رییس‌کل دادگستری لرستان خبر داد: انتخاب اعضای هیات منصفه مطبوعات استان

تاریخ انتشار : 29 مهر 1400, 09:35
محمد رزم روز چهارشنبه در نشست انتخاب هیات منصفه جدید مطبوعات لرستان اظهار داشت: دادگاه کیفری در راستای رسیدگی به پرونده‌های موضوع ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری و جرایم مطبوعاتی از ظرفیت هیات منصفه مطبوعات استفاده می‌کند.

وی افزود: اعضای هیات منصفه مطبوعات لرستان ظرف ۲ سال گذشته خدمات مفیدی داشته و اظهارنظرهای بی طرفانه و کارشناسانه خوبی را به دادگاه کیفری یک استان ارائه داده اند.

رییس‌کل دادگستری لرستان عنوان کرد: بر اساس ماده ۳۶ قانون مطبوعات، انتخاب اعضای هیات منصفه بر عهده یک هیات در استان‌ها گذاشته شده و تشکیل آن در راستای رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی است.

رزم تصریح کرد: هر ۲ سال یک بار در مهرماه با حضور کمیته‌ای متشکل از نماینده ولی فقیه در استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل تبلیغات اسلامی، رییس شورای اسلامی شهر مرکز استان، رییس کل دادگستری و با مشورت و همفکری رییس و مستشار دادگاه کیفری یک، اعضای هیات منصفه مطبوعات استان انتخاب می‌شوند.

وی گفت: اعضای هیات منصفه مطبوعات استان متشکل از اصناف و اقشار مختلف نظیر روحانیون، پزشکان، مهندسان، نویسندگان، اساتید دانشگاه، روزنامه نگاران و خبرنگاران، وکلا، صنعتکاران، کشاورزان، هنرمندان، فرهنگیان، کارمندان و بانوان انتخاب می‌شوند.

مقام عالی قضایی استان یادآور شد: مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی و موادی از قانون مطبوعات و قانون جرم سیاسی، رسیدگی به ۲ جرم سیاسی و مطبوعاتی بایستی به صورت علنی و با حضور هیات منصفه باشد و جلسات رسیدگی این جرایم نیز در صلاحیت دادگاه کیفری یک است.

وی اضافه کرد: اعضای هیات منصفه مطبوعات حداقل بایستی دارای ۳۰ سال سن و متاهل باشند، همچنین نداشتن سابقه محکومیت مؤثر کیفری، اشتهار به امانت، صداقت، حسن شهرت و صلاحیت علمی و آشنایی با مسائل فرهنگی و مطبوعاتی از دیگر شرایط عضویت در این هیات می‌باشد.

رزم خاطرنشان کرد: جلسات دادگاه با حضور ۹ نفر از اعضای هیات منصفه مطبوعات رسمیت پیدا می‌کند و اگر اعضا بدون عذر موجه در ۲ جلسه متوالی یا پنج جلسه متناوب شرکت نکنند، به محرومیت ۲ ساله از عضویت در این هیات محکوم می‌شوند.لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2888

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود