امروز: جمعه، 31 شهریور 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان مطرح کرد: بارندگی‌های ۲ ماهه اول پاییز، ناچیز است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان مطرح کرد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان مطرح کرد: بارندگی‌های ۲ ماهه اول پاییز، ناچیز است

کد خبر: 2847
  • 5
داریوش حسن نژاد عصر امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی در دو ماه اول فصل پاییز، تقریباً بارندگی ناچیزی خواهیم داشت و در ماه های بعد در حد نرمال خواهد بود، بنابراین به دلیل اینکه تغذیه منابع آب در فصل پاییز نخواهیم داشت.

وی افزود: از طرفی در سال گذشته نیز بارندگی‌ها کاهش چشمگیری داشته و با خشکسالی مواجه بوده ایم و مصرف کنندگان اعم از کشاورزان، صنعت و شرب هم بیش از تغذیه منابع آب از آن برداشت نموده‌اند، در حال حاضر ذخایر منابع آب سطحی و زیرزمینی کاهش یافته به طوری که منابع آب سطحی نسبت به سال گذشته، حدود ۸۰ درصد و در مقایسه با دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: بسیاری از رودخانه‌های استان از جمله مسیرهایی از رودخانه کشکان و سیلاخور کاملاً خشک شده‌اند و منابع آب زیر زمینی هم به طور متوسط نسبت به سال گذشته حدود دو متر، معادل حجمی ۱۴۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

حسن پور گفت: همچنین این برداشت‌ها موجب شده است تا ذخایر آب زیر زمینی نسبت به ماه گذشته حدود ۶۰ سانتی متر کاهش یابد.

وی تصریح کرد: از آنجایی که پیش بینی منابع آب وابسته به پیش بینی هواشناسی است بر همین اساس قطعاً تا زمانی که تغذیه وجود نداشته و برداشت‌ها ادامه داشته باشد، روند ذخایر منابع آبی هم کاهشی بوده و این نگرانی وجود دارد که تا پایان سال آبی و زراعی) با کمبود آب مواجه باشیم، مگر اینکه رحمت خداوند متعال شامل حال مردم شود و با بارش مناسب ذخیره منابع آب افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه هم‌اکنون ۲۲ درصد مخازن سدهای لرستان پر است، اضافه کرد: حجم آب موجود در پشت سدهای استان ۴۵.۹۸ میلیون متر مکعب گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

حسن پور خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش بارندگی‌ها و کاهش ذخایر منابع آبی در سال جاری، رعایت الگوی کشت و میزان برداشت از منابع آبی و مصرف بهینه آب ضروری بوده و لازم است کشاورزان از کاشت گیاهان پر آب بر جلوگیری کرده و زمین‌های خود را به حالت آیش نگذاشته و اقدام به کشت پاییزه کنند.

دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید