسنیم

دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید